K poslaneckému návrhu, podle kterého by se vodáci mohli plavit po řekách s alkoholem v krvi bez hrozby pokuty, vláda dnes dala opět nesouhlasné stanovisko. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Stejnou novelu Sněmovna v březnu schválila, při zářijovém projednávání po senátních úpravách se pro ni ale už dostatek poslaneckých hlasů nenašel.
Kabinet podle předběžného stanoviska upozornil mimo jiné na to, že podnapilí vodáci mohou ohrozit životy a zdraví své i osádek plujících v jejich okolí nebo záchranářů. "Ovlivnění alkoholem nepochybně působí na pozornost dotčené osoby a snižuje její schopnost správně vnímat a pohotově reagovat na vznikající situaci, čímž vede k vyššímu riziku nehody s možnými tragickými následky," stojí v návrhu.
Úprava má podle předkladatelů v čele s Piráty stejně jako původní kompromisní varianta umožnit toleranci k alkoholu u vodáků na řekách určených výhradně k rekreačnímu sjíždění. Jen pro vůdce malých plavidel by měl platit limit 0,5 promile alkoholu v krvi. Odpovídá to dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům.
Přijetí záporného stanoviska doporučila vládě v připomínkovém řízení ministerstva dopravy, vnitra i zdravotnictví. Proti se postavily všechny instituce, které vyjádření zaslaly, tedy také Nejvyšší státní zastupitelství a odbor protidrogové politiky úřadu vlády.
Novelu podepsalo 78 poslanců. Kromě Pirátů jde o zákonodárce z ANO, ODS, KSČM, TOP 09 a STAN i nezařazené psolance.
Sněmovna původní předlohu schvalovala dvakrát. Při březnovém rozhodování pro ni hlasovalo 123 ze 180 přítomných poslanců. Senát do novely doplnil zrušení nulové tolerance k alkoholu u cyklistů na vinařských stezkách nebo místních silnicích. Sněmovna následně nepodpořila senátní ani poslanecké znění návrhu. Pro sněmovní verzi zvedlo ruku 89 ze 176 přítomných poslanců, potřeba bylo nejméně 101 hlasů. Při zářijovém hlasování návrh ztratil podporu zejména u části poslanců hnutí ANO.
Související
Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
před 31 minutami
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
před 1 hodinou
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
včera
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
včera
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
včera
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
včera
Írán opět zavřel Hormuzský průliv, tentokrát kvůli Libanonu. Ten ale nebyl součástí dohody, varuje Trump
včera
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
včera
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
včera
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
včera
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
včera
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
včera
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
včera
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
včera
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
včera
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
včera
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
včera
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
včera
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
Nakonec se zdá, že alespoň pro tuto chvíli zvítězil chladný rozum. Prezident Donald Trump prostřednictvím své sociální sítě oznámil, že Spojené státy a Írán se výrazně přiblížily k uzavření definitivní mírové dohody. V souvislosti s tímto pokrokem šéf Bílého domu souhlasil se čtrnáctidenním příměřím, které má poskytnout prostor pro další vyjednávání.
Zdroj: Libor Novák