Testy ve firmách zatím dohromady odhalily přes 80 tisíc pozitivních

Firmy za pondělí nahlásily více než 13.700 pozitivních samotestů svých pracovníků na koronavirus. Od pondělí 17. ledna už jich plošné testování ukázalo přes 80.000. Více než 60 procent pozitivně testovaných v prvních dvou týdnech absolvovalo potvrzující PCR test, 84 procent z nich pozitivní výsledek potvrdilo. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Pondělní počet pozitivních je asi o 2700 nižší než před týdnem. Firmy mohou ale pondělní údaje dohlašovat i ve středu.

Část firem testuje antigenními testy prováděnými zdravotníky, jejichž výsledky se objevují v běžných denních covidových statistikách. Výsledky antigenních samotestů na pracovištích a ve školách se do nich nezapočítávají. Povinnost nahlásit výsledek je jen u pozitivního testu, takže není ani známý počet osob, které se daný den testovaly.

Ze statistik vyplývá, že dosud 24 lidí z těch, kteří byli pozitivně otestováni v zaměstnání od 17. ledna bylo hospitalizováno a čtyři z nich potřebují péči na jednotkách intenzivní péče.

Z pozitivně testovaných v prvním týdnu už si nechaly potvrzující PCR test udělat zhruba dvě třetiny lidí. Podíl potvrzujících testů v minulém týdnu je nižší, což zřejmě souvisí s kapacitami testování. Z osob pozitivně testovaných v pátek absolvovalo pozitivní test 54 procent, z pondělí necelých osm procent.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) bude testování ve firmách a školách pokračovat nejméně do poloviny února. Školáci se testují jednou týdně, pracovníci dvakrát a nejčastěji v pondělí a ve čtvrtek. Potom může být podle epidemické situace zmírněno nebo zrušeno.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) firmy

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 22 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Západní vlády by nás měly namísto obviňování ocenit, vyzval Írán

Írán v pondělí vyzval Západ, aby "ocenil" jeho zdrženlivost vůči Izraeli v posledních měsících. Tento krok ze strany Teheránu následoval po nedělním útoku na Izrael, který byl reakcí na údajný izraelský nálet na íránské velvyslanectví v syrském Damašku.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy