Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém navýšení chtějí předáci s vládou jednat, dnes ale neupřesnili. Vyzvali kabinet, aby zahájil vyjednávání. Po schůzce s ministryní práce Janou Maláčovou a vicepremiérem Janem Hamáčkem (oba ČSSD) to novinářům řekli předsedové odborových centrál Josef Středula a Bohumír Dufek.

Na návrhu navýšení minimální mzdy od ledna o 2800 korun na 18.000 korun mají se sociálními demokraty shodu.

Ministerstvo financí v prvním návrhu rozpočtu se schodkem 390 miliard korun s růstem platů nepočítá. Podle materiálů k přípravě rozpočtu by stát měl příští rok na platy vydat zhruba 239,9 miliardy, tedy o 3,3 miliardy víc. Přibýt má ale 5500 míst, celkem jich má ve veřejném sektoru být 482.500. Průměrný plat má letos činit 40.136 korun a příští rok o 15 korun víc, vyplývá z údajů resortu financí. Pro letošek ministerstvo financí očekává průměrnou míru inflace 2,5 procenta a příští rok 2,3 procenta.

"Návrh ministryně financí znamená pokles reálných příjmů. To je neakceptovatelné. To je základ, o kterém nehodláme ani jednat... Nehodláme se vůbec bavit o jakékoliv částce, která by byla pod inflaci," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Podle předsedy Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumíra Dufka by růst výdělků měl být "nad inflaci dvě až tři procenta". Zmínil růst platů lékařů i dalších profesí. "Kdy jindy si máme říct jako odboráři o nejvyšší nárůsty? No samozřejmě před volbami," řekl Dufek.

Návrh rozpočtu posílá vláda Sněmovně do konce září. Začátkem října jsou volby. Dufek odhaduje, že by se rozpočtový zákon mohl schvalovat v prosinci. Dodal, že nová vláda tak musí po volbách počítat s "razantním tlakem" odborářů na růst výdělků. Připomněl dřívější blokádu metropole, kterou organizovaly zemědělské odbory. "V žádném případě se nebudeme vzdávat žádného nástroje, který patří do kuchyně odborů," řekl také Středula.

Návrh nařízení o zvýšení platů připravuje ministerstvo práce. Maláčová řekla, že je její úřad vyčká na letní čísla o vývoji ekonomiky. "Neexistuje, aby se platy zmrazily," dodala ale ministryně. Na návrhu navýšení minimální mzdy o 2800 korun na 18.000 se odboráři s vládními sociálními demokraty shodují. Podle Dufka ASO dlouhodobě prosazuje, aby nejnižší výdělek odpovídal polovině průměrné mzdy. Připravovaná směrnice EU doporučuje hranici 50 procent průměrné či 60 procent mediánové mzdy.

Podle odborů výraznější růst výdělků podpoří ekonomiku. Lidé víc utratí, stát vybere víc na daních a odvodech. Podle některých ekonomů přidávání vyšší než růst produktivity vede ke zdražování a roztáčení inflační spirály. Česko má vyšší inflaci než jiné státy EU.

Související

Více souvisejících

Josef Středula Odbory mzdy / platy Jana Maláčová (ČSSD)

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy