Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) už dostal deset stížností na předčasné volby. Tři z nich již vyřešil. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Stížnosti lze podávat do soboty 9. listopadu do 16:00.
Stížnosti se například týkají možné neplatnosti voleb v některých okrscích. Jedna přišla z Ostravy, další z Rouchovan na Třebíčsku. Podrobnosti zatím soud nesdělí.
První z vyřešených stížností byla podána předčasně, a tak ji soud odmítl. Druhá přišla elektronicky bez zaručeného podpisu navrhovatele a NSS k ní nesmí přihlížet. Třetí stížnost nesplňovala podmínky podle volebního zákona, a proto soud se jí nemohl zabývat.
Před třemi lety dostal Nejvyšší správní soud v zákonné lhůtě 45 stížností, žádné z nich nevyhověl. Většinu stížností v roce 2010 podaly fyzické osoby, dvě sepsali zástupci tehdejšího bloku Jany Bobošíkové. Stěžovali si na klíč volebních preferencí. Ani letos se výběr kandidátů do televizních debat neobešel bez kritiky.
Podivný graf na facebooku
Na Českou televizi si dlouhodobě stěžují Piráti a Svobodní. Na facebookové stránce České televize se minulou neděli po volbách objevil záběr z vysílání, který měl ukazovat výsledek. Z ne zcela jasně pochopitelných důvodů se na něm objevuje SPOZ, která propadla s 1,51 % na samé dno, zatímco Piráty (2,66 %) ani Svobodné (2,46 %) s více procenty v něm ale nenajdete.
Na tuto fotografii na Facebooku upozornilo několik lidí, pod ní se samozřejmě objevily nesouhlasné komentáře. Piráti jsou tradičně zvyklí na vynechávání z volebních grafů, ze stejně nepochopitelných důvodů byli vypouštěni i z předkládaných předvolebních odhadů. A co se stalo? Obrázek v tichosti zmizel.
Protesty Pirátů i Svobodných lze samozřejmě chápat. Proč by měli být přeskočeni a ignorováni, když se do grafů dostávají bezvýznamné a propadlé strany na dalších místech.
Méně pochopitelná ale je reakce České televize. Nejenom to, že některé strany z grafů vynechává, ale také to, že vcelku malou komunikační „krizi" řeší smazáním již zveřejněného grafu (jako by v ČT nevěděli, že na Internetu se nic vlastně smazat nedá) a pak pokračuje mazáním (skrýváním) příspěvků lidí, kteří se oprávněně dožadují vysvětlení. A toho se nakonec na Facebooku ani nedočkají, napsal server lupa.cz.
Související
Volební stížnost končí trestním oznámením. Soud odhalil chybu sčítání v Blansku
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Nejvyšší správní soud , Volby 2013 , Česká televize
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 1 hodinou
Předvánoční úspěch českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 1 hodinou
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 1 hodinou
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 1 hodinou
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 3 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 3 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 4 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 5 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 6 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 8 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 9 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Peking má hned několik důvodů, proč ostře vystupovat proti stupňujícímu se vojenskému tlaku USA na Venezuelu. Nedávné zadržení ropných tankerů americkou pobřežní stráží v rámci Trumpovy „úplné blokády“ zasahuje ekonomické srdce jednoho z nejbližších partnerů Číny v Latinské Americe. Právě Čína je přitom hlavním odběratelem venezuelské ropy – v posledních měsících k ní směřovalo zhruba 80 % veškerého exportu této jihoamerické země.
Zdroj: Libor Novák