Přibližně polovina pacientů s vysokým tlakem podle lékařů nedodržuje pokyny k léčbě tak, jak mají. Horší jsou mladí, muži, kuřáci a chronicky nemocní, kteří musí užívat více léků. Vědci přitom neustále přicházejí na nové metody, jak jej snížit.
Z průzkumů mezi více než 14.000 pacienty s vysokým tlakem (hypertenzí), cukrovkou a obezitou, které byly prezentované na tiskové konferenci k Týdnu adherence, vyplynulo, že 47 procent neužívá léky podle doporučení lékaře více než jednou měsíčně, sedm procent několikrát týdně.
Adherence se zvyšuje, pokud si pacient pravidelně sám měří krevní tlak, naopak klesá u kuřáků. Ve věkové kategorii 55 až 64 má hypertenzi 72 procent mužů a 64 procent žen.
Podle dřívějších průzkumů se může nedodržování pokynů k léčbě projevit i na dožití pacienta. Odborníci uvedli, že nejvíc hřeší pacienti, jejichž nemoci v aktuálním stavu nebolí jako cukrovkáři, lidé s vysokých krevním tlakem nebo cholesterolem.
Přitom například pravidelné zdřímnutí po obědě pomáhá snižovat krevní tlak podobně jako některé léky a změna životního stylu, zjistili podle britského deníku The Times řečtí vědci.
Odborníci vzali v potaz obecně známý fakt, že krevní tlak v noci klesá, a zkoumali, zda tento efekt může mít i krátký odpolední "šlofík". Jejich výzkumu se zúčastnilo 212 lidí v průměrném věku 62 let. Všichni se úspěšně léčili s vysokým tlakem a polovina z nich byla zvyklá si po obědě pospat.
"Zdá se, že spánek v polovině dne snižuje krevní tlak stejnou měrou jako změny životního stylu, například omezení soli a alkoholu," uvedl kardiolog a vedoucí studie Manolis Kallistratos.
Zjištění jeho týmu je podle něj důležité, protože i malý pokles vysokého krevního tlaku může snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění až o deset procent.
Odpolední poležení sice podle vědce nemůže nahradit další lékařská doporučení, ale mohlo by představovat změnu životního stylu, která je nejsnáze "stravitelná". "Víme totiž, že pacienti mívají největší problémy s dodržováním takových změn," vysvětlil Kallistratos.
Související
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
před 21 minutami
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
před 1 hodinou
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
před 2 hodinami
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
před 4 hodinami
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
před 5 hodinami
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
před 5 hodinami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 6 hodinami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 7 hodinami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 8 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 9 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 11 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 12 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 13 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
včera
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
Strategickým Hormuzským průlivem proplulo za jedinou noc více než 12,5 milionu barelů ropy. Oznámil to americký viceprezident JD Vance s tím, že jde o nejvyšší objem přepravy od konce února, kdy v regionu vypukl válečný konflikt. Tento prudký nárůst lodní dopravy umožnilo okamžité uvolnění americké námořní blokády, které následovalo po podpisu memoranda o porozumění mezi Washingtonem a Teheránem.
Zdroj: Libor Novák