Stovky českých občanů ze zámoří se obrátily na ministerstvo zahraničí a české zastupitelské úřady se žádostí o pomoc při návratu do Česka. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Diplomacie v úterý oznámila, že při návratech občanů jedná o spolupráci s ostatními zeměmi Evropské unie. Ministerstvo organizuje i autobusovou přepravu lidí, kteří uvízli v Evropě. Čechům ale doporučuje, aby se přednostně snažili využít komerční možnosti cesty do Česka.
Podle Štíchové zaznamenala diplomacie zhruba 300 žádostí o pomoc od Čechů v Jižní Americe. Na 250 lidí se ozvalo z Kanárských ostrovů, zhruba 200 z Maroka a stovka ze Spojených států. Ministerstvo ví také o případech na Filipínách nebo ve Vietnamu.
Diplomacie jedná o spolupráci v EU při vysílání letadel pro občany evropských zemí, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v úterý projednával prostřednictvím videokonference možnosti spolupráce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska.
ČTK má informace o českých turistech, kteří uvízli v Brazílii a kvůli rušení letů do Evropy nemají možnost se vrátit. Další skupina českých turistů je na Filipínách, ale kvůli rušení spojů se jí nedaří dostat z jednoho z filipínských ostrovů na mezinárodní letiště v Manile, odkud by bylo možné pokračovat do Evropy.
Ministerstvo zahraničí také vypravuje autobusy pro české občany v Evropě, kteří nemají možnost se vrátit domů. V uplynulých dnech zamířily autobusy do Frankfurtu, Vídně, Berlína, Mnichova a Londýna a byly určené zejména pro cestující, kterým byl zrušen navazující let a uvízli na velkých letištích.
NOUZOVÁ PŘEPRAVA Z LONDÝNA ➡️ ? & ✈️ https://t.co/clJ8JtKsYx
— MZV ČR (@mzvcr) March 18, 2020
Dnes ministerstvo vypravuje autobusy do Vídně, Paříže, Frankfurtu a do Chorvatska a Slovinska. Ve čtvrtek by měly další autobusy vyzvednout Čechy z Paříže, Lucemburku a ze Švýcarska.
"Mimořádné přepravy se mohou zúčastnit pouze občané ČR, kterým byla zrušena navazující doprava do ČR v důsledku zavedených opatření. Na všechny cestovatele bude nahlíženo jako na cestovatele z rizikových zemí a přeprava nebude umožněna osobám, které budou vykazovat příznaky onemocnění," upozornilo ministerstvo na svých internetových stránkách. Českým občanům doporučuje, aby přednostně využívali k návratu individuální komerční možnosti cest na hranice, po jejichž pěším překročení by je mohl na české straně vyzvednout rodinný příslušník.
Související
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
češi , ministerstvo zahraničí , Tomáš Petříček , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák