Čech si z USA objednával prudké jedy, je obžalován z terorismu

Krajský soud ve Zlíně dnes pokračoval v projednávání případu sedmadvacetiletého muže z Uherskohradišťska, který si podle obžaloby objednával z USA prudké jedy. Za pokus o teroristický útok a nedovolené ozbrojování mu hrozí pět až 15 let vězení. Obžalovaný vinu odmítá, tvrdí, že s pomocí nebezpečných látek chtěl spáchat sebevraždu. Dnešního hlavního líčení se nezúčastnil.

Policii se muže podařilo vypátrat i díky spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI).

Podle státního zástupce Marka Vagaie si muž na přelomu let 2017 a 2018 objednal ve dvou případech na běžně nedostupných částech internetových sítí, takzvaném darknetu, prudké jedy dimethylrtuť a abrin. "Pan obžalovaný tvrdí, že s těmito jedy chtěl spáchat sebevraždu. Nicméně dle mého to je zcela nereálné vzhledem k tomu množství, které měl objednáno, neboť ty jedy stačily na usmrcení stovek lidí. Já osobně si myslím, že za tím mohl být nějaký finanční motiv," řekl dnes novinářům žalobce.

Objednávky muži podle obžaloby doručila přepravní společnost, následně látky přechovával doma. "Později se ukázalo, že mu ovšem nebyly doručeny látky, které si on objednal, byly to látky zcela neškodné. Nicméně on s nimi jednal tak, jako kdyby se o ty smrtelně nebezpečné látky jednalo," uvedl Vagai. Kdyby v balíčcích skutečně byly jedy a došlo při přepravě k jejich úniku, mohlo to podle žalobce způsobit kromě smrti lidí i neskutečnou paniku.

Před soudem dnes vypovídala matka obžalovaného, který si nyní ve věznici odpykává trest za jinou násilnou trestnou činnost. Uvedla, že její syn je psychicky nemocný a musel se léčit na psychiatrii. Předepsané léky však podle ní někdy neužíval. "Nejméně pětkrát vyhrožoval sebevraždou. Pořád říkal, že je na dně," řekla žena. Uvedla také, že se její syn věnoval sportovnímu sázení, přičemž prosázel asi 150.000 korun. Babička obžalovaného při výslechu na policii řekla, že vnuk nadělal dluhy, které nyní musí ona i její dcera splácet.

Z posudku soudního znalce z oboru psychologie Michala Perničky vyplývá, že obžalovaný trpí disociální poruchou osobnosti, která se projevuje mimo jiné patologickým hráčstvím nebo impulsivitou. Podle posudku však u něj lze vyloučit chorobnou motivaci jeho jednání způsobenou psychotickým onemocněním. Znalec uvedl, že muž má také sklony ke zkreslování výpovědí a manipulaci s okolím a schází mu běžné sociální zábrany.

Soud začal kauzu projednávat už v dubnu, kdy však kvůli opatřením souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru neměli novináři na hlavní líčení přístup. Trestní senát podle jeho předsedy Jiřího Dufka nyní zvažuje, zdali žalovanou trestnou činnost nepřekvalifikuje na přípravu vraždy, případně na zločin obecného ohrožení. Hlavní líčení by mělo pokračovat 1. července. Není vyloučeno, že zazní rozsudek.

Související

Více souvisejících

Terorismus v ČR soudy Zlín život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy