Speciální let z Vietnamu dovezl do Prahy 204 Čechů

Speciální let z Vietnamu dnes odpoledne přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí Evropské unie. Byl to první repatriační let v době koronavirové pandemie, který byl koordinován na celoevropské úrovni, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Letadlo dovezlo do Česka také tisíce látkových roušek, které zemi darovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti. Diplomacie se zároveň dohodla na nákupu půl milionu jednorázových roušek ve Vietnamu.

"Vietnamská strana nám velmi usnadnila přípravu tohoto letu, urychlili jsme ho proti normálním povolovacím řízením," řekl Petříček novinářům na letišti. České a evropské občany dopravil do Prahy letoun aerolinek Bamboo Airlines, které by měly letos zahájit pravidelnou leteckou linkou mezi Českem a Vietnamem.

Leteckými speciály ✈️ @mzvcr jsme domů dostali už zhruba 1000 Čechů ??. Zhruba 2500 našich občanů využilo možnost evakuačních autobusů ?. Spolupráce s dalšími státy je pro nás klíčová v místech, kde máme menší skupiny Čechů, kteří žádají o návrat do vlasti. https://t.co/OKDjQCWU8d

— Tomáš Petříček (@TPetricek) March 25, 2020

Repatriační let hradilo ze svých prostředků ministerstvo zahraničí. Vzhledem k tomu, že byl součástí evropského koordinačního mechanismu, přispěje na náklady i EU.

Ministerstvo zahraničí za posledních několik dní dopravilo letecky do vlasti tisícovku Čechů. Repatriační lety budou v dalších dnech pokračovat, připravuje se například evakuace Čechů z Peru nebo z Thajska.

"Začínáme se také koordinovat s našimi sousedy s ohledem na zastavení letů z Austrálie a Nového Zélandu, kde máme desítky až stovky našich občanů," řekl Petříček. Dnes odpoledne bude s ministry zahraničí Slovenska, Maďarska a Rakouska řešit sdílení leteckých kapacit. Podle ministra by bylo možné využít rakouské aerolinky Austrian Airlines, které mají kapacity pro tak daleké lety.

"Zároveň také již řešíme možnosti repatriace některých občanů ze Spojených států," řekl Petříček. Podle něj ale zatím stále existují možnosti, jak se Češi mohou z USA dostat komerčními spoji. Ministr přitom zdůraznil, že ti lidé, kteří využijí komerční cestu pro návrat, usnadňují repatriace těch Čechů, kteří podobné možnosti nemají.

Dnešní letadlo z Vietnamu dovezlo také 10.000 látkových roušek, které Vietnam daroval českému ministerstvu vnitra, a 6500 látkových roušek, které jsou darem pro českou policii. Petříček upozornil, že česká diplomacie ve Vietnamu vyjednala i výjimku, na základě které bylo možné nakoupit půl milionu jednorázových roušek. O možnosti podobných nákupů jednají čeští diplomaté i v dalších zemích, například v Malajsii se podařilo dojednat nákup osmi tun ochranných rukavic a rychlotestů na koronavirus, které by měl přivézt repatriační let s Čechy z Thajska.

Související

Evropská unie

Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum

V české veřejnosti po loňských říjnových volbách posílily segmenty, které si nepřejí odchod z Evropské unie. Podle nejnovějších dat analytického ústavu STEM pro Zastoupení Evropské komise v ČR přibylo lidí spokojených s naším členstvím i těch, kteří by v případném referendu hlasovali pro setrvání. Tento posun lze pravděpodobně přisoudit umírněnému tónu předvolební kampaně, kdy se hlavní politické síly vyhýbaly ostrým střetům na téma unijní politiky.

Více souvisejících

češi Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí vietnam Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně

Sněmovní volby by i v červnu s velkým přehledem vyhrálo vládní hnutí ANO, kterému by dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest stran či hnutí, vyplývá z nového volebního průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy