Češi jsou ohledně vývoje cen zboží a služeb, které v současné době rychle rostou, skeptičtí, bojí se chudoby a vláda podle nich nepodniká dostatečné kroky ke zlepšení situace. Z červnového průzkumu agentury STEM vyplynulo, že v brzké zlepšení situace týkající se inflace nevěří 82 procent lidí.
Čtyři pětiny občanů začaly šetřit a omezovat své potřeby, dvě třetiny se obávají chudoby. Na 84 procent lidí tvrdí, že se vláda dostatečně nesnaží, aby zabránila výraznému nárůstu chudoby v ČR.
STEM pokládal zhruba tisícovce lidí starších 18 let otázky týkající se životní úrovně v době od 10. až 20. června, necelé čtyři měsíce po vypuknutí rusko-ukrajinského konfliktu, v jehož důsledků zdražila ropa, zemní plyn či elektřina. Vedle toho zdražilo další zboží i služby, meziroční inflace v ČR v květnu stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta.
S ohledem na zdražování 82 procent lidí nečeká, že zhruba za rok bude situace lepší. Více pesimistů je mezi lidmi, kteří jsou již nyní v obtížné situaci. Naopak více optimistů je mezi vysokoškoláky a lidmi ve věku 18 až 29 let, mezi kterými zlepšení situace čeká 25 procent dotázaných. "Napříč však jasně dominuje názor, že k jejímu zlepšení nedojde," doplnili autoři průzkumu.
Mezi mladými do 29 let je podle STEM i největší skupina těch, kteří kvůli zdražování zatím nemuseli přistoupit k větším úsporným opatřením. Naproti tomu 89 procent lidí starších 60 let uvedlo, že se už museli začít více uskromňovat. Starší lidé, lidé s nižším vzděláním, ženy a obyvatelé Moravskoslezského kraje pak častěji vyjadřovali obavy z chudoby či neúnosného snížení životní úrovně.
Aktuální vývoj spojený s růstem cen a trvajícím válečným konfliktem podle STEM ovlivnil i priority obyvatel v dalších oblastech. Větší skupina lidí by tak nyní místo investic do ochrany životního prostředí dala přednost navýšení sociálních dávek. Pokud by se lidé mohli rozhodnout, 53 procent by upřednostnilo zvýšení sociálních dávek, zatímco 47 procent investice do životního prostředí. Před dvěma lety, v době pozitivního hodnocení ekonomické situace, dvě třetiny dotázaných dávaly přednost investicím do ochrany životního prostředí a třetina nárůstu dávek.
Při dotazu ohledně možnosti rozšířit podporu rodinám s dětmi nebo zvýšit důchody se většina lidí, 62 procent, přiklonila k pomoci rodinám. Na jaře 2020 byla podpora obou těchto možností téměř vyrovnaná, 55 procent bylo pro rozšíření pomoci rodinám a 45 procent pro vyšší důchody.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
průzkumy , Lidé , inflace , Vláda ČR , CZK
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák