Manžel české oběti teroru v Berlíně promluvil. Jak se s tím za tři roky srovnal?

Už se nám daří lépe, ale následky teroristického útoku na vánoční trh v Berlíně se stejně se synem musíme zabývat každý den, řekl dnes ČTK a České televizi Petr Čižmár, který před třemi lety v německé metropoli přišel o ženu Naďu.

Stejně jako další pozůstalí 12 obětí činu radikálního islamisty z 19. prosince 2016 si dnes na místo útoku kamionem na náměstí Breitscheidplatz přišel smutnou událost připomenout.

"Musím říct, že se nám daří už lépe než před rokem, ale stejně se tomu pořád musíme věnovat denně, těm následkům, nejenom v životě běžném, kdy mě to dost vytěžuje, tak nějak zhruba na 100 procent, ale také se pořád věnujeme výsledkům z parlamentního vyšetřovacího výboru, protože pořád se ještě celá ta věc nevysvětlila nebo nevyšetřila," uvedl Čižmár.

Právě fakt, že se dodnes řadu detailů o útoku Tunisana Anise Amriho nepodařilo objasnit, na což v týdnu upozornili i členové parlamentní vyšetřovací komise z opozičních stran, jedenačtyřicetiletého Čecha znepokojuje. "Zdá se, že jsou lidé, kteří jsou zjevně proti tomu vyšetření," poznamenal v narážce na to, že některé německé úřady brání výpovědím svých podřízených před vyšetřovací komisí.

I tak je ale už dnes jasné, že bezpečnostní úřady v případu Amriho opakovaně pochybily. Islamistu, který používal řadu falešných identit, několik měsíců sledovaly a věděly, že porušuje zákony a prodává drogy. Přesto nebyl zatčen. Ukázaly se také velké nedostatky v komunikaci mezi tajnými službami jednotlivých spolkových zemí.

Právě úplné vyšetření případu by Čižmárovi podle jeho slov mohlo pomoci, aby v sobě celou událost určitým způsobem uzavřel. Zatím se mu to nedaří. "Já bych to tak chtěl, abych takové dny zažíval, že bych si na to ani nevzpomněl, ale ono to nejde," poznamenal.

Čižmár, který nyní v Drážďanech sám vychovává osmiletého syna Davida, věří, že se německé úřady z útoku poučily a v případě podobného činu budou postupovat citlivěji k pozůstalým. Dodnes ho trápí to, že po útoku tři dny žil v absolutní nejistotě, protože nemohl zjistit, zda se čtyřiatřicetiletá Naďa stala jednou z obětí, nebo ne. "Nebylo kam jít," vzpomíná na dny, kdy se nemohl na nikoho obrátit.

"Ty informace mít museli, moje žena u sebe měla doklady, byla tady s kolegy, takže samozřejmě nebyl žádný problém ji na nějaké vysoké procento pravděpodobnosti identifikovat," míní a dodává, že tehdy zřejmě německé úřady improvizovaly, protože se nic takového dříve nestalo. Německé úřady už slíbily, že se to opakovat nebude a pozůstalé budou v podobných případech informovat výrazně rychleji.

Do budoucna si Čižmár hlavně přeje, aby se jim se synem dařilo žít co nejnormálnějším životem a aby se Davidovi nedostávalo žádného zvláštního zacházení kvůli tomu, čím musel projít. "Já myslím, že se s tím srovnává dobře, dokonce se zlepšil ve škole," říká o synovi. Ten dnes k památníku na schodech vedoucích k Pamětnímu kostelu císaře Viléma, tedy k místu, u něhož se útok odehrál, přinesl srdíčko, které pro mámu vyrobil.

Svíčky a květiny večer k památníku, který je v předvánoční době obklopen tradičním trhem, přinášely i desítky dalších lidí, kteří často v tichosti a s viditelným pohnutím na místě několik minut posečkali. Přesně ve 20:02 dvanáctkrát zazněl zvon na připomínku všech obětí.

Související

Při teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo devět lidí (19.12.2016).

Tři roky od vánočního teroru v Berlíně: Desítky lidí dodnes trpí následky útoku

I tři roky po teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně trpí desítky lidí jeho následky. Kolem 20 jich podle vládního zmocněnce Edgara Frankeho dodnes nemůže pracovat tak jako dříve. Jeden potřebuje nepřetržitou zdravotní péči. Útok radikálního islamisty kamionem na trh v centru německé metropole si 19. prosince 2016 vyžádal 12 životů a desítky zraněných.
Naďa Čižmár

Teror v Berlíně krutě zasáhl českou rodinu: Malý David bude třetí Vánoce bez mámy

Možná si toho sotva někdo všimne, až malý chlapec 19. prosince poblíž berlínského Pamětního kostela císaře Viléma zapálí svíčku. Bude to sedmiletý David, který při teroristickém útoku před dvěma lety přišel o matku. Češka Naďa Čižmárová, která tehdy s kolegy navštívila vánoční trh, byla mezi 12 mrtvými. Zemřela ve 34 letech, píše agentura DPA.

Více souvisejících

Naďa Čižmár teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Berlín Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy