Před soudem v Plzni stanul muž. Z fotbalistů vylákal miliony, tvrdí obžaloba

Několik milionů korun údajně vylákal od českých fotbalových hvězd čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka, který kvůli tomu dnes stanul před Krajským soudem v Plzni. Zodpovídá se ze zpronevěry a podvodu. Obžaloba ho viní z toho, že v letech 2014 až 2016 vylákal z fotbalisty prvoligové Viktorie Plzeň Davida Limberského přes pět milionů korun jako údajnou spoluúčast na obchodování s luxusními auty. Hráč ho považoval za přítele.

O milion korun připravil Pazderka podle státní zástupkyně také fotbalového reprezentanta a hráče berlínské Herthy Vladimíra Daridu.

Pazderka z Limberského podle obžaloby postupně vylákal celkem 5,195 milionu. Tvrdil mu, že peníze použije na nákup luxusních aut, která pak se ziskem prodá. Fotbalistovi sliboval zhodnocení peněz, ale už od začátku mu je neplánoval vrátit a nereagoval ani na jeho urgence, řekla státní zástupkyně.

Zároveň Pazderka nabídl Limberskému zprostředkování opravy luxusního auta značky Bentley, s nímž fotbalista boural v roce 2015 v Praze. Hráč mu proto poslal jako zálohu 1,5 milionu. Pazderka ale podle spisu zaplatil firmě, která opravu prováděla, jen přes 1,1 milionu. Zbývající peníze nevrátil, Limberský navíc musel ještě sám doplatit za opravu dalších 300.000, řekla žalobkyně. Fotbalového obránce podle ní obžalovaný připravil navíc ještě o 55.000 korun, za něž sliboval nové zimní pneumatiky na opravovaný vůz.

Podvodně Pazderka údajně obral o peníze i Daridu, kterému Pazderku doporučil Limberský. Obžalovaný slíbil reprezentantovi zprostředkování prodeje jeho luxusního vozu BMW za víc než milion korun, stojí v obžalobě. Auto nakonec prodal za 0,9 milionu, hráči ale odevzdal jen část peněz, uvedla státní zástupkyně.

Pazderka, jemuž hrozí až desetileté vězení, vinu popřel. Převáděné statisícové sumy, které mu Limberský poslal na účet, byly podle něho platby za věci, které si od Pazderky fotbalista kupoval. Měl prý slabost pro luxusní auta, hodinky a telefony, a když něco drahého viděl u Pazderky, chtěl to prý hned také. Jednalo se podle obžalovaného například o peníze za luxusní telefony Vertu nebo hodinky Hublot. "Žádné půjčky mi neposílal, zaplatil mi moje věci," tvrdil u soudu Pazderka.

Další převedené statisíce od Limberského vysvětloval Pazderka jako splátky peněz, které hráči údajně půjčoval na hazard. Další půjčené peníze mu prý fotbalista vracel i v hotovosti. "Byly to desítky případů, šlo o miliony," řekl u soudu Pazderka. Žádné smlouvy podle něj mezi sebou nesepisovali, protože byli kamarádi.

"David a ostatní mají velký problém, že hrají hazard. Popírá to, ale všichni to vědí," uvedl Pazderka. Limberský podle něj hrál na automatech, a to hlavně v Plzni, ale i v Rozvadově. Pazderka mu podle svých slov půjčoval po nocích statisíce korun, které hráč už ráno neměl a vracel je až poté, co dostal výplatu. Popřel také, že by hráče poškodil při zajištění opravy jeho vozu.

Limberský požaduje náhradu škody 5,6 milionu a Darida chce od Pazderky zaplatit škodu 800.000 korun. Pazderka jejich nároky neuznal, ale připustil, že vůči Daridovi má nesplacený dluh.

Související

Více souvisejících

podvod zpronevěra soudy Plzeň Fotbal David Limberský (fotbalista) FC Viktoria Plzeň

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy