Od září by se v práci mohlo testovat jen regionálně

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, jaké změny v testování na covid-19 mohou nastat na podzim. Ve hře je opětovné testování v práci, byť možná jen v regionech s horší epidemickou situací. Prověřuje také možnost nařídit restauracím, aby hostům kontrolovaly certifikáty o bezinfekčnosti.

Od září by měla skončit možnost nechat se bezplatně otestovat. Kromě lidí, které na test pošle lékař nebo hygiena, dětí do 12 let nebo těch, kteří vakcínu nemohou dostat ze zdravotních důvodů, by měli test zdarma i lidé, kteří už dostali první dávku očkování. Novinářům to dnes po skončení jednání výboru pro zdravotnictví a školství ve Sněmovně řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Vláda v pondělí oznámila, že nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně hrazené z veřejného zdravotního pojištění zřejmě skončí 1. září. Náklady na tyto testy jsou v řádech miliard korun měsíčně. Dál by je pojišťovny hradily jenom lidem s příznaky, jejich kontaktům nebo dalším, kteří se očkovat nemohou.

"Předpokládám, že to nebude platit ani pro ty, kteří jsou takzvaně 'rozočkovaní', mají první dávku a čekají na druhou. Tam si myslím, že je to spravedlivé, aby měli test zdarma," uvedl Vojtěch.

Epidemiolog Rastislav Maďar v úterý ČTK sdělil, že zrušení testů zdarma nebude takový problém také proto, že se bude od září znovu testovat ve školách a na pracovištích. Podle Vojtěcha o tom zatím rozhodnuto není, ale se zaměstnavateli o tom opakovaně jedná. Znovu se sejdou v srpnu. Pravděpodobně by podle něj šlo o stejný systém jako na jaře, možná by mohly být testy povinné jen v regionech, kde by byla epidemická situace horší. Na jaře se lidé testovali jednou týdně, testy si musely zajistit samy firmy a pojišťovny jim na každý test přispívaly 60 korunami.

V souvislosti s rostoucím počtem nákaz mezi mladými lidmi a zejména v Praze ministr už na konci června hovořil také o možné povinnosti restaurací kontrolovat hosty, zda jsou očkovaní, nákazu nedávno prodělali nebo mají platný negativní test. Nyní je tato povinnost přenesena na hosty, musí doklad předložit při případné kontrole hygieny.

Příští týden by podle Vojtěcha měla legislativní rada vlády posoudit, jestli je uvalení takové povinnosti na provozovatele vůbec možné. "Je to otázka právní, epidemiologicky to smysl dává," dodal ministr s tím, že názory epidemiologické a právní se často rozcházejí, jak ukázaly i rozsudky Nejvyššího správního soudi. "Chci udělat všechno pro to, abych zabránil, že takové opatření bude zrušeno," řekl.

Při zhoršování epidemické situace by ministerstvo podle Vojtěcha zřejmě muselo omezit hromadné akce nebo více rozšířit nošení roušek a respirátorů. Pro nějaká plošná silnější protiepidemická opatření by podle něj zřejmě byl znovu potřeba nouzový stav. "Ale já pevně věřím, že k tomu nedojde. Očkování prokazatelně chrání před nákazou, proto je k zastavení šíření viru třeba, aby se co nejvíce lidí dalo očkovat," dodal.

Související

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 11 hodinami

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 13 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy