Převážná většina lidí v Česku žije v bytech. Z výsledků loňského sčítání, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), vyplývá, že jejich počet přesáhl stejně jako o deset let dříve přes 10,1 milionu. Téměř 190.000 obyvatel žilo v ubytovacích zařízeních a stoupl počet osob mimo byty a zařízení, například v chatách, na téměř 230.000. Lidí bez domova bylo 3700, ale sčítání je nedokáže přesně zaznamenat. Armáda spásy ČTK sdělila, že odhaduje celkový počet bezdomovců v ČR na 50.000 až 70.000.
Zatímco počty lidí v bytech a ubytovacích zařízeních, jako jsou ubytovny, domovy pro seniory, zařízení sociální péče, studentské koleje, byly při loňské sčítání skoro totožné s rokem 2011, výrazně přibylo lidí mimo byty a ubytovací zařízení. V roce 2011 jich sčítání odhalilo přes 85.000, loňské více než 228.000. Bydlením mimo byty se nazývá třeba to v chatách, nezkolaudovaných domech, mobilních obydlích či ohlašovnách pobytu. "Počet osob bydlících v rekreačních zařízeních se oproti minulému sčítání více než zdvojnásobil. Zda se jedná o následek pandemie onemocnění covid-19 nebo o zcela jiný trend, nelze s určitostí říct," sdělil ČTK mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.
Počet osob bydlících v nouzových obydlích se podle Cieslara zvýšil jen nepatrně. "V mobilních obydlích se sice v relativním ohledu výrazně zvýšil, ale absolutně se stále jedná o velmi malá čísla. U takto nízkých hodnot může velmi snadno docházet k výrazným výkyvům, a z pouhého porovnání těchto dvou hodnot tedy nelze vyvozovat závěry," řekl mluvčí ČSÚ.
Lidí bez domova bylo podle loňského sčítání 3726, zatímco v roce 2011 třikrát více (11.496). Cieslar uvedl, že v roce 2011 byla při zjišťování osob bez domova použita jiná metodika, což omezuje srovnatelnost těchto dvou údajů. V obou případech ale platí, že sčítání počet lidí bez domova přesně nezaznamenalo. "Bezdomovci jsou velice specifická skupina obyvatel, kterou nelze zcela postihnout a pravděpodobně dochází k podhodnocení jejich reálného počtu. Sčítací komisaři mají jen omezené možnosti, jak osoby bez domova kontaktovat," uvedl Cieslar.
V roce 2019 bylo podle průzkumu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí bezdomovců zhruba 23.830. Armáda spásy ČTK sdělila, že odhaduje počet bezdomovců na 50.000 až 70.000 a jde o osoby spící na ulici nebo v azylových domech a jiných zařízeních.
Související
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 1 hodinou
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 1 hodinou
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 2 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 3 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 4 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 4 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 5 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 6 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 7 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
Policie pokračuje s vyšetřováním tragické srážky dvou lyžařů na sjezdovce v Harrachově v Krkonoších. Kriminalistům ale stále chybí klíčová svědectví. Znovu se proto obrátila s prosbou na veřejnost.
Zdroj: Jan Hrabě