První ohňostrůjnou show mohli dnes večer vidět Brňané nad svým městem. Asi desetiminutové představení bylo věnováno orchestru Gustava Broma. Nad brněnským Špilberkem rozkvetly zlaté a barevné kopretiny.
Letošní ročník festivalu Ignis Brunensis je poznamenaný koronavirem, celý program byl oproti uplynulým letům výrazně zkrácený. Příznivci ohňostrojů si ale i tak přijdou na své. Ve čtvrtek se poprvé rozzářilo nebe nad Brnem, přesněji řečeno nad hradem Špilberk.
Počasí se oproti posledním deštivým a zamračeným dnům dnes vyjasnilo, což bylo velmi důležité. Díky jasnému večeru bylo možné ohnivou podívanou sledovat z celého širokého okolí, ne jen z centra moravské metropole.
První ohňostroj pro diváky připravil Ivan Martinek a jeho tým ze společnosti Theatrum Pyroboli. Nad Špilberkem ohňostrůjci rozehráli barevnou show inspirovanou kapelníkem Gustavem Bromem a jeho Big bandem, který letos slaví 80. výročí založení.
Show s názvem Sedmikrásky nad Brnem zahájila skladba, která celou podívanou inspirovala - Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem. Ohňostrůjci na úvod svými zlatými a následně pestrobarevnými efekty rozzářili Špilberk i celé jeho okolí. Podívanou si nenechaly ujít tisíce diváků, mezi vyhledávaná místa pro sledování patřily již tradičně Kraví hora, Mendlovo náměstí, Denisovy sady či Nové sady.
Prostřední část doprovodila skladba Modern Jazz Sample opět v podání Big Bandu Gustava Broma. Efekty připomínající východ slunce vystřídalo barevné hemžení. Závěr patřil opět rytmům songu Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem, tentokrát ale v podání brněnské swingové skupiny Django Jet.
Druhý a zároveň poslední letošní ohňostroj bude ze Špilberku odpálen v sobotu 22. srpna ve 22:30. Galafinále mají na starosti Jaroslav Štolba a Jan Neděla ze skupiny Flash Barrandov SFX. Ohňostrojný muzikál s názvem Óda na šťastný let tvůrci vytvořili jako poděkování všem lidem, kteří byli schopni a ochotni pomoci druhým zvládnout toto náročné období.
Související
Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě
Ignis Brunensis 2023: Norský ohňostroj byl velkolepý i dramatický
ignis brunensis , Brno , Hrad Špilberk , Ohňostroje
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
před 1 hodinou
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
před 1 hodinou
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 2 hodinami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 3 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 4 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 6 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 7 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 8 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 9 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 11 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 12 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 13 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
Po úterním zásahu na pražském magistrátu zahájili kriminalisté trestní stíhání šesti fyzických a dvou právnických osob.
Zdroj: Libor Novák