Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana od března mírně vzrostla. Nyní mu důvěřuje 53 procent obyvatel, uvádí průzkum STEM, který dnes obdržela ČTK. Podle 56 procent dotázaných je Zeman lepším prezidentem, než byl jeho předchůdce Václav Klaus. Nadpoloviční většina lidí - 52 procent - si ale podle průzkumu myslí, že prezident příliš zasahuje do vnitropolitického dění.
Začátkem března, tedy těsně před inaugurací, důvěřovala Zemanovi přesně polovina obyvatel. Do května se jejich podíl zvýšil o procentní bod a nyní je ještě o dva procentní body vyšší. Nynější průzkum také uvádí, že podle 46 procent lidí Zeman podstatnou měrou přispěje k vážnosti úřadu prezidenta.
Autoři průzkumu píšou o rozdělení veřejnosti na Zemanovi stoupence a odpůrce. Na všechny otázky odpovědělo v Zemanův prospěch 30 procent respondentů, v neprospěch 29 procent.
Zeman se podle autorů průzkumu těší důvěře především levicově orientovaných lidí.
Výzkum popularity STEM se vzhledem k nadcházejícím předčasným volbám zaměřil také na předsedy či místopředsedy vybraných politických stran a na některé další politické osobnosti, o jejichž angažmá v předvolebním boji se hovořilo v době, která předcházela termínu sběru dat.
Nejpopulárnějším politikem v měsíci září je premiér překlenovací vlády v demisi Jiří Rusnok. Jako u jediné ze sledovaných osobností jeho popularita přesáhla 50 %. Na dalších místech jsou s minimálními odstupy dva představitelé ČSSD: 1. místopředseda strany Michal Hašek a předseda Bohuslav Sobotka, mezi ně se vklínil senátor a zakladatel hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura. Pátý je místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, na šesté příčce předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
A deset nejméně oblíbených politiků? Pavel Blažek, Josef Dobeš, Pavel Bělobrádek, Marek Benda, Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek, Vít Bárta, Tomáš Vandas, Karolína Peake a na posledním místě Boris Šťastný.
Související
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
prezident čr , Miloš Zeman , průzkumy
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
před 55 minutami
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
před 1 hodinou
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
před 2 hodinami
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
před 3 hodinami
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
před 3 hodinami
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
před 4 hodinami
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno před 5 hodinami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
před 5 hodinami
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
před 6 hodinami
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
před 7 hodinami
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
před 8 hodinami
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
před 9 hodinami
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
před 9 hodinami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 10 hodinami
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 10 hodinami
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 12 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
Nynější sněmovní opozice se ve sporu ohledně složení české delegace na letošním summitu NATO postavila na stranu prezidenta Petra Pavla. Rozhodnutí Babišovy vlády označili někteří výrazní opoziční politici za trapné, nebezpečné a pomstychtivé.
Zdroj: Jan Hrabě