Přes web Dáme roušky šlo k lidem přes 600 000 šitých roušek

Přes 600.000 ušitých roušek putovalo od začátku epidemie koronaviru k lidem v Česku prostřednictvím projektu Dáme roušky, za kterým stojí nezisková organizace Česko.Digital.

Projekt v polovině března spojil ty, kteří roušky šili, s těmi, kteří je potřebovali. Informace o sběrných a výdejních místech roušek, o tom, kde chybí materiál k šití roušek, nebo kdo ho nabízí, lidé našli na komunitní mapě na webu projektu. "Nyní se loučí. Svůj účel splnila," sdělili dnes ČTK zástupci Česko.Digital.

Mapa sdílela nabídky roušek od jednotlivců i velkovýrobců a poptávku po rouškách a souvisejících službách. V době karantény měl web 2,5 milionu návštěv a na mapě bylo zaznamenáno až 1700 výdejních míst roušek.

Někteří dobrovolníci podle organizátorů ušili kolem 30, jiní až 300 roušek. Přispívaly na ně také firmy. Šila 13letá slečna i 90letá paní. Lidé šili z látkových kapesníků z roku 1960 i z funkčního oblečení z nanovlákna na strojích šlapacích, elektrických, nově koupených, sousedy opravených, věnovaných nebo zapůjčených, uvedli organizátoři a doplnili, že roušky pak rozváželi řidiči, motorkáři i cyklisté.

Organizátoři uvedli projekt k životu v polovině března, tedy na začátku koronavirové krize, kdy se Česko potýkalo s nedostatkem ochranných pomůcek. Vláda navíc nařídila obyvatelům nošení roušek na veřejných místech. V té době se ve společnosti proto zvedla vlna solidarity a jednotlivci, spolky a různé instituce začali šít roušky pro zdravotní a sociální pracovníky a další potřebné.

Zapojil se i český výrobce 3D tiskáren, společnost Prusa Research, která za tři měsíce při pandemii rozdala do nemocnic, domovů pro seniory, škol, lékáren, pracovníkům záchranné služby nebo policistům v Česku 200.000 ochranných obličejových štítů. S výrobou štítů, které mají chránit před koronavirem, začala ve druhé polovině března, na sociálních sítích pak zveřejnila i detailní postup jejich výroby a podle něj tiskli štíty na 3D tiskárnách dobrovolníci v Česku i ve světě.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy