Praha - Vyšší cena rovná se vyšší kvalita? V případě tužkových baterií není tento předpoklad na místě. Spotřebitelský časopis dTest zkoumal výdrž 13 modelů jednorázových alkalických článků dostupných v českých obchodech. Výsledky měření ukázaly, že rozdíly ve výdrži jednotlivých modelů nejsou zdaleka tak velké jako rozdíly v jejich pořizovacích cenách.
Mezi alkalickými bateriemi od různých výrobců jsou značné cenové rozdíly. Za výrobky renomovaných značek zaplatíme i více než 30 korun za kus, zatímco pořizovací cena baterií privátních značek řetězců je až pětkrát nižší, necelých 6 korun za kus. Rozdíly v cenách baterií však neodpovídají rozdílům ve výdrži.
„Zkoušky ukázaly, že výkonnost jednotlivých výrobků střední třídy se neliší natolik, aby to ospravedlnilo vysoké pořizovací náklady některých z nich. Reklamní tvrzení o vysoké výdrži baterií předních značek je tudíž třeba brát s rezervou. Nejlevnější výrobky v testu předčily většinu těch dražších," říká Jan Hrouda, redaktor časopisu dTest.
Laboratorní měření simulovala použití baterií ve dvou typických situacích. Test středně vysokého kontinuálního odběru proudu napodoboval použití baterií v hračce s elektromotorem, jako je třeba auto na dálkové ovládání. Druhá zkouška simulovala použití baterií ve fotoblesku, tedy opakovaný krátkodobý, ale poměrně velký odběr proudu. Výsledky ukázaly zajímavé srovnání, zejména s přihlédnutím k cenám hodnocených baterií.
Nejlépe si z testovaných výrobků vedl drahý model předního výrobce, Varta High Energy, který ve zkoušce kontinuální spotřeby vydržel 8 hodin a 20 minut. „Pokud ale přihlédneme k ceně, je jasné, že za vítěze testu se utrácet nevyplatí. Baterie privátních značek řetězců za ním nijak dramaticky nezaostávaly. Překonaly většinu výrobků známých firem, přitom jsou mnohem levnější," upozorňuje Jan Hrouda. Například v pořadí druhý model Aerocell z Lidlu měl výdrž 8 hodin a 11 minut, oproti bateriím Varta je však pětkrát levnější.
Baterie Philips Power Alkaline, které v testu skončily na posledním místě, vykázaly ve zkoušce kolísavé spotřeby poloviční výkon oproti modelům privátních značek řetězců. Stojí však téměř 4 x více.
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 2 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 2 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 3 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 3 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 4 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 5 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 6 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 7 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 8 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 8 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 9 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 10 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 11 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
Velká vlna útoků v rámci probíhající vojenské operace proti Íránu teprve přijde, řekl americký prezident Donald Trump. Přiznal, že jej překvapily íránské útoky na jiné země v arabském regionu. Podle Trumpa nebylo možné se s Íránci dohodnout.
Zdroj: Lucie Podzimková