Brno postaví novou cestu, spojí Rakoveckou zátoku s tramvajovou smyčkou

Brno nechá zpracovat projekt na propojení Rakovecké zátoky na Brněnské přehradě s tramvajovou smyčkou Rakovecká. Nepříliš dlouhá cesta má stát zhruba 31 milionů korun, protože město zde nechá postavit i kanalizaci, vodovod a veřejné osvětlení.

Zatím zadalo vítězné firmě projekční práce za téměř dva miliony korun, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Dnes vede od zastávky pouze vyšlapaná pěšina.

Nová cesta má sloužit chodcům a cyklistům a výrazně zpříjemní přístup k přehradě. Za vlhkého a deštivého počasí bývala současná cesta často rozmáčená. "Podél nové stezky přibudou také lavičky, odpadkové koše s pevně zabudovanou konstrukcí, nabíjecí stanice pro elektrokola i nová zeleň," uvedla Vaňková. Dokumentace pro územní rozhodnutí má být hotová do poloviny příštího roku, ale o termínu samotné stavby zatím není rozhodnuto.

Projekt zapadá do mnoha dalších, které v poslední dekádě výrazně pomohly zkultivovat a zatraktivnit okolí Brněnské přehrady. Nejenže už deset let je voda v přehradě zase čistá tak, že se v ní lze koupat, ale tisíce lidí tráví volný čas v jejím okolí. Město upravilo mnohé cesty, postavilo různá dětská hřiště i sportoviště pro dospělé a zajistilo lepší přístup do vody. Stále poměrně nové je i přístaviště lodní dopravy, odkud od dubna do října pravidelně vyplouvají lodě dopravního podniku. Zájem o ně letos zaznamenal novodobý rekord.

Související

Více souvisejících

Brno Brněnská přehrada

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy