Česká odbočka světového ekologického hnutí Extinction Rebellion plánuje v Praze na 12. října akci, jejíž součástí bude blokáda dopravy s odhadovanou účastí sto a více lidí. Další, ještě větší blokádu, pak hnutí v metropoli chystá na jaře. Zástupci organizace to dnes řekli novinářům.
Česká skupina Extinction Rebellion již v tuzemsku zorganizovala několik menších protestních akcí včetně dnešní před Úřadem vlády. Hnutí má tři požadavky - uhlíkovou neutralitu do roku 2025, vyhlášení stavu klimatické nouze a občanské shromáždění k otázkám klimatu.
Akce 12. října bude mít dvě části - "legální" na Václavském náměstí, jejíž součástí bude hudební program, přednášky a workshopy. Druhou částí bude blokáda některé z pražských silnic, kterou zatím organizátoři neupřesnili. Akce je součástí velkého protestu, který bude globálně koordinovaný.
Veronika Holcnerová za organizátory řekla, že očekávají účast kolem 500 příznivců hnutí. Zhruba stovka z nich se chce blokády účastnit a jsou ochotni se nechat i zadržet policií. "Tito lidé jsou připraveni nést osobní oběti, jsou připraveni být zadrženi policií, protože akce občanské neposlušnosti fungují," vysvětlila.
Blokáda na jaře bude podle Holcnerová masivnější a potrvá několik dní. Globálně koordinované akce hnutí pořádá zatím zhruba jednou za půl roku. "Budeme akce stále eskalovat, dokud se nám nepodaří dosáhnout našich cílů," řekla aktivistka.
Hnutí požaduje, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy je množství vyprodukovaných a zlikvidovaných emisí v rovnováze. Podle organizace, která má celosvětově před milion aktivních příznivců, čelí lidská rasa z důvodů klimatických změn vyhubení a akce občanské neposlušnosti mají narušit běžný pořádek a přinutit politiky a veřejnost k okamžité aktivitě. "Třicet let parlamentní politiky v tomto ohledu selhalo," doplnil Martin Vrba z hnutí.
Z toho důvodu chce organizace vsadit i na alternativní politické modely, jakým je občanské shromáždění ke klimatickým změnám. To se nemá volit, ale losovat podobně jako porota v anglosaském soudním systému. Podobné shromáždění se uskutečnilo v Irsku ohledně otázky potratů.
Zhruba 20 příznivců hnutí uspořádalo demonstraci dnes před Úřadem vlády, kde v poledne začalo druhé zasedání takzvané uhelné komise, která má řešit útlum uhlí v ČR. Asi deset lidí si podle zpravodaje ČTK na místě lehlo na zem a předstíralo smrt. Chodil mezi nimi jeden aktivista převlečený za smrtku s kosou s nápisem: Miluji uhlí! Na akci dohlížela policie.
Aktivisté před Úřadem vlády demonstrovali i při prvním zasedání komise. Několik členů také v srpnu blokovalo několik hodin hlavní vchod do ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ze Staroměstského náměstí. Zaměstnanci používali boční vchod z Pařížské ulice. Začátkem září pak členové hnutí asi na pět minut zablokovali pražskou Pařížskou ulici na křižovatce se Širokou ulicí.
Související
Britští policisté při demonstracích za ochranu klimatu v Londýně zatkli 90 lidí
Konec uhlí v Česku: Komise doporučila rok 2038. Podle ekologů je to pozdě
Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) , Praha , doprava , emise , Ekologie , Silniční provoz
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 1 hodinou
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 1 hodinou
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 2 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 3 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 4 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 5 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 6 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
Americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee řekl zaměstnancům velvyslanectví, aby Izrael opustili dnes, pokud o tom uvažují. Uvedl to americký deník New York Times. Výzva diplomata k jeho podřízeným může souviset s očekáváním, že se bude stupňovat napětí v regionu.
Zdroj: Lucie Podzimková