Náchod - V noci na pondělí zemřel nejstarší Čech. Karel Kašpárek z Náchoda, kterému bylo 107 a půl roku, zemřel v noci na pondělí. Nejstarším člověkem v Česku je nadále Evangelia Čarasová z Osoblažska, které je 109 let.
Karel Kašpárek žil posledních 12 let v domově důchodců v Náchodě. Podle jeho vnučky Renaty Bednaříkové byl už unavený, navíc ho v posledních dnech trápila velká horka. "Chtěl už umřít, ale do poslední chvíle byl fajn," uvedla pro portál iDnes.cz.
Kašpárek přišel na svět 21. prosince 1905. Brzy přišel o tatínka, který mu za první světové války zemřel na ruské frontě. Pracoval jako truhlář, měl vlastní dílnu v Bělovsi a tato práce ho naplňovala.
Některé věci, které vyrobil, mu zůstaly až do hlubokého stáří. Když za ním přišla návštěva, posazoval ji na židli, kterou vyrobil před více než 85 lety. Jako materiál použil dřevo z třešně, která vyrostla na jeho pozemku.
A měl Karel Kašpárek nějaký recept na dlouhověkost? Prý pro ni nic nedělal, píše iDnes. Přitom ještě ve sto letech si došel na bramborku do osady Peklo nebo vystoupal na Vyhlídku nad Náchodem. Čilost mu tedy rozhodně nechyběla ani v pokročilém věku.
Možná se dožil tolika let i díky tomu, že od mládí pracoval a neholdoval cigaretám ani alkoholu. Jako mladý prý kouřil bramborovou nať a bylo mu z toho špatně, když ale zemřel jeho tatínek, už nikdy nekouřil.
Související
Zemřel nejstarší člověk na světě. Maria si pamatovala obě světové války
V Peru údajně žije nejstarší člověk na světě. Má jeden a čtvrt století
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
před 54 minutami
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
před 1 hodinou
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
před 2 hodinami
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
před 2 hodinami
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
před 3 hodinami
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
před 4 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
před 5 hodinami
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
před 6 hodinami
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
před 7 hodinami
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
před 7 hodinami
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
před 8 hodinami
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
před 9 hodinami
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
před 10 hodinami
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
před 11 hodinami
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
Americký prezident Donald Trump v nedělním rozhovoru pro pořad Meet the Press stanice NBC odmítl, že by během svých předvolebních kampaní někdy sliboval absolutní absenci nových válečných konfliktů.
Zdroj: Libor Novák