Nákupní centra a obchodní řetězce státu nabídly už více než tři desítky míst po celé ČR pro očkování proti covid-19

První očkovací centrum, kam může veřejnost přijít bez objednání, vzniklo na začátku července v pražském nákupním centru Westfield Chodov a od prvního dne byl o očkování v něm velký zájem. Zatím nejnovější očkovací centrum bylo otevřeno v obchodním centru na pražském Černém Mostě v pondělí 29. listopadu a očkuje se zde 600–700 lidí denně.

„Naše zkušenosti jasně ukazují, že lidé mají o očkování velký zájem a oceňují, že tuto službu mohou využít bez nutnosti registrace, kdykoli jim to dovolí jejich čas. Zejména lidé z menších měst se nechávají očkovat v rámci svých pravidelných nákupů, protože je pro ně jednodušší spojit očkování s cestou za nákupy než jet na několik hodin mimo své bydliště jen kvůli očkování,“ vysvětlil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

„Nákupní centra jsou místem, kam lidé vyrážejí nejen za nákupy, ale řeší zde i další potřeby a využívají doplňkové služby. To, že jsme mohli nabídnout pomocnou ruku státu a veřejnosti zpřístupnit další alternativu očkovacích center v jim známém prostředí, pro nás bylo logickým a přirozeným rozhodnutím. Od začátku pandemie investujeme značné úsilí a finanční zdroje do zajištění maximální bezpečnosti nákupních center. Díky očkovacím centrům a podpoře očkovací kampaně, pro kterou naše nákupní centra vyčlenila své plochy, se stáváme součástí řešení aktuální složité situace,“ sdělil Jan Kubíček, předseda výkonného výboru Asociace nákupních center ČR.

„Očkování co nejblíže lidem a na místech, kam běžně chodí třeba na nákup a bez nutnosti předchozí registrace. Proto jsme vytvořili síť očkovacích míst v obchodních centrech. A je o ně obrovský zájem už řadu měsíců. Chci poděkovat obchodním centrům, že nám poskytla prostory a aktivně tak podpořila očkování. Jen očkování je cestou k normálnímu životu a také tím nejúčinnějším způsobem, jak ulevit přetíženým nemocnicím,“ zdůraznil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Očkování je zatím jedinou účinnou zbraní proti covid-19, a proto by cesta k němu měla být co nejjednodušší a nejdostupnější. Velmi vítám zapojení dalších nákupních center a děkuji za tuto iniciativu. Každé další očkovací místo nám pomůže co nejrychleji proočkovat třetí dávkou všechny, na které se zatím nedostalo, a ochránit skupiny před vážným průběhem onemocnění,“ připomněl kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě Vlastimil Válek.

Nákupní centra nabídla očkovací místa po celé republice. Kromě klíčových pražských lokalit poskytlo své prostory 15 mimopražských nákupních center, například v Karlových Varech, Plzni, Liberci, Brně nebo v Ostravě. Několik lokalit v ČR nabídly ve svých velkých nákupních centrech také obchodní řetězce Tesco a Kaufland.

V současné době je v provozu pět očkovacích míst v nákupních centrech, konkrétně v Praze ve Westfield Chodov a OC Černý Most, v Brně (Olympia), Ostravě (Forum Nová Karolina) a v Karlových Varech (OC Varyada).

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Fiala

Fiala: První zásilka munice z české iniciativy dorazila na Ukrajinu

Na Ukrajinu dorazila dělostřelecká munice zakoupená díky české iniciativě v zemích mimo Evropskou unii. Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X informoval o výsledku společného nákupu, který organizovalo Česko. První zásilka dorazila na Ukrajinu již před nějakým časem. Fiala o tom informoval před setkáním s prezidentem Petrem Pavlem.

před 2 hodinami

Antony Blinken

Válka s Libanonem je na spadnutí. USA chtějí Izrael zastavit

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během setkání s izraelským ministrem obrany Joavem Galantou požádal Izrael, aby se vyhnul dalšímu stupňování napětí v Libanonu. Ve Washingtonu jednali i o úsilí k propuštění rukojmí zadržovaných v Pásmu Gazy.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael: Hamás je v Rafahu rozložen, není schopen dál fungovat

Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi v pondělí oznámil, že brigáda palestinského radikálního hnutí Hamás ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy je téměř zcela rozložena a není schopna fungovat jako bojová jednotka. Uvedl to server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Julian Assange, autor: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador

Julian Assange se dohodl s úřady. Bude volný

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se tento týden podle očekávání přizná k porušení amerického zákona o špionáži v rámci dohody s americkými úřady. Tato dohoda by mohla ukončit jeho věznění v Británii a umožnit mu návrat domů, jak vyplývá ze soudních dokumentů. Uvedla to agentura Reuters.

před 7 hodinami

včera

Ministerstvo obrany

Česko přistoupilo k dohodě o pořízení tanků Leopard 2A8

Vláda v pondělí na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) schválila Seznam strategických projektů Armády ČR a zároveň přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků Leopard 2A8, tzv. CPA (Cooperative Procurement Agreement). Neznamená to ještě samotný souhlas s nákupem, jde však o nezbytný mezikrok, který umožní dokončit vyjednávání. Do konce roku pak bude vládě k rozhodnutí představen komplexní materiál o podmínkách nákupu.

včera

včera

UEFA

Maďara Vargu čeká operace, utrpěl otřes mozku a zlomeninu lícní kosti. UEFA hájí zdravotníky

Byl to obrázek, který už fotbaloví fanoušci při sledování Eura zažili před třemi lety v Kodani, kdy zkolaboval při duelu Dánska s Finskem Christian Eriksen. Na letošním Euru v Německu ho připomněl duel Maďarska se Skotskem. V 68. minutě totiž po střetu s gólmanem Gunnem zůstal na hřišti bezvládně ležet maďarský útočník Barnabás Varga. Vzhledem k pochopitelné reakci spoluhráčů směrem ke zdravotníkům jak maďarského týmu, tak z řad pořadatelů bylo rázem jasné, že se nejedná o normální zranění. Po osmi minutách byl nakonec Varga odvezen na nosítkách do stuttgartské nemocnice, kde mu byl diagnostikován otřes mozku a zlomenina lícní kosti.

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce nadále omezit pohyb ruských diplomatů po Schengenu

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

včera

Policie ČR

Policie obvinila muže, který ve středu napadl několik lidí v Praze

Policie obvinila dvaapadesátiletého muže, který minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v pražských Holešovicích, z těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví. Informovala o tom Česká televize. Zadržený muž je momentálně ve vazbě, v případě odsouzení mu hrozí až dvanáctiletý trest odnětí svobody. 

včera

Euro 2024: Němci udeřili z poslední akce a odvrátili porážku. Maďaři žijí po výhře nad Skotskem, ale bojí se o Vargu

Poslední dva zápasy měla v neděli večer na programu skupina A, byli tak v akci i domácí němečtí fotbalisté. Jejich fanoušci doufali, že svěřenci kouče Juliana Nagelsmanna s přehledem dokráčejí k triumfu ve skupině a s devíti body na kontě postoupí do osmifinále. Z prvního místa skupiny nakonec Němci postoupili, ale nadřeli se na to k překvapení svých fanoušků až dost. V zápase se Švýcarskem sice nejprve oni vstřelili branku, ale ta nebyla uznána kvůli faulu. Proto šli do vedení Švýcaři zásluhou Ndoyeho. Němci až v nastavení díky Füllkrugovi dokázali vyrovnat na 1:1 a získat bod. V nastavení vstřelil jediný gól utkání mezi Maďarskem a Skotskem Maďar Csoboth, který tak svůj tým nechal v naději na postup. Duel však poznamenala srážka gólmana Gunna s Barnabasem Vargou, který poté zůstal ležet bezvládně na hřišti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy