Lidé stejného pohlaví by měli dostat možnost uzavírat manželství od poloviny příštího roku. Předpokládá to ohlášená novela občanského zákoníku, kterou dnes obdržela Sněmovna. Předlohu podepsal vždy jeden poslanec z pěti klubů, a to STAN, TOP 09, Pirátské strany, ODS a ANO. Podpisy podle očekávání nepřipojil nikdo z frakcí KDU-ČSL a SPD.
Strany vesměs nechávají v takových záležitostech svým poslancům volné hlasování. V minulém volebním období Sněmovna o uzákonění manželství i pro homosexuály nerozhodla.
Lidé stejného pohlaví by podle novely měli v manželství stejná práva, jako je mají žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut prakticky zaniklo.
"Základním principem navrhované právní úpravy je poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a stejnou ochranu rodinného života, jaká je zákonem poskytována manželům a jejich dětem a zajistit jim tak rovné postavení nejen ve společnosti, ale i v právu," píšou předkladatelé v čele s Josefem Bernardem (STAN) v důvodové zprávě. Za TOP 09 novelu podepsala předsedkyně strany a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, za ODS ministr kultury Martin Baxa a za ANO Jana Pastuchová.
Manželé stejného pohlaví by měli podle předlohy stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči.
Předkladatelé novely odmítli možnost řešení práv homosexuálních párů prostřednictvím úprav registrovaného partnerství. "Pouze otevření manželství i pro osoby stejného pohlaví přinese úplné zrovnoprávnění partnerů stejného pohlaví a dětí vyrůstajících v těchto rodinách," napsali ve zdůvodnění. Nynější registrovaní partneři by měli podle předlohy možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat. Uzavírání nových registrovaných partnerství by už ale možné nebylo.
"Manželství pro páry stejného pohlaví není neprobádaným krokem, u kterého nevíme, co přinese. Zkušenosti ze zahraničí mluví zcela jasně - žádné negativní dopady na společnost se neprokázaly," zdůraznili autoři ve zdůvodnění.
Předlohu před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda. Má na to měsíc.
V minulém volebním období poslanci návrh na uzákonění manželství lidí stejného pohlaví rozjednali v listopadu 2018. Do druhého čtení jej poslali v dubnu 2021. Dál schvalování předlohy do konce volebního období nepostoupilo.
Iniciativa už vyvolala debaty i nyní. Předseda sněmovní frakce ODS Marek Benda varoval před kulturními válkami v době, kdy Česko tíží jiné problémy. Stejně jako šéf sněmovního klubu KDU-ČSL Marek Výborný zmínil možnost podání návrhu na ústavní zakotvení manželství jako svazku muže a ženy. I taková ústavní novela byla v dolní komoře již v minulém volebním období. Sněmovna ji podpořila v úvodním kole, dál se nedostala.
Související
Události Petra Nutila: Užitečný idiot Fico a Manželství (už zase) jen pro někoho
Zeman by vetoval zákon, který by umožnil manželství lidem stejného pohlaví
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 1 hodinou
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 2 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 3 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 3 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 5 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 6 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 6 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 7 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 8 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 9 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 10 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 11 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Zdroj: Jan Hrabě