Rok od střelby ve FN Ostrava: Když projíždím kolem, vzpomenu si na oběti, říká žalobce

Státní zástupce David Bartoš, který dozoroval vyšetřování případu střelby v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice, na oběti dvaačtyřicetiletého střelce jen tak nezapomene. Vzpomene si na ně například pokaždé, když kolem areálu nemocnice v Ostravě-Porubě projíždí. Ve čtvrtek od tragické události, kterou sedm lidí nepřežilo, uplyne jeden rok.

Vícenásobná vražda se stala krátce před Vánocemi. Ovlivnila jejich prožívání řadě lidí, mezi nimi i žalobci a policistům. "Mnohem více než mně, bude střelba po celý život ovlivňovat rodiny obětí. Jakmile ale projíždím kolem Fakultní nemocnice, vždy si na mrtvé vzpomenu. Přitom si vybavím, jak do jednoho zbytečná byla veškerá násilná úmrtí, která jsem s policisty dosud vyšetřoval. A i když je to dost smutný pocit, snažím se alespoň sám pro sebe si uvědomit, že každá, byť na první pohled sebesložitější situace má vždy několik východisek," uvedl. Sahat na život jiného člověka proto osobně považuje za zcela zbytečné, krátkozraké a naprosto nepřijatelné řešení jakéhokoliv problému.

Z vyšetřování mu v paměti utkvěla řada věcí. Hlavně samotné místo činu. "To především svým rozsahem a počtem těl, která se na něm nacházela," řekl. Vybavuje se mu i nasazení a spolupráce mnoha policistů i lékařů. "Od samého počátku, kdy ještě nikdo neznal přesný rozsah spáchaného skutku a nevěděl, zda útočila jedna osoba či vícero osob, se snažili pomoci obětem a dopadnout pachatele," doplnil.

Případ byl podle Bartoše výjimečný počtem poškozených, jejich náhodným výběrem i místem, kde byli napadeni. Za výjimečný a nepochopitelný považuje i důvod, pro který se pachatel rozhodl zabíjet. Na stranu druhou samotné vyšetřování a dokazování příliš komplikované nebylo. Vychází z chování pachatele při činu, kdy se nesnažil maskovat, k vraždění se přiznal matce, kterou po střelbě navštívil, a později se navíc sám zastřelil. "Musím přiznat, že jsem byl účasten u kauz, které byly z pohledu dokazování, slovy klasika, výrazně náročnější pro mé i policejní malé šedé buňky," doplnil státní zástupce.

S ohledem na to, že se střelec po útěku z nemocnice sám zastřelil, policie případ odložila. Společně s Bartošem dospěla k názoru, že střelba v budově polikliniky byla rozšířenou sebevraždou. Muž útočil s představou, že je nevyléčitelně nemocný a lékaři mu nechtějí pomoci. Rozhodl se, že se zabije, a nechtěl v tom být sám.

Jedna z mála věcí, které po ukončeném vyšetřování zůstala ale neobjasněna, je původ vražedné zbraně. Střelec si pořídil od neznámého člověka model pistole, který se používá ve školách a po jistých úpravách může být funkční. Ale často nespolehlivý. To se ukázalo i v tomto případě, kdy se pistole při vražedném útoku v čekárně třikrát zasekla. A to zachránilo život několika lidem.

"I v tomto případě platí, že pokud je trestní věc odložena, neznamená to, že se k ní orgány činné v trestním řízení nemohou v budoucnu vrátit. Stačí k tomu jedna nová výpověď nebo nalezená listina. Já i policisté, s nimiž spolupracuji, rozhodně nenesou rádi, pokud nemohou věc uzavřít do všech detailů," řekl Bartoš. Proto podle něj nelze vůbec vyloučit, že se policii podaří odhalit totožnost člověka, který pachateli zbraň poskytl.

Související

Daniel Naivert Rozhovor

Kdyby personál nebyl cvičen, vrah by v Ostravě zabil více lidí. Nemocnice je teď bezpečnější, říká Naivert

ROZHOVOR – Je přesvědčený, že pokud by personál Fakultní nemocnice Ostrava loni v létě neabsolvoval bezpečnostní prevenci, potom by si střelba vraha Ctirada Vitáska, od jehož útoku uplynul rok, vyžádala více obětí na životech i zraněných. Vedoucí Odboru vnitřní bezpečnosti a krizového řízení v tamním zařízení Daniel Naivert tvrdí, že právě díky cvičení si zaměstnanci při ataku počínali tak profesionálně. „Ve vypjaté chvíli nezazmatkovali. Vzpomněli si, že se mají schovat, uzamknout a přes mobil podat kolegům zprávu o probíhajícím dramatu,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Daniel Naivert.
Fakultní nemocnici v Ostravě

Památník u FN Ostrava připomíná oběti loňské tragické střelby

Před budovou polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava byl dnes odhalen památník obětem loňské tragické střelby, při níž přišlo o život sedm lidí a další dva byli vážně zraněni. Umělecká plastika evokující černou díru neboli mrtvé slunce je dílem ostravského sochaře Lukáše Dvorského. Pietní místo bylo při odhalení doplněno hořícími svícemi, smutečním věncem a květinami.

Více souvisejících

střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě (10. 12. 2019) Ostrava život

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy