Policie dnes zasahuje na brněnském magistrátu, na radnici městské části Brno-sever i Brno-Černovice, v Pískovně Černovice a u jednatele pískovny Jiřího Hasoně (KDU-ČSL). Na magistrátu zasahují na bytovém odboru na Malinovského náměstí, řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). Na Dominikánském náměstí jsou v kanceláři u primátorčina náměstka Petra Hladíka (KDU-ČSL), který je kandidátem na funkci ministra životního prostředí.
Hladík má vypnutý mobil, ale v prohlášení uvedl, že policii poskytne součinnost. Státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petra Lastovecká v tiskové zprávě uvedla, že z důvodu existence vazebních důvodů je zadrženo deset lidí. Policie prověřuje aktivity spojené s jednou z městských firem, dále privatizaci městských domů a dotační podvody páchané na území Brna.
Zásah na radnici v Černovicích ČTK potvrdila starostka a poslankyně STAN Petra Quittová, která u zásahu byla. Nemohla ale říct nic bližšího. Na zásah ve firmě Pískovna Černovice, jejímž jediným vlastníkem je městská část Černovice, upozornila ČT.
Opoziční černovický zastupitel Ladislav Kotík uvedl, že dlouhodobě upozorňoval na nesrovnalosti v pískovně, špatné smlouvy a zvýhodňování některých firem. O pochybnostech ohledně výše cen v pískovně řekl ČTK i zdroj, který si nepřál uvést jméno. "Už když se v Černovicích měnila koalice, pan Hasoň přidělil byty svým rodinným příslušníkům bez ohledu na pořadníky. Co se týče černovické pískovny, jsou tam dvě trestní oznámení, jedno se týká smlouvy s firmou na odkládku odpadu, dále tam byly zvláštní směny pozemků mezi Černovicemi a Brnem, tak možná se to bude týkat něčeho takového," řekl ČTK starosta vedlejší městské části Židenice Petr Kunc. Policisté byli i na radnici Brno-sever. "Byli na bytovém odboru a chtěli nějaké podklady. Cokoliv policie bude chtít, může si odnést a prověřit," řekl ČTK starosta Brna-severu Martin Maleček.
Trestní řízení je podle VSZ vedeno pro podezření z účasti na organizované zločinecké skupině a dále se týká legalizace výnosů z trestné činnosti spáchané ve prospěch organizované zločinecké skupiny ve formě spolupachatelství. "V tento okamžik lze s ohledem na zákonné omezení poskytování informací v přípravném řízení jen stručně konstatovat, že policejní orgán nyní na několika místech provádí jednotlivé úkony trestního řízení. Domovní prohlídky a prohlídky nebytových prostor jsou prováděny na základě konkrétních soudních příkazů," uvedlo VSZ, které si vyhradilo podávání informací veřejnosti. Další informace podá dozorová státní zástupkyně, jakmile to umožní průběh trestního řízení.
Dosavadní primátorčin náměstek a lidovecký místopředseda Hladík by měl ve vládě nahradit ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL), která začátkem října předala premiérovi Petrovi Fialovi (ODS) rezignaci, odůvodnila ji zdravotními důvody. Hladíkovo setkání s prezidentem Milošem Zemanem je naplánováno na čtvrteční odpoledne. Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek bude jednat o případném dalším postupu jeho nominace na ministra. Na brněnském magistrátu mají lidovci v gesci životní prostředí, územní plán, zdravotnictví, školství a sport.
Bytovou politiku má nyní na starost primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD), který ČTK dopoledne řekl, že nemá k razii žádné informace a je na jednání o koalici u brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS). Na jednání nebyli Hladík ani dosavadní místostarosta Žabovřesk a předseda představenstva firmy Sako Brno Filip Leder (KDU-ČSL), který dosud u všech koaličních jednání za lidovce byl.
Brno má několik městských firem jako například odpadovou společnost Sako Brno, Dopravní podnik města Brna, Teplárny Brno, Veletrhy Brno nebo Starez Sport, která se stará o sportoviště. Firmy ale mají i městské části, například v Černovicích je to právě pískovna.
Policisté nedávno v Brně zasahovali kvůli bytům ve spojitosti s radnicí Brno-střed. V souvislosti s touto městskou částí je obviněno osm lidí, dva z toho jsou ve vazbě. Jedním je předseda bytové komise a politik ODS Otakar Bradáč, druhým jednatel realitní kanceláře Zdeněk Červinka.
Související
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
Brno , Policie ČR , Petr Hladík (KDU-ČSL)
Aktuálně se děje
před 17 minutami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 1 hodinou
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 2 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 3 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 4 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 4 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 5 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 6 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 7 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě