Migrace už netáhne. Stát má podle Čechů řešit rozpočet a covid

V Česku by se měl řešit podle obyvatel země hlavně stav veřejných financí a pandemie nemoci covid-19. Zájem o migraci nebo korupci oproti loňsku značně klesl. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR z přelomu června a července. Za nejméně naléhavé považují lidé řešení situace v kultuře, nabídce zboží a služeb nebo armádě.

V předchozím průzkumu CVVM z loňského března označovali lidé za nejpalčivější problém korupci, u níž pokládaly skoro dvě třetiny Čechů řešení situace za velmi naléhavé. V letošním průzkumu už jen 48 procent lidí uvedlo, že je velmi naléhavé řešit korupci.

Na první místo žebříčku poskočily letos veřejné finance, jejichž stav by se měl nutně řešit podle 56 procent dotázaných, zatímco loni to bylo jen 41 procent. Obavy z finančního stavu země vzrostly podle CVVM kvůli výraznému nárůstu schodku státního rozpočtu. Loni hospodaření státu, ovlivněné dopady pandemie, vykázalo rekordní deficit 367,4 miliardy korun a letos je schválen schodek 500 miliard.

Na druhém místě mezi nejpalčivějšími problémy Česka jsou podle lidí zdravotnictví a pandemie covidu-19 shodně s 55 procenty. U zdravotnictví se jedná o podobný podíl názorů na naléhavost řešení jako loni. Dotaz na pandemii covidu-19 byl zařazen nově, protože loni se průzkum konal na přelomu února a března, tedy ještě před vyhlášením nouzového stavu a rozsáhlých opatření kvůli šíření koronaviru.

Kromě názorů na korupci se v posledních letech značně změnil i postoj lidí k přistěhovalectví. Nejvyšší podíl dotázaných, kteří řešení migrace považovali za velmi naléhavé, byl v roce 2016 se 72 procenty. Loni už poklesl na 50 procent, letos dokonce na 33 procent.

Na nejnižších příčkách žebříčku jsou například řešení dopravní obslužnosti, členství Česka v Evropské unii nebo situace v kultuře, které považuje za velmi naléhavé jen méně než pětina obyvatel země. Nejméně lidí - 13 až 14 procent - pokládá za velmi naléhavé řešení situace v armádě nebo oblasti nabídky zboží a služeb.

Názory na jednotlivé oblasti se výrazněji nelišily u různých skupin lidí při rozdělení podle věku, vzdělání nebo životní úrovně. Při rozdělení podle stranických preferencí se například o stav zdravotnictví velmi zajímali příznivci KDU-ČSL a STAN a nejméně příznivci SPD a TOP 09. U veřejných financí byl opět největší zájem o řešení situace mezi příznivci STAN a KDU-ČSL a nejnižší u příznivců vládního hnutí ANO. Řešení korupce pokládali za velmi naléhavé hlavně sympatizanti SPD, kdežto nejmenší zájem o řešení měli znovu příznivci ANO.

Průzkum provádělo CVVM mezi 26. červnem a 9. červencem. Zúčastnilo se ho 904 obyvatel České republiky starších 15 let.

Související

Více souvisejících

Česká republika češi

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 5 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy