Druhé Čapí hnízdo? Policie řeší další kauzu podezřelé dotace, píše server

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové i hradecká policie se údajně zabývají dalším případem podezřelé dotace pro firmu z holdingu Agrofert ze svěřenského fondu českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Jedná se o pardubickou chemičku Synthesia. Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Barbora Hanousek Eckhardová ČTK sdělila, že MPSV jako poskytovatel dotace na firmu podalo trestní oznámení. Zástupci policie a státního zastupitelství ČTK nepotvrdili, zda se případem zabývají. Podle serveru to vyplývá z informací z justice.

Přidejte svůj názor 99 komentářů

Agrofert
doporučujeme

"Trestní oznámení na společnost Synthesia bylo ze strany MPSV, jakožto poskytovatele dotace, podáno v souvislosti s realizací projektu z důvodu pochybnosti, zda byly splněny podmínky pro udělení dotace, neboť se v žádosti o finanční podporu objevily nejasnosti, které zatím nebyly relevantně vysvětleny," sdělila mluvčí ministerstva ČTK.

Informace o případu dnes podle Neovlivní.cz zazněla i na jednání senátní komise pro objasnění možného střetu zájmů Babiše. Předseda komise Zdeněk Nytra (za ODS) v souvislosti s vyžádáním dokumentů k nespecifikovaným projektům od ministerstev uvedl, že komise obdržela zatím jeden projekt. "U toho jsme se překvapivě dozvěděli, že tam bylo podáno trestní oznámení a že byl předčasně ukončen," řekl novinářům.

Podle Neovlivní.cz informaci komisi písemně poskytla náměstkyně MPSV pro evropské fondy Martina Štěpánková. Trestní oznámení podle ní bylo na chemičku podáno letos v červnu pro podezření ze spáchání dotačního podvodu. Server iROZHLAS.cz dnes uvedl, že důvodem podání oznámení jsou "nepravdivé nebo zkreslené údaje" v žádosti o dotaci ve výši téměř dvou milionů korun, kterou MPSV přikleplo firmě před třemi roky. Na případ podle Neovlivní.cz upozornila v jednom ze svých auditů Evropská komise. Projekt byl nakonec kvůli podezřením zastaven a firma dotaci nečerpala.

"Do této chvíle nemám informace, že bychom se tímto případem zabývali," řekla dnes odpoledne ČTK mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Podobně na přímý dotaz ČTK odpověděl také Pavel Hochmann z Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové.

Okolnosti, kvůli kterým bylo podáno oznámení na firmu Synthesia, jsou podle médií podobné jako v kauze farmy Čapí hnízdo, v níž byl pro podezření z dotačního podvodu stíhán premiér Babiš. Synthesia jako velký podnik by neměla na dotaci nárok. Angažováním malého zámečnictví se její šance zvýšily, a firma dotaci díky tomu získala. Poté, co na případ upozornila Evropská komise, bylo proplacení dotace zastaveno a padlo trestní oznámení. V kauze Čapí hnízdo pražské městské státní zastupitelství v polovině září stíhání Babiše i dalších obviněných zastavilo. Rozhodnutí je pravomocné. Usnesení ještě může zrušit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Loading...
Vstupte do diskuze (99)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předzvěst 17. listopadu 1989: Komunisté chtěli zničit Stromovku, lidé se…

12.11.2019 08:49 Praha zažila během roku 1989 řadu protirežimních vystoupení, mezi nejvýraznější patřily akce…

Záhadné zmizení Čechů v Albánii. Stali se oběťmi obchodníků s orgány?

11.11.2019 17:58 Spisovatel Josef Habas Urban tvrdí, že tři čeští studenti ztracení v roce 2001 během společné…

Církev a hasiči se přou kvůli kostelu v Gutech, biskupství nechce ustoupit

11.11.2019 17:55 Aktualizováno Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v…

Stav jednoho zraněného z Explosie se zlepšil, další stále bojuje o život

11.11.2019 14:54 Žádná ze čtyř komisí, které vyšetřují požár a výbuch ve státním podniku Explosia v Pardubicích,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama