Babiš jako premiér může brzy skončit, říká pro EZ lidovecký europoslanec Zdechovský

Je přesvědčen, že premiér Andrej Babiš bude muset v jedné ze svých rolí skončit. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který je členem kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu, tvrdí, že to není utopie. Případný střet zájmů bude muset podle místopředsedy KDU-ČSL ministerský předseda urychleně řešit. „Dotace pro Agrofert jsou zastaveny. Andrej Babiš tak nemá jinou možnost: buď bude premiérem a dotace budou i nadále stopnuté, nebo Agrofert prodá. Když se tak nestane, nebude premiérem či ministrem,“ říká pro EuroZprávy.cz Tomáš Zdechovský, jehož nedávno Babiš označil za vlastizrádce.

Upozorňuje, že jeho názor není pouhou hysterií. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský trvá na svém, že premiér Andrej Babiš díky svému údajnému střetu zájmů stojí na křižovatce. A je prý jen na něm, jakým směrem se vydá. „Něčeho se musí vzdát, buď politické funkce, nebo byznysu. Žádná jiná možnost neexistuje,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz člen kontrolního rozpočtového výboru Evropského parlamentu řešící Babišovu problematiku.

Audit Evropské komise (EK) k zemědělským dotacím pro společnost Agrofert na začátku letošního ledna konstatoval, že firma nemá na dotace nárok, neboť premiér Andrej Babiš (ANO), který vložil Agrofert do svěřenských fondů, je ve střetu zájmů. České úřady by podle několika europoslanců kontrolního výboru Evropského parlamentu, kteří se sešli minulý čtvrtek, měly řešit trvající střet zájmů premiéra Andreje Babiše, jenž má stále vliv na holding Agrofert a inkasuje peníze z fondů Evropské unie.

Česko se prý po roce 2021 dočká velkých změn

Upravený návrh zprávy výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (EP), jehož členové v únoru podnikli kontrolní misi v Česku říká: Ministerský předseda Andrej Babiš by měl odstoupit z funkce nebo přestat přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z evropského rozpočtu, pokud se prokáže jeho střet zájmů.

Mnohým ale připadá jako sci-fi, že by se jeden z nejmocnějších mužů v zemi citované zprávě podřídil. „Znovu opakuji, že se pan Babiš bude muset rozhodnout, pokud se střet zájmů potvrdí. Možná to někomu připadá jako sci-fi, ale dovolil bych si připomenout, že i před dvěma roky znělo poměrně směšně, že by na Slovensku nevyhrál SMER Roberta Fica a začaly se vyšetřovat dotační podvody. Zkuste se ale na Slovensko podívat dnes. Zatýkání soudců, úředníků, mafiánů i politiků. Věřím, že se po roce 2021 dočkáme velkých změn i v Česku,“ predikuje bývalý krizový manažer, který podotýká, že ani eventuálně prokázaný střet zájmů by ale neznamenal Babišův definitivní odchod z politiky. „Řadovým poslancem i šéfem ANO klidně dál být může, protože z této pozice nemá přímý vliv na to, komu budou a za jakých podmínek udělovány dotace,“ přibližuje bývalý mediální analytik.

Na nedávném zasedání kontrolního výboru Evropského parlamentu, jehož Tomáš Zdechovský je členem, a který opět řešil střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše, prohlásil maďarský europoslanec Sándor Rónaie, že se v České republice za Babišovy vlády „buduje systém podobný tomu maďarskému". Evropská unie vede s Maďarskem řízení kvůli možnému porušování unijních hodnot a maďarská opozice tvrdí, že premiér Viktor Orbán rozděluje peníze z unijních fondů mezi své příbuzné. „V Maďarsku bylo za vlády Fidesz administrováno několik desítek tisíc projektů. Problematických projektů spojených s rodinou Viktora Orbána je ale minimum a jsou jen tři projekty, kde byla dotace vrácena. Řešíme ještě sporné investiční dotace v dalších projektech, ale tam podle našich informací nikdo z rodiny zapojen nebyl a není,“ přibližuje Zdechovský.

Podle bývalého novináře se maďarské kauzy ve srovnání s Andrejem Babišem liší. „Z mého pohledu problémy v Maďarsku, které už byly za socialistických vlád, jsou opravdu obecně výrazně jiné, než střet zájmu premiéra Andreje Babiše, který je největší český příjemce dotací a zároveň premiér země, který může určovat, kam dotace půjdou,“ říká odborník na krizovou komunikaci.

Výrok o vlastizradě politika nezastrašil, spíše motivoval

Tomáš Zdechovský se stále nemůže vyrovnat s prohlášením premiéra Andreje Babiše, který jej společně s dalším europoslancem Mikuláše Peksou z Pirátů označil za vlastizrádce, neboť podle ministerského předsedy dovolili upozornit na jeho možný střet zájmů a naznačil, že oba svým jednáním údajně poškozují zájmy České republiky. „Vlastizrada je zvlášť závažný zločin, v trestním zákoníku je to ve stejné skupině trestných činů jako třeba teroristický útok. Babiš cítil, že mu teče do bot, a proto musel tento lživý výrok použít, aby nás zastrašil,“ je přesvědčen otec čtyř dětí, na něhož měla premiérova poznámka opačný efekt. „Mě osobně jeho slova ještě více motivovala do další práce. Můj otec vždy říkal, že zlu se nesmí ustupovat. A tím se budu řídit i ve své další práce europoslance. Ať se to někomu líbí nebo ne,“ praví důrazně Zdechovský.

Každý malý zemědělec podle tvrzení lidoveckého politika zažívá šikanu úřadů kvůli kdejakému překlepu. „A jinak tu bere největší dotace miliardář, který ještě o nich rozhoduje? Každý by měl vidět, že tady je něco špatně. Zvláště, když se pan Babiš může do svých „bývalých“ firem po odchodu z politiky vrátit hned po lusknutí prstu. Hraje s lidmi jen habaďůru.“

Muž, jehož server Info.cz zařadil mezi 50 nejvlivnějších Čechů v Bruselu, tvrdí, že ani jako křesťan Babišovi výrok o tom, že je vlastizrádce neodpustil a neprominul mu. „Odpuštění není automatické. Je možné na základě skutečné lítosti. Ale tu jsem u Andreje Babiše nezaznamenal,“ posteskne si Zdechovský, který tvrdí, že proti premiérovi nemá žádnou zášť. „Pokud by se omluvil mně a mé rodině, za to, co jí způsobil, nemám problém mu odpustit. K tomu ale zatím nedošlo a zřejmě asi nikdy nedojde. Nikdy bych si nepřál, aby někdo panu Babišovi a jeho dětem vyhrožoval kvůli jeho výrokům smrtí. Jeho děti ani moje dětí nemají s naší politickou prací nic společného,“ vyřkne Zdechovský důrazně. Ministerský předseda se však na začátku března dvojici omluvil a tvrdil, že poznámku o vlastizrádcích řekl jen v nadsázce, jak uvedl na svém twitteru.

Ministerský předseda si svým dopisem utrhl ostudu

Andrej Babiš se ale nedotkl jen českých europoslanců. O šéfce kontrolního výboru Evropského parlamentu Monice Hohlmeireové opakovaně prohlásil, že je pomatená a problematice nerozumí. Dcera bývalého premiéra Franze Josefa Strausse řekla, že tak agresivní přístup nezažila a údajně se jí premiér stále neomluvil. „Babišův způsob vyjadřování se o ženách a o lidech vypovídá víc o jeho charakteru, než si možná řada lidí u nás uvědomuje. Nemám rád hulváty, kteří se neumí chovat. Podobné agresivní vyjadřování vůči ženám, ale i jeho podřízených, je naprosto neomluvitelné,“ trvá na svém názoru aktivní básník i spisovatel. Monika Hohlmeierová to prý vidí velmi podobně. „Pokud se takto chce chovat a vyjadřovat, ponese za to následky. Proto i poslala dopis předsedovi europarlamentu Sassolimu, kde žádala o řešení výroků premiéra,“ doplňuje Zdechovský.

Mimo jiné se Hohlmeirová také ohradila proti Babišově výzvě k šéfovi europarlamentu Davidu Sassolimu, aby se k jeho střetu zájmů nevyjadřovala. „Psát předsedovi, abych už nesměla mluvit, to je útok, který jsem nezažila v žádné jiné zemi,“ konstatovala nedávno pro média. Také předseda Sassoli podle Zdechovského naprosto Babišovu výzvu odmítl. „Babiš si svým dopisem utrhl ostudu, kdy ukázal, že buď jako premiér neví, jak fungují evropské instituce, nebo se snaží svým autoritářským přístupem omezit činnost demokratických institucí jako je Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu,“ podivuje se specialista na politický marketing.

Zmínka v hlášení Čau lidi zadrženým řidčům nepomůže

Rodák z Havlíčkova Brodu je přes všechno k Andreji Babišovi zdrženlivý až diplomatický. Zdechovský to zdůvodňuje tím, že když se zastává českých řidičů kamionů, kteří jsou v zahraničí souzeni kvůli tomu, že údajně pašovali uprchlíky, pak v takových případech potřebujete, aby se premiér České republiky zmínil o této problematice u premiéra země, kde soud běží.

„Osobně se soustředím na problémy, nikoliv na lidi. Pokud by Andrej Babiš byl schopen vyřešit rychle své problémy, tak se střetem zájmů ani jeho osobou vůbec nezabývám. Ale bohužel je opak pravdou. Kvůli své funkci mám zákonnou povinnost na podobné věci upozorňovat a nepřestanu do doby, dokud se to nevyřeší,“ slibuje politik, který se věnuje heraldické a vexilologické činnosti. „Co se týká řidičů kamionů, tak zde bych čekal, že jim pan Babiš bude chtít rovnou aktivně pomoci a připsat si za vše zásluhy. Případ pana řidiče Jiřího Sagana (Ve Francii byl odsouzen na dva rokyza pašování migrantů – pozn. red) se myslím i dostal do nějakého „čau lidi“, ale reálná pomoc bohužel žádná nebyla. Taktéž žádnému jinému řidiči kamionu,“ uzavírá smutným tónem v hlasu lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Související

Danuše Nerudová

Česko hledá eurokomisaře. Určí ho Starostové, anebo Piráti

Nového českého eurokomisaře či eurokomisařku by měli nominovat Piráti, anebo Starostové. Taková je dohoda mezi stranami vládní koalice. Nic na tom zatím nezměnily ani volební výsledky, kdy volební koalice Spolu složená z kandidátů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL uspěla více než koaliční partneři. Otázkou však je, kdo nakonec bude nominován do Evropské komise, kterou s největší pravděpodobností nadále povede Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Andrej Babiš evropský parlament EU (Evropská unie) KDU - ČSL Jiří Sagan politika Monika Hohlmeierová Agrofert dotace

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 44 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy