Praha - Prezident Miloš Zeman se nezúčastnil kladení věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Na akci, která je součástí oslav 95. výročí vzniku samostatného Československa, ho zastupoval kancléř Vratislav Mynář.
Podle něj existují různé varianty prezidentovy účasti na oslavách 28. října, podle náročnosti pro hlavu státu budou. Zeman se prý šetřil na večerní slavnostní ceremoniál předávání vysokých státních vyznamenání.
Jeho neúčast u Masarykovy sochy nebyla způsobena špatným zdravotním stavem, ale tím, že mu hradní protokol chce ulehčit náročný program.
Prezident podle lékařského konzilia, které jeho zdravotní stav pravidelně kontroluje, trpí lehčí formou cukrovky. K ní se přidávají další potíže, například onemocnění nervů, kvůli němuž hůře chodí. Hlava státu podstupuje středně intenzivní léčbu cukrovky, užívá léky, lékaři mu doporučili omezit nadváhu a kouření, měl by také mít více pohybu. Při nedávné návštěvě Ústeckého kraje Zeman řekl, že se musí vyhýbat pití tvrdého alkoholu.
Zeman od rána na nohou
Položením věnce u jezdecké sochy Jana Žižky na pražském Vítkově dnes zahájil prezident Miloš Zeman oslavy 95. výročí vzniku samostatného Československa. Památku padlých vojáků spolu s ním uctili předseda Senátu Milan Štěch, premiér Jiří Rusnok, ministr obrany Vlastimil Picek, primátor hlavního města Tomáš Hudeček nebo náčelník generálního štábu Petr Pavel.
Celý akt trval zhruba půl hodiny. Zeman se ho v roli prezidenta zúčastnil poprvé. V jeho průběhu zhlédl slavnostní vojenskou přehlídku a defilé historických praporů. Přítomní politici, váleční veteráni i řada občanů na závěr uctili památku padlých minutou ticha, do níž zazněly tři čestné salvy z pušek.
Zeman pak odjel na Pražský hrad, kde přijal diplomaty. Pak ho čekala vojenská přehlídka.
Slib dnes po poledni na Hradčanském náměstí složilo 253 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, pět studentů prvního ročníku vojenského oboru fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a 89 nových příslušníků Armády ČR, kteří právě absolvují základní výcvik ve Vojenské akademii ve Vyškově.
Zeman, který absolvoval ceremoniál jako prezident poprvé, ocenil službu vojáků při povodních a dalších živelných katastrofách, zároveň ale připomněl vojenské mise v cizině. Své sympatie prý nechce vyjadřovat jen slovy, pojede proto vojáky navštívit do Afghánistánu.
Prezident pak jmenoval generály české armády a povýšil dva veterány druhé světové války. V 16:00 měl položit květiny k soše prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanech.
Oslavy vyvrcholí večerním ceremoniálem
Oslavy 95. výročí založení republiky vyvrcholí večerním ceremoniálem na Hradě, na němž prezident předá významným osobnostem vysoká státní ocenění. Tradiční slavnost bude mít letos mnohem méně diváků než v předešlých letech. Kromě poslanců bude chybět také většina rektorů vysokých škol.
„Jiné to nebude v ničem. Je pozváno šest set hostů, šest set hostů pravděpodobně dorazí, s tím, že někteří, přepokládáme, se omluví, a to se bude řešit operativně. Takže změna, co se týče hostů, žádná nebude," vysvětlila mluvčí.
Hudebník Vladimír Mišík se navíc rozhodl Medaili za zásluhy z rukou Miloše Zemana vůbec nepřevzít. Nesouhlasí totiž s některými jeho rozhodnutími, které jako prezident udělal. O záměru Mišík včera večer informoval hradní kancelář e-mailem. "Vážený pane presidente, velmi se omlouvám, ale z důvodu rostoucí nevole z některých Vašich rozhodnutí jsem dospěl k závěru Vámi nabízené státní vyznamenání nepřijmout," napsal zpěvák.
V minulosti vyznamenání z rukou prezidenta nepřijal například výtvarník Jan Švankmajer, který to odůvodnil tím, že je surrealista. Letos pak už přijaté státní vyznamenání vrátil malíř Pavel Brázda. Tomu ho v roce 2008 předal tehdejší prezident Václav Klaus. Brázda ho ale teď vrátil na protest proti Klasovým názorům a inklinaci k Rusku, informuje rozhlas.cz.
28. říjen na Hradě: Nové prvky při slavnosti
Slavnostní večer u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu v pondělí dne 28. října 2013 bude tento rok ozvláštněn několika novými prvky, píše se na webu hrad.cz.
Poprvé budou ve Vladislavském sále Pražského hradu neseny ve zvláštním průvodu nejvyšší státní vyznamenání České republiky - insignie Řádu Bílého lva, Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy. V průběhu večera budou vystaveny na zvláštním čestném místě před podiem v čele sálu. Insignie ponese šest důstojníků Hradní stráže.
Ve Starém královském paláci Pražského hradu bude nastoupeno 54 praporečníků s historickými prapory z období 1. světové války (československé legie), meziválečné československé armády, druhého odboje a prapory současných i zrušených jednotek Armády České republiky. Chybět nebudou ani historické prapory České obce sokolské, Hradní stráže, Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu.
Poprvé bude ve Vladislavském sále v den státního svátku vystavena velká standarta prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka. Standarta má nezvykle velký rozměr - 222x 204 cm - a přímo ve struktuře látky je vytkán velký státní znak Československé republiky s mottem Pravda vítězí.
Pro slavnostní večer 28. října 2013 byla složena nová „Ceremoniální fanfára". Jejím autorem je pplk. Jaroslav Šíp z Ústřední hudby Armády České republiky. Fanfára zazní po příchodu prezidenta republiky a před státní hymnou České republiky. Státní hymna zazní při slavnostním večeru poprvé nikoli v orchestrální podobě, ale v podání 60členného Pražského filharmonického sboru.
Související
Kam se poděla národní hrdost? Ceremoniál na Hradě ukázal, jak se politici vzdálili od občanů – a užívají si to
OBRAZEM: Kdo tvrdí, že nám nic nehrozí, lže, prohlásil Pavel. Vyznamenání dostali Svěrák, Motejl, Drábová, Němcová i Pánek
28. října - výročí vzniku samostatného československého státu , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 1 hodinou
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 2 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 3 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 4 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 5 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 5 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 7 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 7 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 8 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 9 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 11 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
Současná vládní koalice přichází s plánem na výrazné omezení koncesionářských poplatků, které platí domácnosti i firmy České televizi a Českému rozhlasu. Podle nové dohody by se povinnost platit měla zcela zrušit pro několik velkých skupin obyvatel, konkrétně pro zdravotně postižené, děti a nezaopatřené mladé lidi do 26 let. Úleva se má dotknout také firem, přičemž v současnosti jsou od plateb osvobozeny pouze malé podniky do 24 zaměstnanců.
Zdroj: Libor Novák