Únos dcery kroměřížského podnikatele: Soud přehrál video z takzvané prověrky na místě

Přehráváním videozáznamu z takzvané prověrky na místě pokračovalo dnes u zlínského krajského soudu projednávání případu únosu dcery kroměřížského podnikatele z roku 2014. Podle obžaloby se na něm podílelo pět mužů, kteří po ženě žádali 100 milionů korun.

Za únos byl dříve odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Při prověrce dnes ukázal obžalovaný Vladimír Zavadil vyšetřovatelům místa únosu, zastávek i propuštění ženy na svobodu. "Prověrka potvrdila, že minimálně místo únosu a propuštění souhlasí s tím, co uvedla poškozená. Jde o informace, které mohl znát pouze pachatel trestného činu, případně osoba, která s tím byla obeznámena," řekl státní zástupce Martin Malůš.

Spolu se Zavadilem se k podílu na únosu doznal i Ladislav Faltýnek. Další obžalovaní Tomáš Salvet, Ivo Lorenc a Jakub Steidl vinu popírají. Obžaloba se při snaze prokázat jejich účast na únosu opírá o výpovědi Faltýnka se Zavadilem nebo o získané údaje o pohybech mobilních telefonů. Muži jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Hrozí jim až 15 let vězení.

Hlavní líčení pokračuje 16. října, kdy zazní výpovědi svědků. Mezi nimi by měla figurovat i unesená žena, která zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži svůj vůz. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Steidl, napadl ji a s Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného auta Audi. V něm seděl Salvet, který podle žalobce mladou ženu několikrát udeřil, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.

Obžalovaní ženě podle státního zástupce sebrali kabelku s peněženkou i doklady. Obžaloba uvádí, že ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Martyrium ženy skončilo poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze 100 milionů korun na benzinku u Brna. Ve 4:00 následujícího dne ji podle spisu vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc.

Zavadil s Faltýnkem zřejmě pomohli únos zprostředkovat a jeho začátek pozorovali z dalšího auta. Faltýnek podle spisu vybral z odcizené platební karty poškozené 20.000 korun, dalších 20.000 vybral Lorenc. Unesená žena je dcerou obchodníka s pohonnými hmotami, který kvůli daňovému úniku skončil ve vězení.

Krajský soud případ projednává v hlavním líčení podruhé. Loni povolil obnovu řízení a zrušil předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu popíral, výkon trestu. Letos žalobce jeho stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, který v trestním řízení několikrát změnil svou výpověď. Čtyři obžalovaní stojí v kauze před soudem poprvé.

Šnajdr při zahájení hlavního líčení v roce 2016 uvedl, že stíhání své osoby vnímá jako odvetu za poměr s manželkou známého, jehož bratr je policista. Policie k původnímu obvinění Šnajdra mimo jiné využila pachové stopy z auta, které však ve skutečnosti u únosu nebylo. Žádný z policistů zřejmě nijak potrestán nebude, věc je podle Generální inspekce bezpečnostních sborů i policejního prezidia promlčená.

Související

Ilustrační fotografie.

Policie obvinila dvojici z únosu a smrti mladého muže z Břeclavska

Policie zadržela dva muže, které obvinila z únosu mladého muže na Břeclavsku. Po několika dnech zemřel v domě na Svitavsku, tělo se zatím nenašlo. Oba muži jsou ve vazbě, řekl dnes novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek z pardubického krajského policejního ředitelství.

Více souvisejících

únos / rukojmí soudy Zlín život

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy