Babišovo ANO by ovládlo eurovolby, Úsvit zažívá strmý pád

Praha - V druhé polovině dubna STEM v rámci pravidelného měsíčního šetření TRENDY zjišťoval preference k volbám do Evropského parlamentu.

Sestavit model volebního výsledku není jednoduché, neboť lze jen obtížně zjistit, kteří dotázaní se voleb skutečně zúčastní, zda volební motivace voličů bude podobná jako v loňských volbách do Poslanecké sněmovny, do jaké míry se bude podobat posledním volbám do EP v roce 2009.

Z dosavadního průběhu kampaně lze usoudit, že věcným stránkám našeho členství je věnována malá pozornost, převažuje apel na emoce a image kandidátů. V takové situaci se těžko odhaduje, zda se do volebního výsledku budou promítat emoce na poslední chvíli.

Předkládaný volební model STEM vychází z preferencí k volbám do Evropského parlamentu, zanedbává občany dnes nerozhodnuté jít volit a ty, kteří nejsou ochotni uvést žádné preference. Počítá s lidmi, kteří mají alespoň minimální zájem o politiku a alespoň slabou vazbu k preferované straně či hnutí, informuje stem.cz.

Hnutí Andreje Babiše by získalo 24,7 procenta hlasů, sociální demokraté by obsadili druhé místo s 18,5 procenta. Zaostávali by tak o šest procentních bodů. Agentura upozornila, že to odpovídá i volebním preferencím do Poslanecké sněmovny, které v poslední době zjišťovala.

Komunisté by získali 11,9 procenta hlasů, TOP 09 s 10,7 procenta by ztrácela necelý procentní bod. Podobně malý rozdíl dělí i občanské demokraty se 7,4 procenta a lidovce s 6,7 procenta hlasů.

Úsvit přímé demokracie by dostal jen dvě procenta hlasů, stejně jako Strana zelených nebo Česká pirátská strana. Předstihla by je Strana svobodných občanů s 2,6 procenta hlasů.

Související

Více souvisejících

průzkumy Eurovolby Volební preference

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ovoce, ilustrační fotografie.

U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce

Za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenali inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) 21 případů výskytu živých škůdců v zásilkách dovezených ze zemí mimo Evropskou unii. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce a zeleniny, například manga, citrusů, papáji nebo paprik, zjištěny byly rovněž zásilky s nevyhovujícím osivem, dřeviny napadené hmyzem a nevyhovující dřevo. Opět mezi nimi nechyběl v Evropě obávaný invazní škůdce Bactrocera dorsalis.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mona Lisa

Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa

Přesně před 115 lety, 21. srpna roku 1911, došlo ve slavném pařížském muzeu Louvre ke skandální krádeži. Odcizeno totiž bylo jedno z nejvzácnějších děl: Mona Lisa. Obraz renesančního mistra Leonarda da Vinci byl dlouho nezvěstný, než se znovu vrátil do galerie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

včera

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy