Praha - V centru Prahy dohlíží zhruba 400 policistů a městských strážníků na pořádek při silvestrovských oslavách, které byly v podvečer zatím klidné. Situaci sledují také zdravotníci a hasiči. Problémy lze očekávat s blížící se půlnocí. Pouze odtahová služba musela odpoledne odstranit z Václavského náměstí auta, jejichž řidiči neuposlechli zákazu parkování. Na záchytce leží zatím čtyři lidé.
Ulice v centru Prahy a tradičně Václavské a Staroměstské náměstí se začaly během odpoledne plnit lidmi, z větší části turisty. Policie k 17:30 nezaznamenala vážnější incidenty. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové lidé odpalovali místy první dělbuchy a petardy. "Náročnější část večera nás teprve čeká. S postupující konzumací alkoholu a kumulace lidí se zvyšuje pravděpodobnost problémů," dodala mluvčí.
Na pořádek dohlíží zhruba 200 policistů a podobný počet městských strážníků. Kontrolují například používání nedovolené pyrotechniky. "Zaměřují se také na odhalování majetkové trestné činnosti, zejména kapesních krádeží," upřesnila mluvčí.
Dopravní opatření se týkají například Václavského náměstí, které se od 16:00 uzavřelo pro auta včetně příjezdových ulic. "Maximálně preferován je provoz tramvají v ulicích Vodičkova - Jindřišská," dodala Zoulová. Policie kvůli uzavírkám upozorňuje řidiče, aby k náměstí ani do přilehlého okolí nejezdili, a návštěvníkům silvestrovských oslav doporučuje využít městskou dopravu. Pražský dopravní podnik prodloužil provoz metra o hodinu - intervaly budou kratší a poslední soupravy vyrazí na Nový rok v 01:00.
Zdravotní záchranná služba má na Václavském náměstí čtyři vozidla, jedním z nich je rozkládací modul Golem u křižovatky se Štěpánskou ulicí. Další záchranáři jsou na Staroměstském náměstí. Výjezdové stanice jsou podle mluvčí záchranky Jiřiny Ernestové posíleny o tři posádky, více lidí slouží také na dispečinku.
Celkem nasadila záchranná služba do akce 120 zaměstnanců. Dispečink řešil podle Ernestové loni v dvanáctihodinové silvestrovské směně 299 událostí, což je prý srovnatelné s průměrem 24 hodin všedního dne. Tradičně podle ní převažují potíže spojené s konzumací alkoholu, řezná poranění od střepů a úrazy způsobené pyrotechnikou.
Hasiči hlídkují jako v předchozích letech se dvěma cisternami na Staroměstském náměstí a jedním vozem ve spodní části Václavského náměstí na Můstku.
Na silvestrovské oslavy se připravila také protialkoholní záchytná stanice, jejíž provoz letos převzala Městská poliklinika Praha od nemocnice Na Bulovce. V 18:00 tam byli čtyři pacienti, podle pracovníků záchytky lze očekávat hlavní nápor s blížící se půlnocí. Záchytka se letos rozšířila z původních 14 míst na 21 lůžek, přičemž dvě jsou určena pro intenzivní péči.
Po silvestrovských oslavách bude následovat úklid ulic, který mají na starosti pracovníci Pražských služeb. Je naplánován od 03:00 do 08:00. Provoz na Václavském náměstí se obnoví v plném rozsahu po 10:00.
Související
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
před 2 hodinami
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
před 2 hodinami
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
před 3 hodinami
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
před 3 hodinami
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
před 4 hodinami
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
před 5 hodinami
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
před 6 hodinami
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
před 7 hodinami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 8 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Uplynuly čtyři dny od chvíle, kdy malé sportovní letadlo narazilo do nejvyššího pekingského mrakodrapu CITIC Tower. Při havárii zemřel pilot, který byl jedinou osobou na palubě, a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Příčina a okolnosti incidentu jsou však stále nejasné. Jediným oficiálním vyjádřením čínské strany zůstává stručná zpráva o rozsahu šedesáti slov v polostátním deníku Beijing Daily, přestože k nárazu došlo jen několik kilometrů od Čonnan-chaj, ostře střeženého sídla a ústředí Komunistické strany Číny.
Zdroj: Libor Novák