Lidé už víc spořit nemohou. I kvůli inflaci jim docházejí peníze

Říká se, že statistika nuda je. Už nejeden týden se však ukazuje, že to s tou finanční nudou není úplně pravda. Tak schválně. Podle tuzemského statistického úřadu (ČSÚ) byla míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, který vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních dvanáct měsíců proti průměru stejně dlouhého předchozího období, v dubnu 7 %. A stejný zdroj uvádí, že míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku, který vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku, v dubnu dosáhla 14,2 %.

Ilustrační fotografie.

Když k tomu přidáme větu, která plyne také ze statistik ČSÚ, o tom, že se v Česku za první čtvrtletí letošního roku úspory domácností drží stále ve velké míře, může nás napadnout jednoduchá otázka: Proč si lidé nespoří ještě víc, když je taková inflace a ceny začínají skákat doslova jako divoká zvířata?

To prohlášení statistiků o úsporách domácností říká, že jejich celková míra zůstává stále vysoká. Analytici k tomu pak dodávají, že i tento výsledek může tvořit nějaký „polštář“, aby spotřeba domácností drasticky nepropadla i v podmínkách rychle rostoucí inflace. Například komentář ekonomů Komerční banky ke zpřesněnému odhadu detailu ze sektorových národních účtů zveřejněného na konci letošního března (za 1. čtvrtletí roku) uvádí, že reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností v závěrečném čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele ale mezičtvrtletně poklesla o 2,6 %, což se následně promítlo do růstu míry úspor, a to na 18,4 %. Ve srovnání s přechozím čtvrtletím tak byla míra úspor domácností vyšší o 1,9procentního bodu, ve srovnání s loňským rokem se však jedná o pokles o 6,4procentního bodu.

Jak je to tedy s těmi úsporami lidí? Proč si nespoří víc? Vědí, že se jim to nevyplatí kvůli vysoké inflaci a relativně nízkým úrokovým sazbám na spořících účtech? Nebo kvůli něčemu jinému? „Odpověď je jednoduchá,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd. Podle ní se totiž lidé v Česku obávají dalšího zdražování, proto nakupují do zásoby. „Podobný scénář lze v současnosti pozorovat například v Rusku, kde inflace v důsledku sankcí uvalených západními zeměmi roste raketovým tempem a v dubnu dosáhla 17,83 procenta meziročně. Místní spotřebitelé začali nakupovat více základních potravin, ale i dalšího zboží, například automobilů, protože se obávají, že ceny ještě výrazněji vzrostou. Tento efekt by měl být pouze dočasný a postupně by mělo dojít k ‚utahování opasků‘ a poklesu individuálních výdajů,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová.

Specializované finanční servery při svých analýzách, například Měšec.cz, během května letošního roku konstatovaly, že tuzemské finanční domy, dokážou lidem nabídnout třeba na spořicích účtech až 6 % ročně. „Ale je to jen naoko, reálná dosažitelná úroková sazba je 4 až 5 % ročně bez dalších složitých podmínek. A to není špatná nabídka a je z čeho vybírat,“ konstatovala na svých stránkách analýza spořících účtů serveru Měšec.cz A k podobným výsledkům dochází i většina dalších finančních online periodik. Přesto se i podle zjištění serveru iRozhlas.cz vklady českých domácností u bank v březnu letošního roku, přes všechna zmíněná prohlášení v tomto textu, poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. iRozhlas.cz konstatuje, že za jeden měsíc letošního roku se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Závěry vyplývají z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Pravdou v otázce o tom, proč není míra úspor při vysoké inflaci vyšší, může být i to, že si velké procento lidí, kteří třeba byli ještě před érou vysoké inflace schopni odkládat část svého výdělku, už nyní tuto schopnost ztratilo. I podle zprávy serveru iRozhlas.cz může jít dále o tzv. odloženou spotřebu z předchozích období. „Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně (v březnu, pozn. red.) vzrostla o 15 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun,“ konstatuje iRozhlas.cz.

Sečteno, podtrženo. Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel, k otázce na to, proč si lidé právě dnes více nešetří, řekla serveru EuroZprávy.cz následující: „Krátká odpověď zní: Protože nemají peníze na spoření. Je všeobecně známo, že inflace postihuje jak nejchudší, tak střední třídu. A bohužel se již blížíme k bodu, kdy lidé budou muset brát ze svých úspor, aby přežili měsíc, protože inflace nekontrolovatelně roste.“ Podle analytičky se navíc mnozí lidé domnívají, že jsme teprve na začátku. „Samozřejmě je vždy lepší peníze šetřit nebo investovat, než je utrácet, ale vzhledem k rostoucím nákladům na potraviny a energie dost lidem již mnoho peněz nezbývá. Jsem přesvědčená, že lidé, kteří si mohou dovolit na konci měsíce ušetřit nějaké peníze, tak učiní, ale lidé, kteří jsou již na pokraji chudoby, to udělat nemohou, ani kdyby chtěli,“ dodala Žárská.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Předpověď počasí pro sváteční dny: Tropy podle meteorologů nehrozí

05.07.2022 06:30 Po jednom pracovním dni následují opět dva dny volna a také počasí bude podobné jako o uplynulém…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

V Kralupech nad Vltavou hoří, byl vyhlášen nejvyšší stupeň poplachu

05.07.2022 19:33 Aktualizováno Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří v areálu kovošrotu plastový odpad. Podle webu…

V Česku už získalo víza 386.759 běženců z Ukrajiny

04.07.2022 09:38 V neděli Česko vydalo uprchlíkům 25 víz dočasné ochrany, o 139 méně než před týdnem. Od začátku…

Hasiči po dvou dnech dohasili požár haly v Zápech u Prahy

03.07.2022 12:36 Aktualizováno Zhruba po 39 hodinách dnes po 10:30 hasiči zcela zlikvidovali požár haly v Zápech u Prahy. Od…

Od ruského útoku na Ukrajinu získalo víza v Česku 386.734 běženců

03.07.2022 09:39 Víza dočasné ochrany Česko v sobotu vydalo 71 uprchlíkům z Ukrajiny, před týdnem jich bylo 175. Od…

Graubner se stal pražským arcibiskupem, úřad převzal od Duky

02.07.2022 13:09 Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě…

Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo v Česku víza 386.663 běženců

02.07.2022 10:13 Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 12 méně než před…

Po pátečních silných bouřkách zůstalo k dnešnímu ránu bez proudu asi 1200…

02.07.2022 09:06 Po pátečních silných bouřkách zůstalo k dnešnímu ránu bez proudu asi 1200 domácností z…

U Prahy hoří hala, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

02.07.2022 08:44 Aktualizováno Hasiči dohašují požár haly v Zápech u Prahy, kde byly uskladněny autodíly, oleje a plynové lahve.…

O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů

01.07.2022 16:08 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok 107,8 milionu

01.07.2022 14:24 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Související:

Právě se děje

reklama