Před epidemií bylo 9,5 procent lidí pod hranicí příjmové chudoby

V Česku ubylo před začátkem koronavirové epidemie lidí, jimž hrozila příjmová chudoba. Jejich podíl meziročně klesl z 10,1 na 9,5 procenta. Příjmy domácností tehdy rostly. Na jednoho jejich člena připadalo předloni 209.800 korun čistého, tedy meziročně o 14.700 korun víc. Výsledky průzkumu o životních podmínkách za loňský rok dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Každoroční pravidelné zjišťování životních podmínek se konalo loni v první polovině roku. Ukazatele tak odrážejí stav z roku 2019, tedy před začátkem epidemie. Jak se změnily příjmy kvůli ošetřovnému, karanténám či výpadku práce, bude zřejmé až z letošního průzkumu. Jeho výsledky budou nejspíš v příštím roce.

Člověku hrozí příjmová chudoba, pokud nemá ani 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni pro jednotlivce činila 13.640 korun za měsíc. V předchozím roce byla o 822 korun nižší.

Pro dva dospělé byl loňský příjem na hranici chudoby na částce 20.460 korun za měsíc. U samoživitele s malým dítětem to bylo 17.732 korun, u rodičů se dvěma menšími dětmi 28.644 Kč a se třemi dětmi pak 38.192 korun.

Pod hranicí příjmové chudoby bylo loni před začátkem epidemie 9,5 procenta Čechů a Češek. V přepočtu je to kolem milionu lidí. O několik desítek tisíc jich tak meziročně ubylo.

"V roce 2019 příjmy u deseti procent domácností s nejnižšími příjmy rostly rychleji než u středně příjmových kategorií obyvatel," uvedl Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

V roce 2011 se hranice ohrožení příjmovou chudobou rovnala 9420 korunám. Od té doby částka každý rok rostla. V posledních letech se zvedala rychleji. Nejméně lidí chudoba ohrožovala v roce 2013, a to 8,6 procenta. Nejvyšší byla naopak předloni, kdy se pod stanovený příjem dostala desetina Čechů a Češek.

Meziročně se čistý příjem domácnosti na osobu v roce 2019 zvedl o 7,5 procenta na 209.800 korun. V roce 2010 byla částka o 65.200 korun nižší.

Na člena úplné rodiny s dětmi připadlo předloni 180.100 korun. V neúplné rodině to bylo 146.800 korun. Samotní lidé nad 65 let měli 198.300 korun a mladší pak 313.900 korun čistého na rok.

Příjmová chudoba ohrožovala už loni před epidemií téměř třetinu neúplných rodin s dětmi, podíl se meziročně zvýšil. U ostatních domácností poklesl. I tak pod příjmovou hranicí skončilo 37 procent samotných seniorů nad 65 let a 16 procent mladších lidí, z úplných rodin pak šest procent.

Podle statistiků klesl na pět procent podíl lidí, kteří trpěli materiálním nedostatkem, kdy si nemohli dovolit pět a více ze 13 sledovaných položek. Tři z deseti lidí si nemohli pořídit nový nábytek místo opotřebovaného, pětina nezvládla nečekaný výdaj 12.000 korun či týdenní dovolenou.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chudoba Lidé

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem.

Je to tady. Francie pošle vojenské instruktory na Ukrajinu

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 37 minutami

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Macron označil Rusko za hrozbu pro Evropu: Musíme se umět sami bránit

Potřebujeme Evropu, která se dokáže sama bránit, uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém projevu k evropské mládeži v Drážďanech. Macron, který je na třídenní státní návštěvě v Německu, označil Rusko, které vojensky napadlo Ukrajinu před více než dvěma lety, za hrozbu evropské bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy