V Brně začaly adventní trhy, punč jen z okének nebo na zahrádkách

V Brně dnes začaly adventní trhy, proti minulému roku o zhruba dva týdny později a v mnohem skromnější podobě. Místo stovky stánků jich lidé letos kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru najdou jen přes 70, nejvíce na Zelném trhu. Otevřené budou do 23. prosince od 10:00 do 20:00, v pátek a v sobotu do 21:00.

Punč nebo svařené víno v nich zákazníci nenajdou, pro oblíbený nápoj mohou do zimních zahrádek restaurací, řekla ČTK mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Prodejní stánky nabízejí řemeslné výrobky, vánoční ozdoby, dárky nebo balené potraviny. "Jsou umístěny na tradičních i nových místech s dostatečnými rozestupy. Přístupná je také vyhlídková věž Staré radnice i podzemí. Zájemci nepřijdou ani o komentované prohlídky s profesionálním průvodcem. Adventní dílničky pro děti budou v on-line formě," popsala mluvčí Turistického informačního centra Adéla Nováková. Dodala, že všemi komunikačními kanály bude centrum apelovat na dodržování pravidel, jako je například dodržování rozestupů.

Adventní atmosféru kromě stánků dotvářejí také vánoční stromy, vyhlídkové kolo nebo dřevěný betlém. "Přistoupili jsme k rozmístění jednotlivých prodejních stánků, jejichž počet jsme výrazně snížili. Například na Zelném trhu bývalo 120 stánků, nyní jich tam je 27. Neočekáváme, že se u nich budou tvořit dlouhé fronty, jak tomu bylo zvykem u stánků s občerstvením. Letošní koncept má za cíl připravit příjemnou procházku vánočně nazdobeným městem s možností nakoupení drobností," sdělila Dobešová.

Zaměstnanci městské části budou kontrolovat, zda někdo ze stánkařů neporušuje pravidlo a nenabízí jídlo nebo pití. Pokud se ale lidé budou po trzích procházet s občerstvením z okének nebo zahrádek restaurací, zabývat se tím nebudou. "Není to v naší kompetenci. Rozvolnění vládních nařízení umožňuje otevření restaurací a dalších podniků. Těm, kteří si požádali, jsme v centru města povolili zimní restaurační zahrádky," uvedla Dobešová.

Možnost mít zimní zahrádku využily například podniky Bar, který neexistuje, 4pokoje a Slast. "Brňané o Turbomošt letos nepřijdou. Na našich zahrádkách před těmito podniky ode dneška nápoje nabízíme. Máme zapůjčené stánky od organizátorů trhů a budeme používat i stejný systém vánočních vratných kelímků. Stručně řečeno - stejný drink, stejný stánek, jiné místo ... Je potřeba zmínit obrovskou vstřícnost města, které povolilo stánky na prostoru venkovních zahrádek před podniky postavit," řekl Michael Lapčík, mluvčí skupiny Lidi z Baru, která podniky provozuje.

Z loňského adventu měla gastronomická skupina tržbu ve výši 8,5 milionu korun. "V celoročním obratu 106 milionů korun to není zanedbatelné. Pokud letos dosáhneme na desetinu, budeme moc rádi. Co se týče otevření našich barů uvnitř, pomůže nám to trochu finančně, ale hodně morálně. Už se těšíme na hosty. Naštěstí jsme nemuseli nikoho propouštět. Kolegové pracovali ve výdejních okénkách, rozváželi nebo si našli jinou práci třeba v nemocnicích nebo v lesech," doplnil Lapčík. Společnost se kvůli úsporám také přestěhovala do menších kanceláří.

V souvislosti s dnešním přechodem do třetího, mírnějšího stupně protiepidemického systému, je možné vánoční trhy organizovat s čtyřmetrovými rozestupy mezi stánky. Na místě, takzvaně na stojáka, nelze nic jíst ani pít. Konzumace alkoholu na veřejnosti už ale omezená není.

"Třetí stupeň dovoluje prodej alkoholických nápojů přes výdejní okénko či případnou konzumaci v prostoru restaurační zahrádky, takže hlídky městské policie zohlední aktuální dění a i nadále budou dohlížet na dodržování stanovených pravidel. S ohledem na to, že v době konání vánočních trhů je na některých náměstích v centru konzumace alkoholu povolena, nějaká samoúčelná represe tady není rozhodně na místě," řekla mluvčí městské policie Markéta Skřivánková.

Podle ní strážníci budou konkrétní situace vyhodnocovat v souladu s vyhláškami, ale současně zachovají rozumnou míru posouzení podle společenské škodlivosti v daném případě.

Související

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.

Více souvisejících

vánoční trhy Brno život

Aktuálně se děje

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Zemětřesení, ilustrační foto

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela Macrona. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 278 poslanců, potřeba jich ale bylo 287, uvedla dnes agentura Reuters. Návrh podal centristický klub Liot poté, co vláda minulý týden použila článek ústavy, který ji umožnil schválení sporné důchodové reformy i bez hlasování poslanců.

Aktualizováno včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli zatykači na Putina zahájilo stíhání soudců ICC v Haagu

Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.

včera

Aktualizováno včera

Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Aktualizováno včera

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Volkswagen je jednou z mnoha zahraničních automobilek, které v Rusku pozastavily výrobu, když západní státy zavedly proti Moskvě rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl zastaven i dovoz aut do Ruska.

včera

Antony Blinken

Čína nehodlá kvůli Ukrajině tlačit na Kreml, míní Blinken

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

včera

Petr Fiala

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to dnes řekl novinářům po skončení svého programu v Brně. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů. 

včera

Česká pošta

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, odhadují odbory

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. 

Aktualizováno včera

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy