Nejvíce pršelo na jihozápadě a kolem Prahy, hladiny mohou stoupat i dnes

Za posledních 24 hodin pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů.

Některé řeky proto dosáhly druhých povodňových stupňů. Hladiny jsou stále rozkolísané, dnes mohou ještě stoupat. Meteorologové očekávají občasné přeháňky nebo déšť. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V pátek večer a v noci na dnešek stoupaly zejména menší toky v povodí horní a střední Vltavy, přítoky Vltavy v Praze a středních Čechách. Zvedaly se i hladiny takzvaných zdrojnic a dolních přítoků Berounky, Malše, Lužnice, přítoky Sázavy, ale také některých toků na severu Čech jako Ploučnice.

"Srážkami zasažené toky jsou převážně rozkolísané, některé již po kulminaci. V závislosti na přetrvávajících srážkách v jihozápadní polovině Čech jsou některé toky dnes ráno ještě na vzestupu. Nejvíce zasažené toky v povodí Berounky jsou rozkolísané nebo již klesají," uvedli meteorologové.

Zubřina v povodí Radbuzy překročila v Domažlicích první ze tří povodňových stupňů již v pátek kolem 20:00. Později večer se na dvě hodiny dostal na druhý stupeň Botič v Jesenici, následně v Nuslích a po dnešních 2:00 vystoupal na první stupeň v Průhonicích. Na Klabavě v Hrádku byl první stupeň hlášený kolem půlnoci a v Rokycanech ráno. Holoubkovský potok v Rokycanech překročil první stupeň rovněž dnes ráno.

Dnes čekají meteorologové občas přeháňky nebo déšť, na Moravě se zpočátku objeví srážky jen místy. Později večer na východě a severovýchodě země mohou být i vydatnější. Během dne se zejména ve východní polovině území objeví místy bouřky, a to i silné se srážkovými úhrny ojediněle až kolem 60 milimetrů.

Vodní toky budou většinou rozkolísané, případně budou při dalších srážkách opakovaně stoupat. "Dolní úseky toků budou vlivem dotoku stoupat, jejich kulminace budou záviset na intenzitě předpokládaných srážek. Situace bude upřesňována případnou aktualizací výstrahy na povodňové jevy," dodali meteorologové.

Hasiči měli kvůli bouřkám desítky zásahů

Středočeští hasiči v noci zasahovali téměř u 80 případů souvisejících s bouřkami. Většinou odstraňovali popadané stromy, nejvíce na Benešovsku. Další výjezdy souvisely s technickou pomocí a čerpáním vody, řekl dnes ČTK mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora. Pražští hasiči měli kvůli bouřkám více než 25 zásahů, zejména východní a jihovýchodní části hlavního města.

Z celkového počtu výjezdů ve středních Čechách bylo 46 u popadaných stromů a 15 odstranění nebezpečných stavů, jako jsou uvolněné části střech, poletující předměty a podobně. Nejvíce na Příbramsku. "Mezi další zásahy související s počasím patřilo i čerpání vody. U tohoto typu zásahu jsme zasahovali během noci sedmnáctkrát, nejvíce na Příbramsku," uvedl Sýkora.

Podle něj je pravděpodobné, že během dnešního dopoledne ještě několik zásahů přibyde, ale nejde o mimořádně vysoký počet.

V Praze hasiči zasahovali hlavně u lagun na komunikacích a čerpali vodu ze zatopených míst. "Ve dvou případech pak vyprostili uvízlá vozidla z laguny. Na několika místech pak odstranili popadané větve," sdělil ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Například v Hostivaři museli hasiči odčerpat vodu ze zatopených komerčních prostor. Na 5. kilometru dálnice D1 pak pročistili odtok podél komunikace, která byla zatopena dešťovou vodou ve výšce 20 centimetrů v délce 15 metrů. "Po 23. hodině v Praze déšť ustal, v noci pak ještě bylo několik přeháněk, proto jednotky ještě vyjely k několika událostem i v nočních hodinách," dodal Kavka.

Související

Déšť

Počasí bude o víkendu deštivé, místy napadne nový sníh

Nadcházející víkend přinese do Česka převážně nevlídné a zatažené počasí s deštěm i sněhovými přeháňkami. Podle předpovědi ČHMÚ se musíme už v sobotu připravit na zataženou oblohu, kterou doprovodí občasný déšť nebo mrholení. 

Více souvisejících

Déšť Povodně Počasí

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Curling

Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař

Po čtyřech duelech se na zimních olympijských hrách v Miláně a Cortině d'Ampezzo konečně dočkali a mohli se radovat z premiérové výhry pod pěti kruhy. České curlingové smíšené dvojici Julie Zelingrová-Vít Chabičovský se to povedlo, když dokázala pokořit jihokorejské duo Kim Seon-yeong a Jeong Yeong-sok 9:4. Na tento výkon se snažila navázat ve večerním duelu se Švýcarskem, ale v něm se opět dostala do dříve zajetých kolejí a bohužel prohrála jasně 3:10. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky

Ještě před oficiálním zahájením zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo se objevila zpráva o výskytu noroviru v týmu finských hokejistek, což zasáhlo do programu her, neboť se musel přesunout jejich úvodní duel s Kanadou. Tímto vysoce nakažlivým RNA virem, jenž způsobuje akutní virovou gastroenteritidu, se měla ve švýcarském ženském hokejovém týmu jedna z hráček nakazit poté, co právě tyto hokejistky odehrály v pátek svůj duel s Českou republikou.

včera

včera

včera

včera

Olympiáda, ilustrační foto

Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10

Pětadvacáté Zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo jsou po pátečním zahájení a zapálení dvou olympijských ohňů již v plném proudu. Do akce tak šli po smíšené curlingové dvojici a hokejistkách i další čeští olympionici. Mezi prvními se představil alpský lyžař Jan Zabystřan, který české fanoušky před hrami navnadil senzačním předvánočním vítězstvím v super-G ve Val Gardeně. Jenže super-G přijde na olympiádě na řadu později, v sobotu dopoledne se nejprve postavil na start sjezdu. Ten ovládli Švýcaři a Italové, Zabystřan skončil na 24. místě, čímž si tak vylepšil své olympijské maximum. Další české vlaječky byly k vidění ve skiatlonu, kde se mimo jiné představila i Kateřina Janatová, která podle svých slov zajela nejlepší závod v životě, když skončila sedmá.

včera

včera

včera

včera

Zacha byl součástí vítězného týmu z MS 2024.

Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík

Trenérský tým v čele s Radimem Rulíkem bude muset provést ještě před začátkem olympijského hokejového turnaje v Miláně změnu v kádru hokejistů. To proto, že nebude moct počítat s jednou z posil z kanadsko-americké NHL a mistrem světa z roku 2024, útočníkem Pavlem Zachou. Hráč Bostonu má blíže nespecifikované zranění v horní části těla a bude muset být nahrazen útočníkem pražské Sparty Filipem Chlapíkem.

včera

včera

Martina Sáblíková

Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů

Během sobotního olympijského programu patřil rychlobruslařský závod na 3000 metrů k hlavním tahákům z pohledu českých fanoušků. Ovšem hned v úvodu prvního soutěžního dne přišla z české olympijské výpravy zpráva, kterou nikdo z českých fanoušků rozhodně nechtěl slyšet. Na olympijské tříkilometrové trati se totiž nepředstaví kvůli nemoci loučící se česká legenda Martina Sáblíková. Potvrdily se tak už páteční obavy poté, co tehdy byla zvěčněna zabalená pod peřinou.

včera

Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj

V únoru uplynou čtyři roky od začátku války na Ukrajině, kterou se nadále snaží ukončit americký prezident Donald Trump. Podle nejnovějšího vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tlačí Washington na Kyjev i na Moskvu, aby konflikt skončil do začátku nadcházejícího léta.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy