Praha - Členství v EU považuje za dobrou věc jen 28 procent Čechů a Češek nad 15 let. Zhruba stejný podíl lidí ho vidí jako špatné. Nahradit korunu eurem by si přála ani ne pětina dotázaných. Postoj k osmadvacítce a společné měně je tak mezi zeměmi Visegrádu v Česku nejhorší. Ukázaly to výsledky zářijového průzkumu, které dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Odpovídalo 1029 obyvatel ČR nad 15 let.
"Relativně nejhůře hodnotí členství své země v EU česká veřejnost, podíl pozitivního a negativního postoje byl statisticky v podstatě vyrovnaný," uvedli autoři z CVVM. Podle nich se nejčastěji lidé uchylovali ke střední cestě - členství není ani dobré, ani špatné.
Pozitivně členství hodnotí 28 procent Čechů a Češek, negativně 26 procent. Ani dobré, ani špatné není podle 39 procent dotázaných. Nejpozitivněji vidí členství v EU Poláci. Za dobrou věc ho považuje 58 procent z nich, za špatnou jen pět procent. Dobré je členství v osmadvacítce také podle 46 procent Slováků a Slovenek, špatné naopak podle 14 procent. Pozitivně ho vnímá třetina Maďarů, negativně pak pětina.
Češi euro opět odpískali
V aktuálních postojích k zavedení eura a vstupu do tzv. eurozóny existuje hluboký rozdíl mezi zeměmi, které dosud do eurozóny nevstoupily, a mezi jedinou zemí tzv. visegrádské čtyřky, která euro již zavedla.
Zatímco Slováci se ke svému uskutečněnému zavedení eura staví převážně příznivě (56 % hodnotilo zavedení eura pozitivně, 40 % vyjádřilo opačný postoj), obyvatelé tří zbývajících zemí tento krok velkou většinou odmítají, přičemž rozdíly mezi nimi jsou v tomto ohledu sice významné, ale nikoli zásadní.
Relativně nejméně odmítavě v této skupině se k euru momentálně staví Maďaři, mezi nimiž se pro zavedení eura vyjádřila asi čtvrtina oslovených (26 %) proti třem pětinám (61 %) nesouhlasících, přičemž podíl rozhodných odpůrců zavedení eura v Maďarsku dosahoval úrovně jedné třetiny (32 %), tedy méně než v Polsku a zejména v České republice, kde je postoj k euru mezi veřejností nejvíce odtažitý.
V Polsku se celková úroveň podpory zavedení eura od Maďarska významně neliší, když dosáhla 24 %, ale podstatně vyšší zde byl podíl rozhodných odpůrců eura, který činil rovné dvě pětiny (40 %).
Nejméně vstřícný postoj k euru zaujímají občané České republiky, mezi nimiž zavedení eura podporuje jen necelá pětina (18 %) a tři čtvrtiny (76 %) jsou proti, pričemž rozhodně proti je téměř polovina (48 %) české veřejnosti.
Související
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
ANO může volit i více než třetina voličů. Uspěje maximálně sedm uskupení
Aktuálně se děje
před 50 minutami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 1 hodinou
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 3 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 4 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě