Lidé mohou jezdit za prací až 100 kilometrů za hranice, potvrdil Hamáček

Lidé dojíždějící přes hranice do práce budou mít výjimku ze zákazu cestování do ciziny, pokud pracují do vzdálenosti 100 kilometrů od hranice. Dosud výjimka platila jen na vzdálenost 50 kilometrů. Po rozhovoru s rakouským protějškem to uvedl český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Stejné opatření by podle něj mohlo platit pro lidi ze Slovenska, Německa, Polska a Rakouska.

"Právě jsem mluvil se svým rakouským protějškem a řešili jsme problémy našich občanů pracujících v pohraničí. Čeští pendleři budou mít výjimku ze zákazu vycestovat z ČR, pokud pracují do vzdálenosti 100 km od hranice," uvedl Hamáček na twitteru krátce před 15:30. Totéž může podle něj platit pro pendlery ze Slovenska, Německa, Polska a Rakouska.

"Celá řada nemocnic v Rakousku, ústavů sociální péče a dalších zařízení, které jsou nyní pod tlakem, spoléhá na české pracovníky," doplnil Hamáček později na tiskovém briefingu. Díky prodloužení pásma podle něj nevzniknou problémy v rakouském zdravotnickém a sociálním systému. "Předpokládám, že to samé to bude znamenat pro Německo," dodal ministr.

Připomněl, že pro přechod hranic je potřeba, aby pracovník zaměstnání v zahraničí doložil. Vzory potvrzení jsou k dispozici na stránkách ministerstva. Stačí ale i jiný dokument, který zaměstnání prokáže. "Celkový počet pracovníků (v zahraničí) je několik desítek tisíc, já jsem přesvědčen o tom, že drtivá většina z nich se vejde do toho pásma," řekl Hamáček.

Zákaz cestování do sousedních zemí vláda přijala kvůli boji proti šíření nového typu koronaviru postupně ve čtvrtek a dnes. Dnešním nařízením Čechům zakázala jakékoli cestování, s výjimkou například řidičů nákladních vozů, pilotů nebo záchranářů. Zákaz se také nevztahuje právě na lidi pracující v příhraničí nebo lidi, kteří musí kvůli vážnému zdravotnímu stavu podstoupit zákrok v zahraničí.

Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády Hamáček řekl, že o problémech lidí, kteří pracují za hranicemi dále než 50 kilometrů, ví. Výjimku ale měnit nechtěl, protože za touto hranicí se podle něj nacházejí větší aglomerace.

Dnes řekl, že do stokilometrového pásma spadá například Vídeň. "Samozřejmě Vídeň do sto kilometrů spadá a jsem přesvědčen, že rakouským kolegům šlo hlavně o Vídeň," řekl Hamáček. Doplnil, že opatření konzultoval s odborníky s tím, že riziko v hlavním městě Rakouska je snesitelné. "Myslím, že ve chvíli, kdy Rakousko čelí velmi složité situaci, nemůžeme být ti, kteří dostanou jeho zdravotnický systém do problémů. Tomu argumentu rozumím, musíme ukázat nějakou míru solidarity," dodal ministr.

Jako opatření proti šíření koronaviru zavedlo plošnou karanténu pro své občany, kteří se vrátí do země ze zahraničí, Slovensko. "Požádal jsem slovenskou ministryni vnitra Denisu Sakovou, aby slovenští zdravotníci měli výjimku a mohli jezdit pracovat do ČR, podobně jako my vyšli vstříc Rakousku," uvedl večer Hamáček na twitteru. Na stejné sociální síti ho k tomu předtím vyzvala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, hodně slovenských lékařů a zdravotních sester podle ní denně dojíždí do moravských a slezských nemocnic.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce Jan Hamáček hranice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy