Požárů v červenci ubylo hlavně díky počasí, počet je pod průměrem

V první polovině července zaznamenali hasiči 648 požárů, což je průměrně 43 denně. Dlouhodobý denní průměr je přitom 49 požárů. Příznivý vliv mělo zejména deštivé počasí. Letní měsíce jsou obvykle dobou, kdy hasiči likvidují nejvíce požárů. Červencové požáry si zatím vyžádaly pět životů a 57 lidí se při nich zranilo.

Ilustrační foto
doporučujeme

Předběžné škody se vyšplhaly téměř na 112 milionů korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí celorepublikových hasičů Nicole Studená.

V první polovině července bylo v přírodním prostředí 127 požárů, v lesích hořelo 56krát. "Na takto příznivá čísla má největší vliv počasí. Pokud často a vydatně prší, je půda mokrá a k požárům v přírodním prostředí nedochází tak často," uvedla Studená.

Léto je obecně obdobím, kdy hasiči vyjíždějí k požárům častěji než jindy v roce. Jde hlavně o požáry v přírodě, jejichž nejčastější příčinou je lidská neopatrnost při zacházení s otevřeným ohněm.

Hasiči proto připomínají, jak se lidé mají v létě chovat, aby nezpůsobili požár. V přírodě by neměli používat otevřený oheň, protože i nenápadná jiskra spadlá do jehličí může způsobit požár. V lesích je celoročně zakázáno kouřit, oheň je možno rozdělat jen na vyhrazených místech nebo na místě vzdáleném minimálně 50 metrů od okraje lesa.

Při teplém a suchém počasí je lepší v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat. Lidé by také neměli od hořícího ohně odcházet a po skončení pálení ohniště důkladně zalít vodou, vyhrabat zbytky dřeva a spáleniště s popelem překrýt zeminou. Stejně tak nesmí lidé pustit z dozoru zapálený propanbutanový nebo lihový vařič. Vypalování trávy a porostů je zakázáno, spalování klestí v lese nebo větví na zahrádce by měli lidé předem nahlásit hasičům.

Za nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně mohou lidé dostat pokutu až 20.000 korun, pokud způsobí požár, hrozí jim pokuta až 25.000 korun.

Loňskému červenci dominovaly velké požáry v přírodě. Během prázdninových měsíců měli hasiči denní průměr požárů na 64. Horké a suché léto navýšilo počty výjezdů hasičů převážně v červenci, v srpnu díky občasnému dešti klesl počet požárů v přírodě oproti červenci téměř na třetinu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeň se chystá na návštěvu amerického ministra Pompea

07.08.2020 17:30 Plzeň se připravuje na úterní návštěvu ministra zahraničí USA Mikea Pompea. Hned první den svého…

Ministerstvo radí, jak se chovat u moře. Čemu se vyhnout?

07.08.2020 17:23 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení pro Čechy, kteří vyrazí na pobyt u moře, zveřejnilo…

Na Jihlavsku už nebudou od soboty povinné roušky v obchodech

07.08.2020 17:22 Hygienici na Vysočině zrušili k 8. srpnu opatření zavádějící na Jihlavsku povinnost nosit roušky i…

Podmínky pro cesty v rámci EU zůstávají stejné, omezení platí pro Rumunsko

07.08.2020 17:09 Podmínky pro cestování po Evropské unii se nemění, omezení nadále budou platit pouze pro Rumunsko,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama