Denní počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál rostou, ve středu jich testy odhalily 2979, o 220 víc než před týdnem. Oproti úterý je ale nárůst pozitivních asi o 450 nižší. Vedle toho hygienici za středu evidují zhruba tisícovku lidí s podezřením na opakovanou nákazu.
Vyšší počty nakažených se projevují v nemocnicích, hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve středu 1134, z toho 40 ve vážném stavu, před týdnem vyžadovalo nemocniční péči asi o 370 nakažených míň. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Incidenční číslo, které uvádí počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, vzrostlo na 159. Nejvyšší je nadále v Praze, kde činí 241.
Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání postupně rostou od začátku června, kdy se ještě pohybovaly nejvýše kolem dvou až tří stovek nakažených. Množství hospitalizovaných narůstá zhruba od poloviny června, kdy bylo v nemocnicích kolem 100 lidí. Loni touto dobou přibývalo kolem 200 pozitivních případů denně a v nemocnicích leželo s potvrzenou nákazou kolem 60 pacientů, ve vážném stavu byla asi desítka z nich. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron. Loni převažovala varianta delta, která nebyla tak nakažlivá jako omikron, ale způsobovala těžší průběh onemocnění covid-19.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře téměř 3,98 milionu případů covidu, k tomu ministerstvo eviduje zhruba 282.600 podezření na opakovanou nákazu. Počty zemřelých s potvrzenou nákazou se v posledních dnech mírně zvyšují. Za pondělí evidují statistiky 11 obětí, za úterý 13 a za středu zatím čtyři. Údaje z posledních dní navíc ještě po revizích většinu rostou. Celkem od začátku epidemie s covidem-19 zemřelo 40.434 lidí.
Naočkováno proti covidu bylo ve středu 7754 lidí, většina si přišla pro druhou posilující dávku, kterou zdravotníci podávají už víc než týden. V mezitýdenním srovnání byl zájem o očkování asi o 2000 dávek vyšší. Druhou posilující dávku dostalo za deset dní přes 36.600 lidí. Plně naočkováno proti nemoci covid-19 bylo v Česku přes 6,88 milionu lidí a téměř 4,27 milionu lidí dostalo první posilující dávku vakcíny.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Íránské útoky odsoudil Blízký východ i Asie. Čína žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Rubio zahájil kampaň s cílem rozložit Mezinárodní trestní soud
před 2 hodinami
Platba za proplutí Hormuzským průlivem? Trumpův poplatek budí vášně, nikdo netuší, jak a z čeho se má počítat
před 3 hodinami
Požáry dál devastují francouzské lesy. Zničily přes 1 900 hektarů
před 4 hodinami
Česko na summitu neztrapnil Pavel, ale Babiš. Lídři nepochopili, proč mu sebral místo šéfa delegace, míní Pellegrini
před 5 hodinami
Japonsko má problém. Rusko proměnilo zemi v doupě špionů
před 5 hodinami
Policie uzavřela pražské Hlavní nádraží a Wilsonovu. Anonym hrozil bombou
před 6 hodinami
Írán zaútočil na dvě lodě v ománských vodách. Americká armáda odpověděla mohutnými nálety
před 7 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
Odhaduje se, že vlna veder, která v červnu zasáhla Anglii a Wales, usmrtila během svého třídenního vrcholu přibližně 440 lidí denně. Během celého tohoto červnového období extrémních teplot a předchozí vlny veder v květnu přišlo předčasně o život kolem 2 700 obyvatel.
Zdroj: Libor Novák