Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem. Dlouhodobý denní průměr je 48 požárů. Hasiči proto varují před ohněm i v dalších dnech, kdy má být velmi teplé a suché počasí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) také vydal výstrahu k nebezpečí požárů, která platí pro celou Českou republiku až do pondělní půlnoci.
Hasiči upozorňují, že současné počasí zvyšuje riziko zejména v přírodě, například v lesích nebo na loukách. Oheň se tam může snadno vymknout kontrole. "Při horkém a suchém počasí je nutné, aby občané při pohybu v lese a vůbec v přírodním prostředí (pole, louky, parky,… ), dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů," sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Studená.
Například ve Středočeském kraji je nyní na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Jde třeba o lesy nebo okolí stohů sena či slámy. Zákaz vychází z nařízení kraje z roku 2020 a je vydán právě na základě výstrahy ČHMÚ.
Podle hasičů je momentálně lepší nerozdělávat oheň v lese, jinde v přírodě nebo na volném prostranství, a to v celé zemi. Zdůraznili také, že v lesích je celoročně zakázáno kouřit. Lidé by rovněž měli dodržovat zákaz vypalování trávy a porostů. "Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25.000 Kč," uvedla mluvčí.
Opatrnost se ale nevztahuje jen na otevřený oheň. Například vysoce hořlavé kapaliny jako benzín, nafta nebo barvy se při vysokých teplotách více odpařují a roste riziko vznícení a výbuchu jejich hořlavých výparů. Lidé je by je proto měli správně skladovat. Požár může způsobit také rozžhavený výfuk automobilu, který se dostane příliš blízko suché trávy.
"Pokud máte podezření, že někde došlo k požáru, ihned volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112," dodala mluvčí.
Podle předpovědi ČHMÚ se nejvyšší denní teploty dostanou dnes na 33 stupňů Celsia. O víkendu bude ale ještě tepleji, až 36 stupňů. Nad tropickou třicítkou by měly teploty být ještě v pondělí, kdy už ale na většině území ČR bude pršet.
Související
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
před 1 hodinou
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 2 hodinami
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
26. května 2026 21:58
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Zdroj: Jan Hrabě