Praha - V prodeji je stále několik typů plastových úložných boxů na hračky, které jsou pro děti velmi nebezpečné. Mohou je totiž i zabít! Sdružení dTest dokonce objevilo tyto truhly i v obchodních domech Tesco a to i přestože jejich prodej je zakázán už od roku 2009. Tesco se ale proti informacím dTestu ohrazuje.
Jsou nebezpečné, přesto se stále prodávají. Nebezpečné truhly, které Česká obchodní inspekce zakázala prodávat už v roce 2009 a znovu letos v srpnu, jsou stále k mání ve 14 českých e-shopech.
"Do boxu se vejde dítě předškolního věku, kterému hrozí, že by se po zajištění víka druhým dítětem zvenčí nemohlo z truhly dostat ven bez cizí pomoci. V takovém případě by dítěti hrozil nervový otřes, dehydratace, přehřátí organizmu, šok, nebo dokonce udušení kvůli nedostatku kyslíku v uzavřeném prostoru," vysvětluje Jan Richtr ze sdružení dTest.
Sdružení také zkoušelo nebezpečnost truhly, kterou koupilo v Tescu Eden. "Zkouška prokázala, že riziko uzavření v boxu je reálné a může děti skutečně ohrozit. Dítě, kterému se podařilo bez potíží truhlu zavřít, ji následně nedokázalo znovu otevřít.
Společnost TESCO se nařčení brání. Ve vyjádření, které zaslala Eurozprávám, se píše: "Redakce dTestu nemůže svá tvrzení doložit žádným objektivním způsobem, či relevantním rozhodnutím kontrolních orgánů. Výrobky, zmíněné časopisem dTest, nejsou totožné s tím, jehož stažení nařídila v srpnu Česká obchodní inspekce. Redaktoři dTestu zakoupili podobné výrobky od jiného dodavatele, což lze snadno doložit pomocí kódu EAN. Nicméně jsme zjištění časopisu vzali jako námět ke zlepšení našich služeb zákazníkům, výrobky preventivně stáhli z prodeje do prošetření celé situace."
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
před 1 hodinou
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
před 2 hodinami
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
před 3 hodinami
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
před 4 hodinami
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
před 5 hodinami
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
před 6 hodinami
Trump poslech vedení armády. Přestal bombardovat Írán
před 6 hodinami
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
před 7 hodinami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 7 hodinami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 8 hodinami
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 8 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 10 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
Nový britský premiér Andy Burnham si poprvé promluvil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle svých slov je připraven mu oponovat, pokud budou zájmy Londýna jiné než zájmy Washingtonu. Burnham zároveň slíbil občanům, že se v nejvyšší politické funkci nezmění.
Zdroj: Lucie Podzimková