Sociální služby by mohly odlehčit kolabujícímu zdravotnictví

Probíhající čtvrtá vlna pandemie COVID-19 způsobuje velké problémy českému zdravotnictví. Vláda proto uložila pracovní povinnost i studentům středních zdravotnických škol starším 18 let. Nevyužívá však plného potenciálu sociálních služeb ve zdravotnictví, které by při zajištění odpovídajícího materiálního vybavení mohly výrazně pomoci s péčí o klienty se středním průběhem onemocnění.

„S dostupným vybavením, jako jsou koncentrátory kyslíku a s lékaři nastavenou léčbou, jsme schopni postarat se i o klienty s lehčím či středním průběhem onemocnění či post-covidové pacienty. Tím můžeme pomoci šetřit místa v nemocnicích pro těžší případy,“ popisuje Zdeňka Horáková z Charity Vyškov s tím, že zmiňovaného vybavení je nedostatek.

„Řešením pro různé sociální služby ve zdravotnictví, jako jsou diakonie, charity poskytující následnou péči nebo centra duševního zdraví, mohly být dotace z programu ReactEU s možnou 100% mírou podpory. Minimální výše celkových způsobilých výdajů je ale 20 milionů Kč, což většinu těchto zařízení rovnou diskvalifikuje, i když by jinak o příspěvek žádat mohly,“ doplňuje Veronika Chodlová z písecké společnosti EDU-PRO Consulting. Hasiči a další složky IZS přitom mohou ze stejného programu žádat o mnohem nižší částku, konkrétně jeden milion.

Tvrdá kritika MMR i z Evropského parlamentu

„Ministerstvo pro místní rozvoj se očividně snaží ulehčit si práci s administrací projektů, nejde jim o reálné a účinné řešení koronavirové krize a jejích důsledků. Jinak by museli umožnit finanční podporu i pro menší zavedená zdravotnická zařízení se zkušeným personálem. Radši ale naženou do první linie i jen středoškoláky,“ kritizuje postup ministerstva europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je místopředsedou sociálního výboru Evropského parlamentu.

Investiční program REACT-EU reaguje na krizi související s pandemii COVID-19. Velká část finančních prostředků (zhruba 21,7 miliard Kč) má směřovat do zdravotnictví, integrovaného záchranného systému, rozvoje a modernizace nemocnic a dalších pracovišť, které pečují o nejzranitelnější pacienty.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) lékaři Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy