Praha - V programu Prázdninová dialýza si pacienti na umělé ledvině mohou domluvit péči v některém z 2300 středisek ve stovce zemí na pěti kontinentech. Loni to udělalo 74 pacientů z ČR, což je o čtvrtinu víc než v roce předchozím. ČTK to sdělila společnost Fresenius Medical Care (FMC), která jako největší tuzemský poskytovatel dialyzační péče svým pacientům prázdninovou dialýzu umožňuje.
Pobyty zajišťuje její společnost Holiday Dialysis International, pacienti mohou vycestovat na dovolenou prakticky do celého světa bez obav, že by jakkoli ohrozili svoji léčbu.
Pomoc zahrnuje bezplatnou asistenční službu pro dialyzované pacienty, zajištěn je stejný standard kvality péče, na niž jsou pacienti zvyklí z domova. Služba funguje i v místech, kde společnost pobočky nemá, prostředí střediska a dostupné metody se ale mohou mírně lišit. Služba funguje oběma směry, česká střediska umožňují tuto službu návštěvníkům z ciziny.
Prázdninovou destinaci by si pacienti měli vybrat ve zhruba dvouměsíčním předstihu, aby byl čas na vyřízení všech formalit a dokumentů i na rezervaci kapacity v zahraničním středisku.
Většina nemocných dochází k dialýzám z domova a péče je tedy poskytována ambulantně. Zpravidla jde o hemodialyzované pacienty navštěvující středisko třikrát týdně, procedura trvá okolo pěti hodin.
Během ní si mohou pacienti číst, povídat, spát, využívají čas pro práci na počítači, pánové častěji hrávají karty, šach, či pořádají turnaje ve stolních hrách. Dialýza se tak stává malou společenskou událostí v životě pacienta, což je i pro jeho psychický stav přínosné. Pokud ovšem pacientovi z osobních důvodů přílišný kontakt s ostatními vadí, má samozřejmě možnost dialýzu absolvovat v klidu a s pocitem soukromí, informuje server ledviny.cz.
Pouze pokud zhoršený zdravotní stav nemocného vyžaduje hospitalizaci, je pacient na dialýzu převážen přímo z lůžkového oddělení. Jen v těžkých stavech, kdy pacient vyžaduje intenzivní péči nebo je hospitalizován v nemocnici s vlastním dialyzačním střediskem, bývá dialyzován přímo v nemocnici.
Související
Na chatu, na Mácháč nebo do Jugošky. Takové byly dovolené za socialismu
Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené
dovolená , nemocnice , Zdravotnictví
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 20 minutami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 46 minutami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 1 hodinou
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 2 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 2 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 4 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
Česko se v právě končícím roce dočkalo nového premiéra. Stal se jím Andrej Babiš (ANO), který však musel nejprve veřejnosti vysvětlit, jak vyřeší svůj střet zájmů. Předseda vlády nyní ozřejmil, co bude s jeho firmami. Do nově vytvořeného fondu totiž nemíří všechny.
Zdroj: Jan Hrabě