Nový průzkum v Česku: Zeman na Klause nemá

Praha - Největší důvěře mezi hlavními politickými institucemi v Česku se těší prezident Miloš Zeman, kterému věří 60 procent lidí. V Senát má důvěru přibližně třetina obyvatel, v Poslaneckou sněmovnu jen každý pátý Čech, což je zatím nejnižší úroveň. Vládě podle průzkumu agentury STEM věří 28 procent lidí.

Hlava státu má důvěru zejména mezi stoupenci levicových stran ČSSD, KSČM a SPOZ. Z příznivců zemanovců, jejichž je čestným předsedou, mu jich věří dokonce 98 procent. Podprůměrných hodnot naopak dosahuje u pravicových uskupení, zejména u TOP 09, kde se jeho sympatie pohybují pod 30 procenty.

I přes celkovou oblibu je podle agentury Zemanův výsledek o zhruba deset procent nižší, než měl v prvním roce mandátu jeho předchůdce Václav Klaus, který ale zaznamenal výrazný pokles sympatií před svým odchodem z funkce, pravděpodobně v souvislosti s novoroční amnestií.

Vysoká míra důvěry prezidentu Zemanovi není nijak neobvyklá. Tatíčkovský fenomén, vystupování á la prezident dolních deseti milionů a absence výrazných přešlapů – to vše pomáhá Zemanovi si držet poměrně vysoké skóre.

Na rozdíl od hlavy státu je v současnosti rozpuštěná Poslanecká sněmovna důvěryhodnější pro sympatizanty pravicových stran a méně jí věří lidé, kteří by nyní volili levicové stran. U Senátu jsou rozdíly mezi příznivci levice a pravice méně výrazné.

Členům vlády důvěřují častěji příznivci SPOZ, ale podobně jí důvěru projevují i stoupenci ODS (45, respektive 43 procent). Malé přízni se naopak úřednický kabinet v demisi těší u stoupenců KSČM (26 procent) a TOP 09 (27 procent).

Alarmující je nárůst popularity politických rychlokvašek. Zatímco třeba důvěra někdejšímu kandidátovi na prezidentský post Karlu Schwarzenbergovi klesá – v letos v březnu mu důvěřovalo 47 procent Čechů, půlroku nato už o 11 procent méně – populisté jako Tomio Okamura nebo Andrej Babiš posilují. A to dokonce natolik, že předstihli některé matadory české politické scény: Miroslavu Němcovou, Lubomíra Zaorálka, a nebo exprezidenta Václava Klause.

Růst sympatií černým koním je sice očekávanou reakcí na zatuchlou českou politickou scénu, plnou korupce, klientelismu a kmotrů se špičatými botami, avšak sotva to lze považovat za dobrý znak. Jak ukazuje konkrétně příklad šéfa hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, voliči touží po jednoduchých receptech na složité problémy.

Když druhořadý blogger na své stránce zveřejní text, ve kterém si přeje, aby se Romové vystěhovali z České republiky, tak bude považován za politicky nekorektního pisálka. Pokud něco takového tvrdí druhý nejpopulárnější politik v zemi, je to na pováženou, napsal server ruvr.cz.

Z Okamury se po volbách nestane nový diktátor ani český Hirohito. Při vší úctě k lídru Úsvitu přímé demokracie, nemá takové charisma, aby za ním šla celá česká kotlina. V Česku, jak to tak ale vypadá, existuje rostoucí poptávka po autoritářských politicích.

Parlamentní volby v Maďarsku v roce 2010 ukázaly, jak nebezpečná může být touha po rozhodné vládě. Politika utahování šroubů tamního ministerského kabinetu překvapila dokonce Brusel.

Související

Více souvisejících

průzkumy Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy