Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stráví dvoutýdenní vládní dovolenou, která začne 11. srpna, s rodinou na jihu Čech a Moravy. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. Protože neopustí republiku, nebude muset jeho pravomoci přebírat některý z vicepremiérů. Platí totiž, že o vládních prázdninách premiér nebo někdo z jeho zástupců "drží pohotovost".
"Budeme jezdit po výletech, budeme chodit do lesa, navštěvovat hrady a zámky, prostě taková typická vnitrozemská dovolená rodiny se dvěma malými dětmi," uvedl Sobotka.
V minulých letech se vždy premiér a jeho zástupci dohodli, kdo bude v době vládních prázdnin "ve službě". Například v roce 2012 to byl tehdejší premiér Petr Nečas (ODS), o rok dříve vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Letos to bude Sobotka. "Vzhledem k tomu, že se nechystám mimo ČR, asi nebude problém, abych byl v dosahu," řekl.
A kam jezdí "obyčejní" Češi?
Nejčastěji české turisty láká dovolená u moře, za kterou byli v minulém roce ochotni utratit více jak 12 000 Kč za osobu. Letos se dá předpokládat, že průměrná cena znovu poroste s ohledem na lákavou exotiku a typy luxusnější dovolené.
Nejčastěji lidé loni vyhledávali letní dovolenou v Řecku, za níž byli ochotni utratit v průměru téměř 15 000 Kč za osobu. Pobyt na některém z řeckých ostrovů využilo hned 22% cestovatelů, což je cca každý pátý občan, který odjel na dovolenou. Řecko je země, která nadchne hlavně svoji směsicí výhodných cen, kultury, krásného moře a samozřejmě historie.
Druhou lokalitou, kam přibližně každý 10tý občan ČR, který byl na dovolené vycestoval je Turecko. Nádherná země, která láká zejména svými all inclusive resorty a díky nestále politické situaci v Egyptě ji letos plnohodnotně nahradila. Mimo to je Turecko více proevropské, má bohatou historii a krásné písečné pláže, píše server suprdovca.cz.
Třetí příčku v našem žebříčku top lokalit zaujímá Itálie, která tvořila 9% z celkové poptávky dovolené. Letos se dá očekávat podobný žebříček. V roce 2014 nejčastěji Češi vycestují do Řecka, Turecka, Itálie a také Chorvatska.
Související
Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
před 49 minutami
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
před 1 hodinou
Vážná nehoda na D1 u Prahy. Převrátil se kamion, dálnice byla večer uzavřená
před 2 hodinami
Počasí se příští týden citelně oteplí. Naměříme až 10 stupňů
včera
Ve věku 86 let zemřela legendární herečka Jana Brejchová
včera
Falešný sníh a vykácené lesy. Miliardové arény pro pár týdnů slávy vytváří v Itálii olympijský přelud
včera
Íránští diplomaté se nechovají jako zástupci hroutícího se režimu. Věří, že Trump Teherán nesesadí
včera
Začínají XXV. zimní olympijské hry v Itálii
včera
ZOH: Smíšená dvojice curlerů Zelingrová-Chabičovský prohrála se Švédy, s Brity i USA
včera
ZOH: Češky ztratily duel se Švýcarskem a z vedení 1:3 byla prohra po nájezdech
včera
Obří sluneční skvrna vypustila masivní erupce. Dokáže se proti nim lidstvo bránit?
včera
Otrava Skripalových i vzpoura wagnerovců. Alexejev stál za řadou aktivit, přesto je Kreml k jeho osudu lhostejný
včera
Olympijské hry 2026 jsou tady. Vše, co o nich potřebujete vědět
včera
Epsteinovy spisy lámou Starmerovi vaz. Spasí ho jen zázrak, tvrdí poslanci
včera
Trump sdílel rasistické video proti Obamovi
včera
Lavrov obvinil Ukrajinu z pokusu o atentát na Aleksejeva
včera
Okamura označuje své voliče za „naše občany“. Jde jen o malou a specifickou část českého národa
včera
Z potyčky v bytě v Jaroměři je pokus o vraždu. Policie zadržela podezřelého
včera
První Češi mají premiéru na hrách za sebou. Curleři nestačili na silný kanadský pár
včera
Únorové důchody jsou nižší než lednové. Úřad vysvětlil důvod
V únoru obdržíte důchod v jiné výši než v lednu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) své klienty, kterým peníze chodí na osobní účet nebo na účet partnera. Neznamená to však, že by se pobíraný důchod snížil. Úřad vše náležitě vysvětlil.
Zdroj: Jan Hrabě