Lidé už víc spořit nemohou. I kvůli inflaci jim docházejí peníze

Říká se, že statistika nuda je. Už nejeden týden se však ukazuje, že to s tou finanční nudou není úplně pravda. Tak schválně. Podle tuzemského statistického úřadu (ČSÚ) byla míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen, který vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních dvanáct měsíců proti průměru stejně dlouhého předchozího období, v dubnu 7 %. A stejný zdroj uvádí, že míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku, který vyjadřuje procentní změnu cenové hladiny ve vykazovaném měsíci daného roku proti stejnému měsíci předchozího roku, v dubnu dosáhla 14,2 %.

Když k tomu přidáme větu, která plyne také ze statistik ČSÚ, o tom, že se v Česku za první čtvrtletí letošního roku úspory domácností drží stále ve velké míře, může nás napadnout jednoduchá otázka: Proč si lidé nespoří ještě víc, když je taková inflace a ceny začínají skákat doslova jako divoká zvířata?

To prohlášení statistiků o úsporách domácností říká, že jejich celková míra zůstává stále vysoká. Analytici k tomu pak dodávají, že i tento výsledek může tvořit nějaký „polštář“, aby spotřeba domácností drasticky nepropadla i v podmínkách rychle rostoucí inflace. Například komentář ekonomů Komerční banky ke zpřesněnému odhadu detailu ze sektorových národních účtů zveřejněného na konci letošního března (za 1. čtvrtletí roku) uvádí, že reálné peněžní a nepeněžní příjmy domácností v závěrečném čtvrtletí loňského roku vzrostly o 1,5 %, meziročně pak o 0,1 %. Reálná spotřeba domácností na obyvatele ale mezičtvrtletně poklesla o 2,6 %, což se následně promítlo do růstu míry úspor, a to na 18,4 %. Ve srovnání s přechozím čtvrtletím tak byla míra úspor domácností vyšší o 1,9procentního bodu, ve srovnání s loňským rokem se však jedná o pokles o 6,4procentního bodu.

Jak je to tedy s těmi úsporami lidí? Proč si nespoří víc? Vědí, že se jim to nevyplatí kvůli vysoké inflaci a relativně nízkým úrokovým sazbám na spořících účtech? Nebo kvůli něčemu jinému? „Odpověď je jednoduchá,“ řekla serveru EuroZprávy.cz Olívia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd. Podle ní se totiž lidé v Česku obávají dalšího zdražování, proto nakupují do zásoby. „Podobný scénář lze v současnosti pozorovat například v Rusku, kde inflace v důsledku sankcí uvalených západními zeměmi roste raketovým tempem a v dubnu dosáhla 17,83 procenta meziročně. Místní spotřebitelé začali nakupovat více základních potravin, ale i dalšího zboží, například automobilů, protože se obávají, že ceny ještě výrazněji vzrostou. Tento efekt by měl být pouze dočasný a postupně by mělo dojít k ‚utahování opasků‘ a poklesu individuálních výdajů,“ uvedla pro server EuroZprávy.cz Olívia Lacenová.

Specializované finanční servery při svých analýzách, například Měšec.cz, během května letošního roku konstatovaly, že tuzemské finanční domy, dokážou lidem nabídnout třeba na spořicích účtech až 6 % ročně. „Ale je to jen naoko, reálná dosažitelná úroková sazba je 4 až 5 % ročně bez dalších složitých podmínek. A to není špatná nabídka a je z čeho vybírat,“ konstatovala na svých stránkách analýza spořících účtů serveru Měšec.cz A k podobným výsledkům dochází i většina dalších finančních online periodik. Přesto se i podle zjištění serveru iRozhlas.cz vklady českých domácností u bank v březnu letošního roku, přes všechna zmíněná prohlášení v tomto textu, poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. iRozhlas.cz konstatuje, že za jeden měsíc letošního roku se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Závěry vyplývají z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Pravdou v otázce o tom, proč není míra úspor při vysoké inflaci vyšší, může být i to, že si velké procento lidí, kteří třeba byli ještě před érou vysoké inflace schopni odkládat část svého výdělku, už nyní tuto schopnost ztratilo. I podle zprávy serveru iRozhlas.cz může jít dále o tzv. odloženou spotřebu z předchozích období. „Tomu by napovídal růst úvěrů na spotřebu. Celková výše úvěrů pro domácnosti meziměsíčně (v březnu, pozn. red.) vzrostla o 15 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení se zvýšil o 12 miliard a objem úvěrů na spotřebu o tři miliardy korun,“ konstatuje iRozhlas.cz.

Sečteno, podtrženo. Lucía Žárská, analytička společnosti ProfitLevel, k otázce na to, proč si lidé právě dnes více nešetří, řekla serveru EuroZprávy.cz následující: „Krátká odpověď zní: Protože nemají peníze na spoření. Je všeobecně známo, že inflace postihuje jak nejchudší, tak střední třídu. A bohužel se již blížíme k bodu, kdy lidé budou muset brát ze svých úspor, aby přežili měsíc, protože inflace nekontrolovatelně roste.“ Podle analytičky se navíc mnozí lidé domnívají, že jsme teprve na začátku. „Samozřejmě je vždy lepší peníze šetřit nebo investovat, než je utrácet, ale vzhledem k rostoucím nákladům na potraviny a energie dost lidem již mnoho peněz nezbývá. Jsem přesvědčená, že lidé, kteří si mohou dovolit na konci měsíce ušetřit nějaké peníze, tak učiní, ale lidé, kteří jsou již na pokraji chudoby, to udělat nemohou, ani kdyby chtěli,“ dodala Žárská.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé inflace peníze

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy