V Česku je 2062 nakažených, za jeden den přibylo 259 případů COVID-19

Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem překročil v Česku dvoutisícovku. Během čtvrtka přibylo 259 nakažených, tedy zhruba o třicet méně než ve středu, kdy byl denní nárůst nejvyšší. K dnešnímu ránu bylo evidováno 2062 pozitivních testů. Laboratořím se dál daří zvyšovat počet provedených testů, ve čtvrtek otestovaly rekordních 4429 lidí, celkem 31.127.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Stále zůstává deset vyléčených pacientů a devět zemřelých s nemocí COVID-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke koronaviru.

Úřady během čtvrtka oznámily tři úmrtí. Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zemřel osmdesátiletý pacient. Trpěl podle nemocnice velmi vážným onemocněním, a před několika dny byl navíc pozitivně testován na nemoc COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. Další oběti jsou dvě ženy z domova pro seniory v Praze-Michli. Ženy byly podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ve vysokém věku a měly další vážná onemocnění. Také další zemřelí trpěli většinou několika dalšími chorobami nebo nějakou vážnou nemocí.

První tři případy onemocnění COVID-19 oznámilo Česko 1. března, nejvyšší denní nárůst - 291 potvrzených testů zaznamenalo ministerstvo ve středu. Za čtvrtek je nárůst druhý nejvyšší. Vedle toho ale také značně roste počet provedených testů. Zatímco v závěru minulého týdne bylo denně prováděno kolem dvou tisícovek testů, v pondělí už bylo testů přes 2200, v úterý skoro 3000, ve středu zhruba 4100 a ve čtvrtek 4429. "Počet laboratoří vzrostl na 70, což se projevilo v počtu otestovaných," uvedl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru.

Povolení pro testování vzorků na koronavirus získávají v posledních dnech akademické instituce, naposledy Centrum Biocev Akademie věd ČR (AV) a Univerzity Karlovy. Biocev může zpracovat přes tisíc vzorků denně, stejně jako jiná akademická pracoviště. Podle AV byly pro testování vyhrazeny a upraveny laboratoře tak, aby splňovaly nejvyšší nároky na práci s infekčním materiálem. Biocev přepokládá testování prvních vzorků od pacientů v pondělí. Krizový štáb ministerstva zdravotnictví směřuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška k číslu 10.000 denně. Řekl to deníku Mladá fronta Dnes.

Ve světě mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem Spojené státy. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje, dosáhl počet nakažených Američanů 82.404, zatímco Čína má 81.782 nakažených obyvatel a Itálie 80.589 případů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Liberec dá seniorům zdarma roušky, Děčín připravuje objekt pro bezdomovce…

04.04.2020 13:55 Liberec začne od pondělí všem obyvatelům města starším 65 let vozit do jejich domovů zdarma roušky.…

Interna v Břeclavi má šest nakažených zdravotníků, devět pacientů

04.04.2020 13:41 Na interně Nemocnice Břeclav mají nákazu koronavirem tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. ČTK…

U 37 zdravotníků z Prachatické nemocnice se nepotvrdil COVID-19

04.04.2020 11:51 Testy 37 zdravotníků interního oddělení prachatické nemocnice nepotvrdily koronavirus. Všichni se…

Zemřela další nakažená seniorka z domova v Michli, COVID-19 nebyl…

04.04.2020 11:14 V pražské Všeobecné fakultní nemocnici dnes zemřela žena narozená v roce 1928, která se nakazila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy