ROZHOVOR | Odsoudili nevinného, jezdit s kamionem chci dál, říká pro EZ řidič Sagan. Seděl za údajné pašování migrantů

ROZHOVOR - Ve Francii ho natvrdo odsoudili za údajné pašování migrantů, odseděl si dva roky. Řidič kamionu Jiří Sagan po propuštění v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak se vyvíjel jeho případ, kdo mu pomohl a kdo se naopak o nic nezajímal. Redakci také prozradil, jaké jsou jeho další plány. Propuštěním pro něj totiž případ neskončil.

Minulý týden byl z francouzského vězení propuštěn řidič kamionu Jiří Sagan. Ačkoliv byl za údajné pašování migrantů původně odsouzen na 18 měsíců, po loňském zpřísnění trestu si ale nakonec odseděl celé dva roky. Dodnes však nesouhlasí ani s jedním z vynesených rozsudků, trvá totiž na své nevině. „Není možné, aby vás odsoudili jen na základě domněnek,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Případ proto požene dál, rozhodl se podat stížnost ke kasačnímu soudu. Obžaloba podle něj nemá jediný přímý či nepřímý důkaz o jeho vině. Pomáhat mu i nadále chce europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V případu se ale angažovali i jiní, např. farář Zdeněk Fučík. „Nabídl veškeré své celoživotní úspory na úhradu mé obhajoby k odvolacímu soudu,“ prozradil Sagan.

Naopak český stát mu prý v podstatě vůbec nepomohl. „Žádná pomoc od českého státu ani od ministerstva zahraničních věcí dle mých informací nebyla,“ sdělil redakci s tím, že se ve vězení zastavila alespoň konzulka. Za mřížemi byl na návštěvě také jeho bratr, naopak s telefonáty rodině to byly komplikované.

Sagan navzdory této zkušenosti na profesi řidiče nezanevřel. Do práce se hodlá výhledově vrátit, nejdříve však musí vyřešit zdravotní problémy. Jak v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prozradil, chystá také svatbu se svou partnerkou.

SOUDIT SE CHCE DÁL, O JEHO VINĚ PRÝ NENÍ DŮKAZ

Byl jste před několika dny po dvou letech propuštěn z francouzského vězení. To musela být jistě velká úleva. Spadl vám kámen ze srdce?

Kámen ze srdce mi určitě spadl, protože jsem se po dvou letech mohl konečně setkat s rodinou, která celou dobu stála za mnou a nebylo to pro ni vůbec jednoduché.

To vám věřím, zároveň ale určitě cítíte jistou pachuť. Sám jste po propuštění uvedl, že ve vašem případě „měli všichni od začátku jasno, že máte být vinen“, a to navzdory důkazům a znaleckým posudkům. Předpokládám, že na nevině trváte dál?

Předpokládáte správně, není přece možné, aby vás odsoudili jen na základě domněnek.

S případem jste již měl spoustu trápení, přesto jste se rozhodl podat stížnost ke kasačnímu soudu, takže zatím nic nekončí. Nezvažoval jste, zdali má smysl celou věc dál řešit, když už jste na svobodě? Takhle vás čekají další nepříjemnosti, protože soudy asi nikdy nejsou příjemnou záležitostí.

V každém případě chci celou věc dále řešit. Není možné být odsouzen za čin, který jste neudělal a ani se žádným způsobem nepodílel na tom, co tvrdí obžaloba a nemá pro to jediný důkaz, ať přímý či nepřímý, o mé vině.

POMÁHAL EUROPOSLANEC I FARÁŘ

Není možné opomenout europoslance Tomáše Zdechovského, který Vám pomáhal. Případ považuje za „absolutní nespravedlnost“, proto také prohlásil, že Vám je připraven pomáhat dál, např. v dalších soudních sporech. Zůstáváte s ním v kontaktu?

Ano, s panem Zdechovským jsem v kontaktu a velmi si vážím jeho pomoci, protože on a jeho tým stál celou dobu za mnou a snažil se všemi možnými prostředky pomáhat. Kdybych cítil jakoukoliv vinu nebo chybu, nikdy bych nežádal kohokoliv o pomoc.

Můžete popsat, jak vlastně došlo ke spolupráci s panem Zdechovským?

Moje žena ze zoufalství po vynesení prvního rozsudku napsala panu Zdechovskému mail, protože z médií věděla, že pomáhá kamioňákům ve stejných případech. Obratem ji kontaktovala mluvčí pana Zdechovského, paní Jitka Fialová, a okamžitě se začali mým případem zabývat.

Děkoval jste po propuštění také panu faráři Zdeňku Fučíkovi z jižní Moravy. Jak konkrétně vám pomohl právě on?

Pan farář po odvysílání reportáže na TV Prima okamžitě nabídl veškeré své celoživotní úspory na úhradu mé obhajoby k odvolacímu soudu, aniž bychom se znali, protože cítil velkou křivdu a bezpráví.

STÁT MI V PODSTATĚ NIJAK NEPOMOHL, NAZNAČUJE SAGAN

Bavíte se vůbec doma v těchto dnech o tom, jaký byl pobyt ve francouzském vězení?

Ano, ale není to zásadní téma našich rozhovorů. Více probíráme, jak to tady zvládala moje rodina.

Mě to ale hodně zajímá. Jak s Vámi bylo ve vězení zacházeno? Neměl jste problémy kupříkladu s jazykovou bariérou?

Jazyková bariéra byl velký problém v případech, kdy jsem něco potřeboval nebo o něco žádal. Po celou dobu mého pobytu vězení mi nebyly povoleny telefonické hovory s mou rodinou, ani po opakovaných žádostech rodiny a sociální pracovnice vězení. Ve vězení se ke mně chovali korektně, ale při zadržení francouzskou policií jsem zažil nepředstavitelnou šikanu.

Telefonovat jste tedy nemohl. Chodily za vámi do vězení alespoň návštěvy? Napadá mě, zdali se zastavil někdo z české ambasády?

Byl za mnou dvakrát bratr. První návštěvu mu povolili 45 minut, druhou na jeden a půl hodiny. Paní konzulka z ambasády byla na návštěvě až po odvysílání mého případu v televizi, do té doby mi konzulát nijak nepomohl, ani se o můj případ nezajímal. Rodina žádala konzulát o pomoc telefonicky i mailem bezprostředně po mém zadržení, ale bez výsledku. Policie mi po zadržení volat konzulát neumožnila. V srpnu 2019 proběhla ještě jedna návštěva paní konzulky, ale nejela cíleně jen za mnou, přijela navštívit další 2 odsouzené Čechy.

Jak se vůbec – s výjimkou pana Zdechovského – v případu angažoval český stát?

Žádná pomoc od českého státu ani od ministerstva zahraničních věcí dle mých informací nebyla, ačkoliv byl odsouzen prokazatelně nevinný člověk. Velký dík patří lidem, kteří nejdříve podepsali petici za mé propuštění a posléze poslali peníze na advokáta ke kasačnímu soudu, bez nich by nebyla šance se dál bránit.

NA PROFESI ŘIDIČE NEZANEVŘEL

Ve vězení vám prý částečně ochrnula noha, což je v případě řidiče kamionu pořádný malér. Jak to bylo se zdravotní péčí ve francouzském vězení?

Když jsem opakovaně žádal vyšetření od specialisty, nebylo mi to umožněno. Na vše dávali jen tabletky proti bolesti s několikadenní prodlevou.

Předpokládám tedy, že jste již vyhledal lékaře. Už se ví, jak dlouho bude trvat rekonvalescence? Ptám se v souvislosti s tím, že se podle svých slov výhledově připravujete na návrat do práce.

Rekonvalescence bude trvat dlouho, ale doufám, že mi specialista chiropraktik, co nejdříve pomůže od bolesti, alespoň částečně, abych mohl od září nastoupit do zaměstnání.

Platí, že se chystáte vrátit k profesi řidiče kamionu i po této strašlivé zkušenosti?

Jako řidič kamionu pracuji přes dvacet let a vzhledem k mému věku si těžko budu hledat práci v jiném oboru.

Na závěr jedna otázka na odlehčení. Četl jsem, že se chystá svatba, a to hned dvojitá.

Po pětadvacetiletém soužití s mojí partnerkou chceme náš vztah zlegalizovat, protože i když spolu žijete tak dlouho, a pak se stane, co se stalo nám, nikdo nebere ohled na to, že jste rodina, pokud na to nemáte oficiální doklad. Takže naše svatba bude jen kvůli ‚razítku‘, a o to víc si užijeme svatbu naší dcery.

Související

Tomáš Zdechovský

Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Více souvisejících

Jiří Sagan rozhovor Francie Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ministerstvo zahraničí migrace vězení kamiony

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy