Nejlepší fotky z přírody představuje Czech Nature Photo, nominovaný je i fotograf serveru EuroZprávy.cz

Mezinárodní porota se sešla v galerii Czech Photo Centre u výběru nominovaných a vítězných snímků šestého ročníku soutěže. Již druhým rokem se paralelně se soutěží pro fotografky a fotografy divoké přírody koná soutěž Czech Photo Junior pro školáky a studenty. Do Czech Nature Photo se přihlásilo 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií. Studenti a školáci se přihlásili dokonce v ještě vyšším počtu – celkem 272 mladých autorů poslalo téměř 1500 snímků.

„Máme radost, že zájem o soutěž neklesá a též kvalita zaslaných prací si nezadá s minulými ročníky. Letos byla navíc udělena i speciální cena Czech Photo za mimořádný projekt – sérii Tomáše Grima zachycující případ prvního zaznamenaného hnízdění výrečka malého v městském prostředí. Porotce zaujal unikátní příběh této malé sovy, která se v české přírodě vyskytuje velmi vzácně, a její o to překvapivější volba hnízdiště. Potěšující je i zájem o soutěž Czech Photo Junior, kde rovněž padlo jedno zvláštní ocenění pro nejmladšího účastníka, kterým je teprve pětiletá Anežka Veselá,“ říká Michal Krause, manažer soutěže Czech Nature Photo

Odborná mezinárodní porota zasedala v galerii Czech Photo Centre 10. března pod vedením fotografa přírody Igora Mikuly. Společně s ním v porotě zasedli španělská wildlife fotografka Marina Cano, filmař a dokumentarista Jan E. Svatoš, Veronika Souralová, ředitelka Czech Photo a Robin Böhnisch, ředitel Správy KRNAP.

„Práce poroty je nesmírně náročná, a to v mnoha ohledech. Je potřeba shoda několika různorodých odborníků na oceněných snímcích, kterých vám projdou rukama a očima stovky. Další rovinou je odpovědnost vybrat v ,záplavě‘ fotografií ty nejhodnotnější snímky s přesahem. Právě čeští a slovenští fotografové dokážou velmi často zachytit unikátní momenty, které návštěvníci chystané výstavy nepochybně ocení,“ popisuje Igor Mikula, předseda poroty.

V soutěži bylo vypsáno šest hlavních kategorií: Savci, Ptáci, Plazi, Obojživelníci a podvodní život, Bezobratlí, Rostliny a houby a Krajina. Dále bylo možné přihlásit snímky do speciálních kategorií Série, Zvířata v lidské péči, Příroda v Praze a do kategorie Cena za nejlepší fotografii české přírody. Pod patronací pražské zoologické zahrady byla vypsána kategorie Zvířata ve svém prostředí. Partnerem kategorie Krajina se stal magazín Lidé a Země, na webu magazínu bude probíhat tradiční hlasování o Cenu čtenářů časopisu Lidé a Země.

Mezi nominovanými je i fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Oznámení vítězů jednotlivých kategorií včetně Fotografie roku proběhne při slavnostním ceremoniálu při příležitosti otevření výstavy v Czech Photo Centre 3. 5. 2022.

Nominace v kategoriích CZECH NATURE PHOTO 2022:

SAVCI:

Vladimír Čech ml. – Serau velký

Petr Dolejšek – Vlk obecný ve sněhové vánici

Michal Stoklasa – Ranní očista

PTÁCI:

Petr Dolejšek – Potápka roháč za svítání

Jiří Fejkl – Kulíšek nejmenší

Jan Molinský – V hnízdě

PLAZI, OBOJŽIVELNÍCI A PODVODNÍ ŽIVOT:

Petr Bambousek – Gladiátor

Tomáš Klacek – Mločí larva

Jan Pavlíček – Rosnička zelená

BEZOBRATLÍ:

Petr Bambousek – Housenky

Vít Lukáš – Mizející opylovači

Petr Šípek – Trpaslíci a obr

ROSTLINY A HOUBY:

Paulína Gieciová – Tajemné ráno

Michal Lučanský – Mozaika barev

Lukáš Veselý – Věž drahokamů

KRAJINA:

Jiří Benda – Stokksnes

Daniel Franc – Ohnivý drak

Daniel Franc – První sníh

ZVÍŘATA V LIDSKÉ PÉČI:

Petr Bambousek – V bezpečí

Ondřej Chvátal – Liška korsak (Vulpes corsac)

Vlasta Štochlová – Koupel

CENA ZA NEJLEPŠÍ FOTOGRAFII ČESKÉ PŘÍRODY:

Jaromír Daněk – Luňák červený

Vít Lukáš – Pulci

Martin Pelánek – Zimní lov

SÉRIE:

Vladimír Čech ml. – Divoška z Doupova

Jaroslav Hora – Namib

Martin Veselý, Mafra, a. s. – Chodidla

Speciální cena Czech Photo za mimořádný projekt – Tomáš Grim – Noční ptačí detektivka

PŘÍRODA V PRAZE:

Peter Čech – Tanec ptáků

Tomáš Krist, Mafra, a. s. – Divoké vyběhnutí ve Hvězdě

Lukáš Veselý – Setkání na Kamýku

ZVÍŘATA VE SVÉM PROSTŘEDÍ:

Petr Bambousek – Tukani u hnízda

Jakub Hodáň – Polední pauza

Václav Šilha – Plameňáci v zaplaveném lese v NP Nakuru – Keňa

NOMINACE CZECH PHOTO JUNIOR 2022:

Kategorie mladší žáci:

Naomi Čech (7 let) – Tajemství mořského odlivu

Jakub Jelínek (9 let) – Poslední posílení před prvním letem (snímek pochází ze série)

Jonáš Nečas (10 let) – Zážitky s listy (snímek pochází ze série)

Speciální cena – nejmladší účastník – Anežka Veselá – Záchranná stanice

Kategorie starší žáci:

Adam Kőszegi (15 let) – Jako malovaný

Matyáš Mutina (14 let) – Na kolejích

Daniel Strnad (15 let) – Boj o stravu

Kategorie studenti středních škol:

Lukáš Králíček (17 let) – Lví emoce

Max Rajsigl (17 let) – Břízy a solidago (zlatobýl)

Michal Zelinka (19 let) – Boj na život a na smrt

Související

Více souvisejících

Czech Nature Photo Příroda fotografie

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Americký prezident Joe Biden.

Biden a Trudeau se zavázali společně postavit autoritářským režimům

Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau se zavázali společně postavit proti autoritářským režimům. Částečně i tím, že sníží svou závislost na jiných zemích, pokud jde o kritické minerály a polovodiče. Vyplynulo to z dnešní návštěvy Bidena v Kanadě, uvedla agentura Reuters. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Manuel López Obrador

Mexického prezidenta pobouřila slova, že Mexiko ztratilo kontrolu nad částí země

Mexický prezident dnes pobouřeně odmítl komentáře šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena, který prohlásil, že mexická vláda ztratila kontrolu nad částmi země, kde operují drogové kartely. Prezident Andrés Manuel López Obrador nicméně připustil, že se kartelům podařilo dostat své lidi do mexické agentury pro kontrolu léčiv, aby tak získaly souhlas pro dovoz chemikálii potřebných pro výrobu fentanylu z Číny. Informovala o tom agentura AP.

před 2 hodinami

TikTok

Francouzi zaměstnaní ve veřejném sektoru budou mít zakázaný TikTok

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

před 2 hodinami

Policie Rusko, ilustrační fotografie.

Měl blízko k Putinovi, teď je v pátrání. Rusko hledá autora projevů

Ruská policie dnes zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob. Informovala o tom agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

Aktualizováno před 2 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron odsoudil násilí v ulicích, vláda ale neustoupí

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes ostře odsoudil čtvrteční násilnosti v ulicích francouzských měst při protestech proti důchodové reformě. Na tiskové konferenci po summitu EU v Bruselu ujistil, že jeho vláda se nepodvolí násilí. Ohledně penzijní reformy pak vyčká rozhodnutí francouzského nejvyššího soudu. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Luiz Inácio Lula da Silva

Brazilský prezident Lula chce s Čínou vytvořit mírový klub kvůli Ukrajině

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu". Píše to dnes deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Exprezident Trump očekává smrt a zkázu, pokud bude obviněn

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění by mohlo vést ke "smrti a zkáze", píše agentura Reuters. Vyjádření republikánského exprezidenta přišlo krátce poté, co newyorští prokurátoři, kteří se zabývají Trumpovou údajnou rolí v platbě pornoherečce za mlčenlivosti, uvedli, že se nenechají zastrašit.

před 4 hodinami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron a von der Leyenová pojedou v dubnu do Číny

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem "pracoval na návratu k míru" na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.

před 5 hodinami

Eva Pavlová a Petr Pavel

Pavlová připravuje svůj tým a oslovuje externí poradce

První dáma Eva Pavlová v současné době buduje svůj tým, oslovuje externí poradce a připravuje témata, se kterými bude dál pracovat. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Pražského hradu Markéta Řeháková. Pavlová podle ní nyní připravuje aktivity na příštích pět let především v sociální oblasti.

před 5 hodinami

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

před 5 hodinami

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

před 5 hodinami

Kevin McCarthy

Šéf Sněmovny reprezentantů McCarthy má slova ředitele TikToku za velmi znepokojivá

Vyjádření šéfa sociální sítě TikTok Shou Zi Chewa jsou "velmi znepokojivá", uvedl dnes předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Reagoval tak na čtvrteční "grilování" šéfa Tiktoku před členy výboru pro energetiku a obchod. McCarthy se podle agentury Reuters domnívá, že zákonodárci schválí v reakci na obavy související s aplikací zákon, který bude mít podporu republikánů i demokratů.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Na letišti u Kolína nad Rýnem najel muž do lidí. Několik lidí je zraněných

V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl muž automobilem do lidí. Ti podle policejního mluvčího, na něhož se odvolává agentura DPA, dokázali nejspíš uskočit, a utrpěli převážně jen lehká zranění. Řidič také narazil do několika dalších aut. Podle mluvčího existují náznaky, že muž má psychické problémy.

před 6 hodinami

OSN potvrdila tisíce civilních obětí války na Ukrajině. Skutečná čísla mohou být výrazně vyšší

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) potvrdil další tisíce civilních obětí během druhého půlroku války na Ukrajině. Ve sledovaném období od začátku srpna 2022 do konce ledna 2023 podle dnes zveřejněné zprávy zemřelo nebo bylo zraněno 5987 civilistů. Mezi oběťmi je také 21 lidí, které popravily ruské síly nebo zemřeli při útoku cíleném přímo na jejich osobu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy