Je třeba jasný plán, jak při uvolnění protiepidemických opatření dovést děti zpátky k pohybu. Jeho nedostatek může mít závažné dopady v budoucnosti. Děti, které se věnují kolektivnímu sportu, by se měly vrátit k trénování. Zástupci odborníků a sportu to uvedli na dnešní on-line konferenci k žákovskému fotbalovému turnaji McDonald's Cup. Turnaj se letos kvůli pandemii opět nekoná, nahradí ho ale on-line série pohybových úkolů.
Sportovní lékař Jaroslav Větvička uvedl, že současná situace je "alarmující" z hlediska psychického i fyzického rozvoje dětí. Do řešení by se podle něj měly zapojit všechny příslušné instituce - od ministerstev zdravotnictví a školství až po sportovní svazy. O nutnosti "pohybového" plánu při návratu dětí do škol hovořila také prezidentka Asociací školních sportovních klubů Svatava Ságnerová. Podle účastníků má být dostatečný důraz na tělocvik i v dočasné upravené formě vzdělávání.
"Musíme prostě opravdu napřít síly, vytvořit nějaká metodická opatření, způsoby jak zabráníme tomu nejhoršímu, těm nejhorším důsledkům na tělesný rozvoj, na zdraví celé této generace dětí," uvedl Větvička, který působí v Centru zdravotnického zabezpečení sportovní reprezentace. Větvička podotkl, že je jednak z dat z posledních měsíců patrný další nárůst dětské obezity. I u dětí a dospívajících se pak podle něj projevují bolesti zad jako důsledek nedostatku pohybu a hodin u počítače. Podle fyzioterapeuta Davida Vrbického z Ústřední vojenské nemocnice v Praze může vést dlouhodobá nečinnost až k budoucí svalové dysbalanci, bolestem krční páteře i nárůstu rizika zranění při rekreačním sportování.
Větvička odkázal i na zkušenosti trenérů z individuálních tréniniků, podle nichž děti postupně ztrácí běžné fyzické dovednosti. Michal Blažej z Fotbalové asociace ČR a fotbalista a trenér Pavel Horváth pak zmínili potřebu návratu dětí, které dělají organizovaný kolektivní sport, k trénování. Blažej míní, že trenéři by dokázali zajistit malým sportovcům bezpečné prostředí.
Podle dětského psychologa Václava Mertina jsou při distančním vzdělávání přínosné společné rodinné aktivity - například procházky či kolo. Psycholog podotkl, že se děti vrací i k některým "polozapomenutým" hrám - třeba skákání gumy nebo panáka.
Na "udržení dětí v pohybu" cílí i letošní forma soutěže McDonald's Cup. Podle Blažeje místo klasického systému fotbalových turnajů dětem nabízíon-line tréninkovou výzvu. Účastníci od pěti do 15 let v ní budou plnit 40 cvičení v pěti úrovních. Kromě fotbalové "výzvy" jsou součástí i cvičení zaměřená na všeobecný pohybový rozvoj a vědomostní kvízy. Blažej dodal, že děti, které vše splní, budou zařazeny do slosování o reprezentační dresy. Na webu budou také videa pro rodiče. McDonald's Cup se poprvé konal v roce 1998. Na jeho organizaci spolupracují společnost McDonald's, Fotbalová asociace ČR a Asociace školních sportovních klubů.
13. února 2026 18:19
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
Související
Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání
Odstartovaly turnusy jarních prázdnin. Tady je velký přehled termínů
Aktuálně se děje
včera
Epibatidin. Jak funguje neurotoxin, který podle evropských spojenců zabil Navalného?
včera
Americká armáda využila při utajované operaci ve Venezuele umělou inteligenci
včera
Sikorski: Pro Putina je nepřijatelná existence Ukrajiny jako národa s vlastní historií
včera
Biatlonového sprintu žen se účastnila i Davidová, ale stále se trápí. Vyhrála Norka před Francouzkami
včera
Útoky dokazují, že Putin nemá zájem o mír, tvrdí Frederiksenová. Sánchez je proti jadernému přezbrojování
včera
Trumpova administrativa chce údaje lidí, kteří na sociálních sítích kritizují ICE
včera
Vynález, bez kterého bychom neměli mobily. Telefon dnes slaví 150 let
včera
Biatlon nabídl mužský sprint, Fernstädtová první jízdy. Curleři čekají na první výhru
včera
Počasí: Nové varování meteorologů. Do Česka se vrací pravá zima, hrozí sněhové jazyky
včera
Británie: Navalnyj byl otráven smrtícím neurotoxinem jihoamerických pralesniček
včera
Po uzavření mírové dohody na Ukrajině nebezpečí pro Evropu vzroste, varoval na MSC Starmer
včera
Zelenskyj na MSC: Obětování Československa Evropu nezachránilo. Je iluzorní věřit, že rozdělení Ukrajiny přinese mír
včera
Finové si zlepšili chuť, Slováci zdolali domácí Italy. Kanada postupuje přímo do čtvrtfinále
včera
České hokejistky vysněnou olympijskou medaili nezískají. Ve čtvrtfinále nestačily na Švédky
včera
„Nevíme, jestli to Rusko myslí vážně.“ Rubio sklidil za projev na MSC potlesk ve stoje
včera
Macron na MSC: Nastal čas, aby Evropa uvažovala o vlastních jaderných zbraních
včera
Ukrajina mrzne. Proč jsou ruské údery na energetickou síť tak efektivní? V Česku by měly stejný účinek
včera
Cvičení jednotek NATO se zúčastnili i Ukrajinci. Výsledky byly otřesné, dva prapory rozmetali za jediný den
včera
Zimní počasí se znovu chopí otěží. Má sněžit i mrznout
13. února 2026 22:02
V metru proběhne další víkendová výluka. Lidé budou muset do tramvají
Metro o nadcházejícím víkendu ovlivní další z pravidelných výluk, které nastávají kvůli probíhajícím rekonstrukcím stanic. V oblasti obsluhované linkou B budou cestující muset v sobotu a neděli do tramvají.
Zdroj: Jan Hrabě