Sociálním službám poslal stát 88 tisíc respirátorů nejnižší třídy

Sociálním službám poslal stát kvůli šíření nového koronaviru 88.000 respirátorů nejnižší třídy FFP1. V noci na dnešek jich 80.000 rozvezla armáda, pro 8000 si dopoledne do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech přijely podřízené organizace ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), uvedla správa.

Třída FFP1 chrání hlavně proti průniku prachu, viry zachytí až nejvyšší třída respirátorů FFP3. Provozovatelé sociálních služeb si stěžovali v posledních dnech na nedostatek respirátorů. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že dnes bude k dispozici 52.000 respirátorů tříd FFP2 a FFP3.

"Armáda během noci rozvezla ze skladu Správy státních hmotných rezerv 80.000 kusů respirátorů třídy FFP1, které zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Respirátory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz bude podle pokynů ministerstva práce a sociálních věcí," oznámil ráno na twitteru předseda SSHR Pavel Švagr.

Armáda během noci rozvezla ze skladu Spravy statnich hmotnych rezerv 80 000 ks respiratoru třídy FFP1, které zajistilo Ministerstvo zdravotnictví. Respiratory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz podle pokynu MPSV. pic.twitter.com/tALwF314le

— Pavel Švagr (@pavel_svagr) March 16, 2020

Mluvčí správy Jakub Linka dopoledne doplnil, že dalších 8000 respirátorů třídy FFP1 poputuje prostřednictvím podřízených organizací MPSV do center sociálních služeb Zbůch na Plzeňsku, Hrabyně na Opavsku, Tloskov na Benešovsku a do brněnských Chrlic a také do Centra Kociánka.

Armáda už dříve rozvezla desítky tisíc respirátorů do nemocnic a záchranným službám a Babiš v neděli uvedl, že v sobotu stát uvolnil ze SSHR dalších 10.000 respirátorů. Některé kraje o víkendu uváděly, že žádaly o desítky tisíc respirátorů, ale dostaly jich zatím od státu pouze stovky nebo tisíce. Například bohumínská nemocnice nedostala žádný, uvedl její ředitel Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po nedělním jednání vlády řekl, že v nejbližších dnech budou k dispozici další stovky tisíc respirátorů. Dnes ráno Radiožurnálu řekl, že do konce tohoto týdne má stát zajištěno zhruba 1,7 milionu respirátorů.

Česko má k dnešku 298 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Od nedělní půlnoci přibylo pět nemocných, v neděli ráno bylo nakažených 214. U téměř poloviny případů hygienici neznají místo nákazy, třetina se nakazila v zahraničí, pětina v Česku.

Související

Ilustrační fotografie.

Odbory se obrací na vládu, chtějí vyšší výdělky pro lidi v sociálních službách

Odbory žádají kvůli vysoké inflaci pro pracovníky sociálních služeb ještě letos navýšení platů. Požadují přidání pěti procent do tarifů, tedy do základu výdělku. Chtějí o tom jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Novinářům to dnes řekla předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Podle ní termín jednání zatím není.

Více souvisejících

sociální péče Pavel Švagr (SSHR) Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Svatopluk Němeček Andrej Babiš Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy